Je lepší hypotéka, nebo nájem?

Petra Maříková
Aktualizováno:

Plánujete stěhování a přemýšlíte, jestli je pro vás lepší hypotéka, nebo nájem? Vyplatí se víc pořídit vlastní bydlení, nebo se nesvazovat dlouhodobým závazkem a pronajmout si byt? Obě varianty jsme pro vás srovnali a přinášíme přehled výhod a nevýhod obou těchto možností.

hypotéka nebo nájem

Nájem vs. hypotéka – v čem se liší?

Základním rozdílem mezi nájmem a hypotékou je otázka vlastnictví nemovitosti. V případě splácení hypotéky bude nemovitost po zaplacení poslední splátky ve vašem vlastnictví. Do té doby ji budete pravděpodobně používat jako zástavu pro banku, což sice nemá vliv na to, že jste od začátku jejím vlastníkem, ale stále hrozí, že v případě potíží o nemovitost přijdete.

U nájmu vám nemovitost nepatří, pouze ji můžete na základě nájemní smlouvy užívat. U dlouhodobých nájmů mají nájemníci často pocit, jako by byt byl vlastně jejich. Ovšem stále je třeba myslet na to, že nezáleží na tom, jak dlouho zde bydlíte, takže například jakékoliv úpravy v bytě (třeba rekonstrukci koupelny nebo výměnu dveří) musíte mít povolené od pronajímatele.

Porovnejte si aktuální nabídku hypoték

Je lepší hypotéka nebo nájem?

Na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď, protože v různých životních situacích a etapách života může být výhodnější něco jiného. Než se rozhodnete pro jedno, či druhé řešení, musíte zvážit všechny okolnosti a porovnat řadu kritérií. 

Čím se řídit při výběru nájmu nebo hypotéky na vlastní bydlení?

Finanční situace

Osobní finanční situace je jedním ze základních kritérií, ze kterých musíte vycházet. Při rozhodování totiž často hraje roli to, jestli vám banka hypotéku schválí. Při podání žádosti o hypotéku si banka důkladně prověří všechny vaše příjmy a výdaje

Pokud na jejich základě žádná společnost hypotéku neschválí, musíte se prozatím rozhodnout pro nájem a postupně pracovat na tom, abyste splnili podmínky pro schválení hypotéky.

Nemáte úspory, ale přesto toužíte po vlastním? Podívejte se, jestli je možné získat hypotéku bez úspor.

Životní situace

Hypotéka je dlouhodobý závazek, obvykle si ji žadatelé berou na 20 a více let. To se vám ale vždy nemusí hodit. 

Stěhujete se za prací a plánujete na místě zůstat jen pár let? Často měníte místo pobytu a nechcete se vázat na jedno konkrétní město? Nebo jen nemáte chuť řešit starosti s údržbou nemovitosti? V tom případě je pro vás nejlepším řešením pronájem. Výpověď z nájmu můžete zrealizovat poměrně snadno, počítat musíte jen s výpovědní lhůtou.

Vlastní bydlení bývá vhodné pro toho, kdo se hodlá usadit a setrvat dlouhodobě na jednom místě. Zájem o hypotéku obvykle souvisí se založením nebo rozrůstáním rodiny, kdy vznikne potřeba většího a stabilnějšího bydlení. 

Zajímá vás, jestli je možný prodej domu s hypotékou? Ano, jen vám to zabere více času a zařizování.

Náklady na bydlení

Při výběru je důležité myslet i na srovnání nákladů na bydlení. Nejde jen o měsíční splátku nájmu nebo hypotéky, ale o celkové finanční náklady

  • U vlastní nemovitosti musíte myslet na to, že budete v budoucnu sami hradit veškeré opravy a úpravy – od menších oprav až po nákladné rekonstrukce. Jednou ročně také musíte uhradit daň z nemovitosti. A naopak si můžete při splnění všech podmínek zaplacené úroky odečíst z daní.
  • U nájmu je obvyklé hradit si jen drobné opravy v domácnosti, větší opravy hradí pronajímatel. Jako nájemci bytu musíte ale zase platit pravidelné poplatky do fondu oprav, přispívat na elektřinu ve společných částech domu apod.

V obou případech se zvlášť hradí platby za služby (elektřinu, plyn, vodné, stočné, svoz odpadu). Při rozhodování si zjistěte, jaká je u vyhlédnutého nájmu cena služeb, rozdíly mohou být značné, protože záleží na technickém stavu nemovitosti. 

Při výstavbě nebo rekonstrukci vlastní nemovitosti na toto můžete myslet dopředu a vhodným způsobem snížit energetickou náročnost domu. Dnes je možné postavit i budovy s téměř nulovou spotřebou energie.

U vlastní nemovitosti je také potřeba započítat, že její hodnota s časem roste. Za 20 let, až budete mít splacenou hypotéku, může být její hodnota několikanásobná.

Pro zajímavost si můžete porovnat aktuální ceny energií.

Vývoj cen hypoték

Srovnání nákladů značně ovlivní vývoj cen hypoték

V letech 2022 a 2023 ovlivňovala příliš vysoká inflace také výši základních úrokových sazeb a úrokových sazeb hypoték. Úroková sazba u hypoték byla tak vysoká (cca 6 %), že způsobila výrazný propad zájmu o hypotéky. Zkrátka si ji za tuto cenu hodně lidí nemohlo či nechtělo vzít. Stoupal tedy naopak zájem o pronájmy, které vycházely finančně výhodněji.

