Zálohy na elektřinu
Váháte, jak správně nastavit zálohy na elektřinu, abyste nedopláceli až příliš? Poradíme vám ověřený způsob.
Váháte, jak správně nastavit zálohy na elektřinu, abyste nedopláceli až příliš? Poradíme vám ověřený způsob.
Zálohy na elektřinu jsou pravidelné platby, které posíláte na účet svého dodavatele elektřiny, abyste mu uhradili poměrnou část vyčerpané energie. Zálohy jsou obvykle nastavené na základě vaší reálné spotřeby a po sečtení by v ideálním případě měly pokrýt celou fakturu za elektřinu. Protože se ale vaše spotřeba i cena elektřiny může v průběhu času měnit, je často potřeba upravit také výši záloh.
Zálohy za elektřinu se zpravidla platí měsíčně nebo čtvrtletně, vždy do data uvedeného ve smlouvě. Pokud máte zálohy platit například k 17. dni v měsíci, je potřeba zajistit, aby v daný den byla částka připsaná na účet dodavatele. Platby raději posílejte s předstihem, protože jejich cesta k cíli může trvat klidně i 3 pracovní dny.
Vyúčtování za elektřinu dodavatel obvykle posílá jednou ročně. Porovná cenu vaší reálně spotřebované elektřiny se součtem uhrazených záloh – a buďto vám vrátí přeplatek, nebo pošle výzvu k uhrazení nedoplatku.
Výši záloh za elektřinu dodavatel navrhne na základě vaší předchozí spotřeby, kterou můžete najít například na fakturách z minulých let.
Pokud ještě žádnou historii spotřeby nemáte, na výši prvních záloh se jednoduše domluvíte s dodavatelem podle toho, k čemu všemu plánujete elektřinu využívat. Chystáte se elektřinou vytápět a ohřívat vodu? Potom si na zálohy připravte víc peněz, než kdybyste s ní plánovali jenom svítit a vařit.
Vždy je nejvýhodnější nastavit si zálohy za elektřinu tak, aby odpovídaly vaší skutečné spotřebě. Příliš nízké zálohy vám mohou nepříjemně zkomplikovat život ve chvíli, kdy přijde astronomické vyúčtování nedoplatku. U příliš vysokých záloh sice dostanete přeplatek zpátky, ale vaše peníze celou dobu pouze leží na účtu dodavatele a vinou inflace ztrácí hodnotu.
Lepší možností může být své volné prostředky chytře investovat nebo třeba uložit na výhodný spořicí účet. Nemusíte se pak také bát jejich ztráty v případě, že by dodavatel zbankrotoval.
Aktuální výši vašich záloh za elektřinu zjistíte jednoduše z vyúčtování, které vám dodavatel každý rok posílá. Najdete na něm nejen souhrn záloh za uplynulý rok a celkovou cenu vyčerpané elektřiny, ale také výši vašich nových záloh, která je upravená podle výsledku vyúčtování a vaší aktuální ceny za elektřinu.
Výši záloh můžete najít také po přihlášení do zákaznické zóny dodavatele nebo v mobilní aplikaci, pokud je k dispozici. Samozřejmě se můžete informovat i telefonicky.
Motivovala vás drahá elektřina ke snížení spotřeby? Potom můžete dodavatele požádat také o snížení záloh. Za normálních okolností by se nižší spotřeba na jejich výši odrazila až po dalším ročním vyúčtování, snížení si ale můžete vyjednat i okamžitě. Stačí dodavateli samoodečtem elektroměru pokles spotřeby doložit.
Dodavatel vám vyhovět nemusí, ale když doložíte nižší spotřebu po dobu například 3 měsíců, zpravidla by s tím neměl být problém. Žádost můžete vyřídit osobně na pobočce, písemně nebo online v zákaznické zóně dodavatele.
Neplatíte zbytečně vysoké zálohy? Jejich výši si pro kontrolu můžete sami vypočítat:
Pokud čísla neodpovídají, můžete u dodavatele nastavení záloh reklamovat. Stačí uvést své identifikační údaje, číslo smlouvy a důvod reklamace. Dodavatel má povinnost vyřídit vaši žádost do 15 (v některých případech do 30) dnů. Když vám dodavatel nevyhoví a nedokáže toto rozhodnutí odůvodnit, doporučujeme se obrátit na Energetický regulační úřad.
Rozdíl ale může být způsoben i objektivními příčinami, jako je například navýšení regulované části ceny za elektřinu. Pokud k růstu záloh došlo v souladu se zákonem, nikdo nemá právo dodavatele k jejich snížení nutit. Můžete se na něj ale obrátit s individuální žádostí o úpravu výše záloh, například na základě doložitelné nižší spotřeby.
