Mapa záplavových oblastí v ČR

Mapa záplavových oblastí hraje důležitou roli v případě povodní. Víte, jak jsou záplavové oblasti stanovovány, jak se liší povodňové a záplavové mapy, proč jsou klíčové i z hlediska zákona a jak na pojištění v záplavových oblastech? Vše se dozvíte v tomto článku.

Hledáte pojištění majetku?

Najděte si pojištění domácnosti

Stačí párkrát kliknout myší

Stačí párkrát kliknout myší

Z pohodlí gauče si porovnáte ceny i podmínky různých produktů na trhu a najdete ten nejvýhodnější.

Žádné zbytečné papírování

Žádné zbytečné papírování

Smlouvu uzavřete jednoduše přes internet a zaplatíte online nebo převodem. Pojištění platí ihned.

Sleva až 50 % při sjednání přes náš web

Sleva až 50 % při sjednání přes náš web

Pokud si pojištění domácnosti sjednáte přes náš web, zaplatíte až o 50 % méně.

Co je záplavová oblast?

Záplavová oblast je území, které je administrativně určeno správcem vodního toku, a to na základě zákona. Ten provede potřebné výpočty, které se týkají oblasti hydrologie, meteorologie a dalších věd, a předloží svůj návrh záplavové oblasti k definitivnímu schválení vodovodnímu úřadu.

Víme, jak se záplavová oblast stanovuje, ale co to tedy vlastně je? Jedná se o území, které může být zatopeno vodou v případě výskytu přirozené povodně. A to dokonce i opakovaně. Jaký je rozdíl mezi povodní a záplavou?

Pojištění majetku online

Mapa záplavových oblastí

Pokud vykreslíme záplavové oblasti graficky, dostaneme tzv. mapy záplavových oblastí. Jedním pohledem na plán území tak zjistíme, které oblasti patří mezi ty ohrožené, jelikož mapy záplavových oblastí jsou veřejně dostupné.

Mapy vytvářejí odborné instituce, které počítají s úhrny srážek, sklonem terénu, průtoky řek a dalšími veličinami. Na základě mapy záplavových oblastí se také plánují povodňová opatření a může ovlivňovat i stavbu budov a další infrastruktury.

Hlavním úkolem map záplavových oblastí je pomoci chránit zdraví a majetek občanů. Díky nim se můžou lidé na případné povodně lépe připravit.

zaplavove-oblasti-mapa1.webp

Rozdíl mezi povodňovou a záplavovou oblastí

Jak už vyplývá z prvního odstavce článku, záplavové území je stanoveno na základě zákona a slouží primárně pro plnění povinností, které ze zákona vyplývají.

Povodňové oblasti najdeme v rámci ČR v povodňových mapách, což jsou grafické produkty vycházející z výpočtů různých organizací a institucí. Na rozdíl od záplavových map slouží hlavně soukromým podnikům, jako jsou například pojišťovny.

Druhým rozdílem je rozsah povodně, respektive šíře, se kterou obě mapy pracují. Povodňové mapy zahrnují i další možná rizika, a tak počítají s větším rozsahem povodně.

Najděte si své pojištění majetku

Majetek v záplavové oblasti

Pokud máte majetek v záplavové oblasti, vystavujete ho zvýšenému riziku. Ani tak velký problém není s movitým majetkem, který můžete v případě výstrahy před povodní alespoň částečně evakuovat do bezpečí. 

Větší starost budete mít s majetkem nemovitým. Při současných cenách bytů a domů vás sice může nalákat levnější varianta, nicméně ta vás ve výsledku můžete vyjít na nemalé peníze. 

Pokud už nemovitost v záplavové oblasti máte, tak je dobré ji zajistit určitými prvky, které vám pomohou v případě povodně. Můžete nainstalovat protipovodňové zábrany a další opatření.

A v neposlední řadě je potřeba myslet i na svoje zdraví a bezpečí, sledovat varování meteorologů a respektovat pokyny bezpečnostních složek, pokud vás vyzývají ke včasné evakuaci.

Jak na pojištění majetku v záplavové oblasti?

Při pojišťování vašeho majetku v záplavové oblasti se může stát, že s vámi nebude pojišťovna chtít pojištění uzavřít nebo vám sice pojistku nabídne, ale za výrazně vyšší cenu. Pojišťovny totiž záplavové a povodňové mapy využívají ke stanovení rizika.

Co potom? Můžete zkusit poptat jinou pojišťovnu, akceptovat návrh smlouvy a platit vyšší pojistné nebo instalovat již zmíněné protipovodňové prvky, kterými snížíte riziko pojistné události u vás doma. Například se může jednat o vodotěsné dveře.

A pokud už se samotná povodeň opravdu dotkne vaší pojištěné domácnosti, pak ihned zdokumentujte škody a kontaktuje svojí pojišťovnou

Sháníte nyní pojištění domácnosti nebo nemovitosti? Nevíte si rady s tím, jakou pojistku vybrat? Nezoufejte! My máme na tyto produkty připravenou kalkulačku pojištění majetku, která vám srovná jednotlivé pojistky z naší nabídky dle vámi zadaných parametrů. A pak už stačí jen vybrat tu pro vás nejlepší variantu.

Pojištění nemovitosti rychle a snadno

Ptáte se nás

Přečtěte si odpovědi na nejčastější otázky.

Existuje taková pomůcka. Když obrátíte svoji nemovitost vzhůru nohama, tak vše, co vypadne, kryje pojištění domácnosti a zbytek pojištění nemovitosti. Pojištění domácnosti se tedy vztahuje na vybavení vašeho domu či bytu. Využít jej můžete, když vám například vyteče pračka, vyhoříte, zabouchnete si klíče, nebo když k vám zavítají lupiči. Pojištění nemovitosti naopak chrání jen byt či dům, nikoliv jeho vybavení. 

Pojištění domácnosti se většinou uzavírá na 1 rok s automatickým prodlužováním (prolongací). To znamená, že pokud smlouvu nevypovíte, vždy se vám o další rok prodlouží. Některé pojišťovny vám také za každý rok připočítají bonus za bezeškodný průběh. 

Nezapomeňte ale, že smlouvu je v průběhu trvání pojištění potřeba aktualizovat. Hlavně v případě, kdy si pořídíte nějakou novou věc do domácnosti. 

To záleží na pojišťovně. Lepší je ale mít pojištění domácnosti vlastní a ideálně v kombinaci s pojištěním odpovědnosti občana. Díky tomu budete mít jistotu, že vám pojišťovna proplatí poškození či zničení vašich věcí v domácnosti (celé vaší rodiny), vybavení a součásti bytu patřící majiteli bytu (pronajímateli) i škody, které způsobíte dalším lidem (sousedům).

Pojištění domácnosti se vždy sjednává se spoluúčastí. To znamená, že se podílíte s pojišťovnou na náhradě poměrné části škody. Konkrétní výši spoluúčasti si sami určíte při uzavírání smlouvy. Zpravidla platí, že čím vyšší spoluúčast zvolíte, tím větší vám pojišťovna poskytne slevu.

Nenašli jste odpověď?

Napište nám – a my hned odpovíme.

Poslat zprávu

Na každé koruně záleží. Pomůžeme vám, abyste nemuseli platit ani jednu navíc.

Spojte se s námi
Tel: (+420)
226 289 029

Po–Pá: 9–17 h

© Copyright 2010–2024 Ušetřeno.cz s.r.o.