Pokud máte oba účty vedené u jedné banky, je převod mezi nimi prakticky okamžitý. U Air Bank to například zvládnete jedním tahem, jako když přesouváte soubory v počítači.
Výhody a nevýhody spořicího účtu: Vyplatí se vám?
Spořicí účet je podobný běžnému účtu, oproti němu ale nabízí úročení uložených peněz, díky kterému můžete ze svých úspor získat další výnosy. V tomto článku se podíváme na výhody i nevýhody spořicích účtů, abyste se mohli rozhodnout, zda je to pro vás ta správná volba.
Proč si založit spořicí účet?
Spořicí účet je ideální pro krátkodobé spoření a uložení finanční rezervy. Pokud chcete maximalizovat jeho výnos, doporučuje se přeposílat na něj většinu svých volných financí. Kdykoli budete potřebovat větší obnos na běžném účtu, můžete si peníze během pár vteřin převést zpět přes mobilní bankovnictví.
Výhody spořicího účtu
- Za to, že máte peníze uložené na spořicím účtu, dostáváte od banky úrok, tedy pravidelný výnos.
- Úroková sazba na spořicím účtu je obvykle vyšší než na běžném účtu, což vám umožňuje lépe zhodnocovat vaše úspory.
- Pokud účet nemá stanovenou výpovědní lhůtu, máte peníze neustále po ruce a můžete je kdykoliv převést na běžný účet.
- Většina spořicích účtů je bez poplatků za vedení, i když některé banky mohou účtovat poplatky za specifické operace.
- Vklady na spořicích účtech jsou pojištěny až do výše 100 000 eur, což vám poskytuje bezpečí a jistotu.
- Obvykle není vyžadován minimální vklad, což usnadňuje přístup k tomuto typu účtu.
Nevýhody spořicího účtu
- Většinou je potřeba mít u banky také běžný účet, což může být zbytečná komplikace, pokud chcete spořicí účet u jiné banky.
- Výše úroku se často odvíjí od výše vložené částky, banka vám například dá menší výnos, když si na účet uložíte více peněz.
- Existují i jiné formy spoření, kde můžete získat vyšší úrok. Lepší výnos je ale vždy vyvážen jiným negativem – v případě stavebního spoření musíte úspory nechat ležet 6 let, u podílových fondů a dalších investičních produktů podstupujete vyšší míru rizika, a to v četně ztráty peněz.
- Obvykle není garantována výše úrokové sazby. To znamená, že ji banka může kdykoliv změnit.
Kde si spořicí účet založit?
Spořicí účet si dnes můžete založit u většiny bank. Někde ho nabízí jako doplněk k běžnému účtu, jinde jako zcela samostatný produkt. Obvykle je spořicí účet bez poplatků. Jediné, co je k založení účtu potřeba, je nějaký minimální vklad. Ten ovšem může být klidně i ve výši 1 koruny.
Spořicí účet, nebo jiné spořicí produkty?
Alternativou ke spořicímu účtu je takzvaný termínovaný vklad. Na něm dostanete sice většinou o něco vyšší úrokovou sazbu, nemůžete ale na uložené úspory po určitou dobu sáhnout. V minulosti byla ještě velmi oblíbená vkladní knížka. Dnes na ni ale už skoro nenarazíte.
Vyplatí se spořicí účet?
Záleží na tom, co od spořicího účtu očekáváte. Pokud hledáte bezpečné místo pro své peníze, kde budou zároveň trochu vydělávat, spořicí účet je dobré volba. Peníze na něm máte pojištěné a úrok, i když není závratný, vám pravidelně přidává něco navíc.
Pokud ale chcete mít vyšší zisky a nevadí vám trochu riskovat, zvažte i jiné možnosti.
Srovnání spořicích účtů
Jak vybrat výhodný spořicí účet? Na našem webu si můžete snadno, rychle a na jednom místě porovnat spořicí účty od několika bank. Uvidíte, jaké úroky nabízí, zda budete muset platit za vedení účtu nebo například to, zda k němu dostanete i platební kartu.
Jednoduše tak zjistíte, kde vám peníze vydělají nejvíce, a vyberete si ten nejlepší spořicí účet pro své potřeby.
Ptáte se nás
Přečtěte si odpovědi na nejčastější otázky.
Jak dlouho trvá převod peněz ze spořicího účtu na běžný?
Co když banka zkrachuje?
O své úspory nepřijdete. Bankovní vklady, tedy i spořicí účty nebo termínované vklady, jsou pojištěné do výše 100 000 eur. Pokud by vaše úspory u jedné banky ale měly překročit tuto částku, raději si je už uložte k jiné bance.
Chci si peníze ze spořicího účtu vybrat. Kdy je budu mít k dispozici?
Peníze ze spořicího účtu máte k dispozici okamžitě. Převod z účtu na účet trvá obvykle jen pár vteřin, maximálně pak 1–2 pracovní dny. Spořicí účty se tak liší například od termínovaných vkladů, kde je nutné peníze ponechat na určité období.
Musí se úrok nějak zdanit?
Úrok vám přijde na účet už zdaněn o 15% daň. Nemusíte tedy nic řešit.
Nenašli jste odpověď?
Napište nám – a my hned odpovíme.