Havarijní pojištění kryje náklady na škodu způsobenou havárií, živly (krupobití, vichřice, sesuv půdy či sněhu, povodeň a záplava atd.), pro případ odcizení vozu, jeho poškození vandalem nebo při jeho neoprávněném použití. K těmto rizikům si můžete také sjednat užitečná připojištění – například skel, úrazu, zavazadel atd.
Záznam o dopravní nehodě
Záznam o dopravní nehodě sepište u lehké autonehody, ke které nemusíte volat policii. Jedná se o důkaz, že k nehodě došlo. Podepsat ho pak musí všichni účastníci. Prozradíme vám vše, co je potřebné vědět.
Záznam o dopravní nehodě jako důkaz pro pojišťovnu
Záznam o dopravní nehodě je důležité sepsat, pokud dojde k lehké nehodě, ke které není třeba volat policii.
Při jeho vyplňování se stačí držet kolonek a jasný instrukcí. Následně by formulář měli podepsat všichni účastníci nehody.
Formulář má po celé EU stejnou podobu, takže ho snadno vyplníte i bez znalosti cizího jazyka.
Kdy vyplnit záznam o dopravní nehodě?
Záznam o dopravní nehodě vyplňte v případě, kdy se jedná o lehkou dopravní nehodu, ke které nemusíte volat PČR. Jedná se o nehody, kdy:
- nedošlo ke zranění či usmrcení osob,
- škoda na některém z vozidel nepřesáhla 100 tis. Kč (včetně nákladu),
- nedošlo ke škodě na majetku třetích osob (např. svodidla, dopravní značky, zaparkované auto, plot apod.),
- účastníci se shodnou na viníkovi.
Kdy k autonehodě přivolat policii?
PČR se musí vždy volat k vážné dopravní nehodě. Jedná se o případy, kdy:
- došlo ke zranění či usmrcení osob (v takovém případě na prvním místě zavolejte záchrannou službu).
- škoda na autě či věci přesáhla 100 tis. Kč
- došlo ke škodě na majetku třetích osob (např. svodidla, dopravní značky, zaparkované auto, plot apod.)
- účastníci se nedohodli na tom, kdo je viníkem,
- nejste schopni obnovit plynulost provozu.
Do příjezdu PČR s ničím nehýbejte. Pokud je to nutné, nafoťte nehodu včetně potřebných detailů a zabezpečte místo dopravní nehody.
Jak postupovat při lehké dopravní nehodě?
Ještě, než se pustíte do vyplňování formuláře, je třeba zabezpečit místo dopravní nehody. Proto podnikněte následující kroky:
- zapněte výstražná světla (tzv. „blikačky“),
- oblečte si reflexní vestu,
- umístěte za místo nehody výstražný trojúhelník (nejméně do vzdálenosti 50 m, na dálnici 100 m, v obci může být tato vzdálenost kratší),
- nafoťte dopravní nehodu včetně všech detailů,
- vezměte si kontakt na případné svědky,
- vyplňte formulář o dopravní nehodě a oznamte událost pojišťovně viníka.
Pokud si nebude čímkoliv jistí, kontaktujte asistenční linku své pojišťovny nebo linku pomoci řidičům 1224.
Máme pro vás samostatný článek o tom, jak postupovat při dopravní nehodě.
Jak vyplnit záznam o dopravní nehodě?
Záznam o dopravní nehodě musí obsahovat tyto informace:
- Datum – datum i čas nehody.
- Místo – nejlépe co nejpřesněji. Například podle jména ulice, čísla domu, kilometru silnice, v jakém směru, u jaké obce, GPS lokaci apod.
- Zranění – zaškrtněte, pokud k němu došlo.
- Věcná škoda na jiných vozidlech a předmětech – zaškrtněte, pokud k němu došlo. Myslete na to, že pokud v bodech 3 nebo 4 uvedete „ANO“, je k takové nehodě nutné volat PČR.