To se změnilo v roce 2024, kdy hypotéky začaly zlevňovat, zažádalo o ně výrazně více zájemců a trh s nemovitostmi se proměnil. Zároveň se v reakci na vlnu zájmu o pronájmy začaly nájmy zdražovat. Na mnoha místech se tak cena nájmu a výše splátky hypotéky může téměř vyrovnat. 

Většinou však vychází splátka hypotéky o několik tisíc měsíčně víc. 

Vývoj cen nemovitostí

Do výběru zasáhne i vývoj cen nemovitostí. Samozřejmě je výhodnější nakoupit v době nižších cen. V blízké budoucnosti je ale očekávat nemůžeme. Po předchozí stagnaci se realitní trh oživuje, zájem o koupi nemovitosti roste a s tím očekávaně pomalu stoupají i ceny nemovitostí

Při rozhodování se proto zajímejte i o předpokládaný vývoj – očekává se snížení cen? Pak je výhodnější počkat v nájmu na ten správný okamžik. Nemusí se ale vyplatit čekat příliš dlouho právě kvůli průběžně stoupající hodnotě nemovitosti. Navíc hypotéka se více vyplatí v mladším věku, kdy zájemci mladší 36 let získají výhodnější podmínky.

Porovnejte si aktuální nabídku hypoték

Srovnání výše nájmu a cen nemovitostí

Pro lepší představu si porovnáme aktuální situaci na trhu. Kolik stojí nemovitost a kolik bychom zaplatili měsíčně za nájem? 

V tabulce najdete srovnání cen v největších městech. Použili jsme cenový kompas Sreality.cz a jeho nástroj Vývoj nabídkových cen. Uvedené ceny se týkají bytů.

Ceny nájmu a kupní ceny pro nemovitosti v Praze, Brně a Ostravě

MěstoPrahaBrnoOstrava
Prodej141 177 Kč/m²115 109 Kč/m² 59 517 Kč/m²
Nájem436 Kč/m²363 Kč/m²225 Kč/m²

Pozn.: U nájmu se jedná o cenu za měsíc, u prodeje o celkovou cenu za nemovitost.

Zdroj: Cenový kompas Sreality.cz, nabídkové ceny, údaje platné k 27. 2. 2025. 

Výhody a nevýhody hypotéky

Výhody

  • stabilita
  • uchování hodnoty v čase, budování rodinného majetku
  • ochrana před negativním působením inflace (v době vysoké inflace se znehodnocují úspory, ale naopak „zlevňují“ dluhy)
  • nárok na odpočet hypotéky z daní
  • po splacení hypotéky zůstane hodnotná nemovitost
  • možnost rozhodovat si sám o úpravách nemovitosti

Nevýhody

  • vyšší pořizovací náklady
  • nutnost úspor
  • jedná se o dlouhodobý závazek
  • kolísání úrokových sazeb (může vám splácení prodražit)
  • složitější papírování
  • riziko nemožnosti splácení a s ním související sankce
  • veškeré opravy platíte sami

Výhody a nevýhody nájmu

Výhody

  • flexibilita
  • nižší počáteční náklady
  • nemusíte mít vysoké úspory (obvykle je ale nutné zaplatit kauci ve výši několika měsíčních nájmů)
  • jednodušší administrativa

Nevýhody

  • nejste vlastníci nemovitosti
  • nemožnost nakládat s nemovitostí podle vlastních představ
  • nutnost žádat pronajímatele o povolení při jakýchkoliv úpravách bydlení
  • majitel může provádět kontroly nemovitosti a zvyšovat pravidelně nájem
  • nejistota (riziko vystěhování z nájmu)

Při výběru si dopřejte čas

Rozhodování o tak důležité otázce, která váš život ovlivní na řadu let, si vyžaduje čas. Srovnejte si nejprve všechny parametry, zajímejte se o vývoj cen hypoték i nemovitostí a nezapomeňte ani na vývoj inflace, která do cen výrazně promlouvá.

Porovnávejte nabídku různých realitních společností, využijte online srovnávače hypoték a zhodnoťte objektivně svoje možnosti.

Podívejte se, jaká je momentálně nabídka úrokových sazeb hypoték a můžete si hypotéky rovnou porovnat v naší online hypoteční kalkulačce.

Porovnejte si aktuální nabídku hypoték

Podobné články

Petra Maříková  18.03.2025

Hypotéka před manželstvím – co byste měli vědět?

Plánujete společné bydlení jako partneři a chcete získat hypotéku před manželstvím? Ukážeme vám, jaké máte možnosti i co dělat, kdybyste se později vzali.

Tomáš Keramidas  03.03.2025

5 tipů, které vám pomůžou k rychlejšímu umoření hypotéky

Chcete se rychleji zbavit zátěže v podobě splátek hypotéky? Poradíme 5 možností, které vám pomůžou k rychlejšímu umoření hypotéky.

Petra Maříková  19.02.2025

Hypotéka na mateřské či rodičovské – je možné ji získat?

Hypotéka na mateřské nebo rodičovské není nereálná. Splácení hypotéky na mateřské? Podívejte se, jak na to a co zvážit. Srovnejte si hypotéky online.