Je to jednoduché. Nejdříve si srovnáte ceny elektřiny u jednotlivých dodavatelů. Následně si vyberete tu nejvýhodnější nabídku. Dalším krokem je vyplnění smluv s novým dodavatelem. Se vším vám rádi pomohou naši specialisté na energetiku.
Až podepíšete smlouvu, doručíme ji novému dodavateli. Ten pak za vás obvykle podá výpověď u stávajícího dodavatele. Následně uhradíte poslední vyúčtování u starého dodavatele, nový dodavatel vám zašle rozpis záloh a tím je převod u konce.
Změna je čistě administrativní. Nemusíte se bát výměny elektroměru. Celý proces navíc probíhá ze zákona bezplatně. Zprostředkování, asistence při vyplňování a doručování smluv vás také nebude stát ani korunu.
Pro vás se nemění téměř nic. Jen cena a logo dodavatele na faktuře. Vše ostatní zůstává stejné. Hodiny, tedy elektroměr, vám také zůstanou. Odečty budou prováděny ve stejnou dobu jako doposud, stejně tak vám bude i ve stejnou dobu chodit vyúčtování.
Změna dodavatele probíhá vlastně jen na papíře. Papírování se přitom vůbec bát nemusíte. Rádi vám s ním pomůžeme. Stačí si porovnat ceny elektřiny a vybrat tu nejvýhodnější nabídku.
Pokud se chystáte změnit dodavatele, je zapotřebí zjistit, kdy vám končí smlouva se současným dodavatelem.
V případě, že jste podepsali smlouvu na dobu neurčitou, můžete podat výpověď prakticky kdykoli. Jedinou podmínkou je dodržení výpovědní lhůty. Ta obvykle trvá 3 měsíce. Jakmile podáte výpověď, výpovědní lhůta se rozeběhne první den následujícího měsíce. Během výpovědní lhůty budete ještě odebírat dodávky od původního dodavatele.
Pokud ovšem máte s dodavatelem podepsanou smlouvu na dobu určitou, která končí ke konkrétnímu datu, je zapotřebí závazek u dodavatele dodržet. V opačném případě by vám mohl dodavatel naúčtovat sankci. Výpověď tedy zašlete až ve smlouvou dané výpovědní době.
Rádi vám pomůžeme smlouvu vypovědět tak, aby vám nehrozila žádná sankce. Stačí vyplnit naši kalkulačku cen elektřiny. Jeden z našich specialistů na energetiku se vám brzy ozve a vše s vámi probere.
Ano, to je samozřejmě možné. Při přepisu odběrného místa není třeba dodržet závazek, který je na daném odběrném místě sjednaný. S přepisem energií vám samozřejmě rádi pomůžeme. Stačí, když si v našem srovnání cen elektřiny vyberete dodavatele. My se vám hned ozveme a pomůžeme vše vyřídit.
Cena elektřiny se skládá ze 2 částí. První je regulovaná státem a pro všechny stejná. Druhou, neregulovanou si určují sami dodavatelé. Proto se ceny za elektřinu u jednotlivých společností mohou výrazně lišit.
Dodavatele můžete změnit kdykoliv během roku. Pokud používáte elektřinu na vytápění, doporučujeme začít levnější elektřinu odebírat před topnou sezonou. Ta začíná přibližně v říjnu. Výpovědní lhůta u stávajícího dodavatele ale zpravidla trvá 3 měsíce. Proto doporučujeme začít se změnou na jaře nebo na začátku léta.
Distributoři elektrické energie vlastní elektrické vedení, kterým vedou elektřinu k vám domů. Když tedy spadne strom na vedení, místní distributor ho musí opravit. Distributora si nemůžete vybrat. Je vám přidělen na základě adresy. V ČR působí jen 3:
Čas zapnutí a vypnutí nízkého tarifu, nočního proudu, se vám s novým dodavatelem nezmění. Spínání totiž ovládá váš distributor. Distributor vám při změně dodavatele zůstane stejný.
Změna dodavatele se vyplatí. Ušetřit můžete až několik tisíc korun ročně. Důvodem je, že lidem, kteří zvažují změnu, dodavatelé často nabídnou výrazně atraktivnější ceníky. Dostanou tak výhodnější cenu, než kdyby zůstali u svých stávajících dodavatelů.
Ne. Dluhy se týkají pouze osoby, která smlouvu podepsala, nikoliv samotného odběrného místa.
Důvěryhodní dodavatelé uzavřeli Energetickou deklaraci. V ní slibují svým zákazníkům, že jejich smlouvy jsou férové. Čtěte více o Energetické deklaraci a zjistěte, kteří dodavatelé ji podepsali.