- Svědci – jména, adresy, telefonní číslo, e-mail apod.
- Pojistník/Pojištěný pro vozidlo A i B – vycházejte z dokladu o pojištění (tzn. zelené karty). Uveďte vždy celé jméno, adresu trvalého bydliště a kontaktní telefon.
- Pojistitel – opět použijte údaje ze zelené karty. Vyplňte název pojišťoven, u kterých jsou vozidla pojištěná, číslo pojistné smlouvy, číslo a platnost zelené karty. Můžete připojit i adresu pobočky dané pojišťovny, ale není to nutné. Zaškrtněte, jestli je pro vozidlo sjednané i havarijní pojištění.
- Řidič pro vozidlo A i B – jedná se o údaje řidičů, tzn. účastníků nehody. A to jméno a příjmení, datum narození, adresa trvalého bydliště a kontaktní údaje. Připojte i čísla řidičských průkazů včetně platnosti a skupiny řidičského oprávnění.
- Body vzájemného střetu – vyznačte šipkami na nákresech vozidel A a B místa, kde se daná vozidla střetla.
- Viditelná poškození – stručně popište, k jakému poškození na vozidlech došlo.
- Okolnosti nehody – vyznačte křížkem body, které odpovídají situaci obou vozů při nehodě. Nehodící se škrtněte a dole do čtverečku uveďte počet označených políček.
- Nákres nehody – do určeného prostoru se pokuste co nejpřesněji zakreslit průběh nehody. Načrtněte silnici, šipkami vyznačte směr jízdy obou vozidel, zapište jména ulic, silnici nebo zakreslete dopravní značení, semafory atd.
- Podpis – formulář musí podepsat oba řidiči. Pokud ve formuláři není uvedeno (např. v prostoru pro vlastní poznámky), že jeden z řidičů uznává svou vinu, znamená podpis pouze potvrzení pravosti uvedených vyplněných údajů.
Jedna kopie záznamu o dopravní nehodě putuje k pojišťovně viníka, další dvě si rozdělí její účastníci.
Kde sehnat vzor záznamu o dopravní nehodě?
Formulář většinou dostanete od své pojišťovny při uzavření povinného ručení nebo si ho můžete vyzvednout na její pobočce.
Je možné si ho také stáhnout přes internet (např. na stránkách Top-Pojištění.cz). V takovém případě se ale nejedná o jeho propisovací verzi, takže si budete muset vytisknout 3 kopie a v případě lehké dopravní nehody je všechny vyplnit (pro pojišťovnu, vás i druhého účastníka).
Co se záznamem o dopravní nehodě v zahraničí?
Záznam o dopravní nehodě je doporučovaný mezinárodně a platí po celé Evropě. Ve všech členských státech EU je navíc stejný, a to včetně kolonek. Díky tomu ho snadno vyplníte, i když případně nebudete rozumět danému jazyku.
Ptáte se nás
Přečtěte si odpovědi na nejčastější otázky.
K čemu je havarijní pojištění?
Co je to kalkulačka havarijního pojištění?
Kalkulačka havarijního pojištění je nástroj, díky kterému se můžete podívat na srovnání aktuálních nabídek pojišťoven, a stejně snadno si přes ni havarijní pojištění sjednat. Bez nutnosti podepisovat smlouvu – pojistka vstupuje v platnost uhrazením pojistného. Všechny důležité dokumenty vám pak během chvíle přijdou do vašeho e-mailu.
Je dobré mít sjednané povinné ručení i havarijní pojištění?
Určitě. S oběma těmito pojistkami si zajistíte kompletní ochranu, kterou ocení všichni motoristé. Povinné ručení, dané zákonem, hradí škody, které byste provozem svého auta způsobili někomu jinému, havarijní pojištění zase uhradí škody způsobené na vašem voze.
Nenašli jste odpověď?
Napište nám – a my hned odpovíme.