Spotové ceny energií

Spotové ceny energií jsou aktuální ceny elektřiny a plynu na světových trzích. Ačkoli vypadají férově, cenové výkyvy se vám mohou nepěkně prodražit. Než se rozhodnete pro spotový tarif, porovnejte si nabídky dodavatelů v naší kalkulačce. 

Porovnat ceny energií

Co jsou spotové ceny energií?

Spotová cena je aktuální cena elektřiny nebo plynu na burze. Je velmi nestabilní – mění se každým okamžikem v závislosti na aktuálních trendech a celkové situaci ve světě. 

Na základě vývoje spotových cen stanovují ceny také dodavatelé energií. 

Kde se můžete setkat se spotovou cenou?

V takzvaných spotových cenících. Jde o ceníky energií s cenou navázanou na aktuální spotový trhu. 

Se spotovým ceníkem odběratel platí cenu, za kterou se nakupuje elektřina nebo plyn na burze, a navíc ještě pevně stanovenou marži dodavateli.

To je samozřejmě příjemné, když ceny energií na burze klesají. Nenadálá situace na trhu ale může náhle vyhnat spotové ceny do extrémní výše. 1. srpna 2022 se 1 MWh elektřiny na burze obchodovala za 9 515 Kč. 26. srpna už to bylo ale 24 241 Kč za MWh.

Srovnat ceny elektřiny

Jak funguje spotová cena energií?

Při nákupu za spotové ceny celý obchod včetně platby proběhne hned, nikoli až v budoucnu. Proto platí ta cena, za kterou je energie v danou chvíli k mání. 

A protože energie odebíráme průběžně, dotkne se vás jak zdražování, tak i zlevňování energií – každý pohyb na burze zahýbá výslednými účty.  

Forwardová cena 

Tzv. forwardová cena je opakem ceny spotové. 

Nákup nebo prodej elektřiny se uskuteční hned, čímž je zajištěna současná cena. Platba a dodání elektřiny ale proběhne až v budoucnu. 

Forwardové ceny zpravidla nabízejí dodavatelé energií klientům, kteří si ve smlouvě sjednají fixaci cen na určité období.  

Spotový tarif 

Mnozí dodavatelé energií teď nabízí spotové produkty místo smluv s fixními cenami. V roce 2023, kdy platí zastropování energií, ale nemohou dodavatelé spotové produkty nabízet.

Vyplatí se spotové ceny energií?

Spotová cena energií může být pro spotřebitele výhoda i nevýhoda zároveň. 

Když je fixní cena energií vysoko a začíná klesat, může být spotová cena spíše výhodou. Pokud ale cena energie na burze vzroste, na rozdíl od spotřebitelů s fixními cenami si připlatíte. 

Je tedy nejdůležitější se rozhodnout na základě signálů z trhu a s ohledem na vaši ochotu podstoupit riziko, že nastane další neočekávaný výkyv a ceny energií vystřelí nahoru.

Jak se vyhnout spotovým cenám?

Dokud máte ve smlouvě zafixovanou cenu energií, dodavatel nemá právo vám ji zvýšit. 

V podstatě se totiž zavázal energii pro vás nakoupit už v okamžiku podpisu smlouvy, a vy jste naopak smluvně vázáni k jejímu odběru v průběhu smluvené doby. 

Proto například standardně není možné ukončit smlouvu na dobu určitou dříve bez sankce. Dokud smlouva trvá, dodavatel by vám určitě neměl změnit smlouvu s fixním tarifem na spotový tarif bez vašeho výslovného souhlasu. 

Po skončení smlouvy s fixní cenou vám ale dodavatel spotový tarif nabídnout může. 

Než ho ale přijmete, důkladně si to promyslete. 

Jestli preferujete jistotu ve formě fixní ceny, neuvazujte se ke spotovému produktu a raději si porovnejte jiné nabídky dodavatelů energií. 

Naše online kalkulačky vám pomohou vybrat tu nejvýhodnější během pár minut. 

Srovnat ceny energií

Zastropování cen a spotové ceníky

V roce 2023, kdy platí zastropované ceny energií, nemohou dodavatelé nabízet spotové ceníky energií. 

Zákaz nabízení spotových tarifů domácnostem byl zaveden, aby v případě, že cena energií vystřelí vzhůru, nestálo zastropování cen stát i poslední kalhoty.

Srovnání cen energií

Ptáte se nás

Přečtěte si odpovědi na nejčastější otázky.

Je to jednoduché. Nejdříve si srovnáte ceny elektřiny u jednotlivých dodavatelů. Následně si vyberete tu nejvýhodnější nabídku. Dalším krokem je vyplnění smluv s novým dodavatelem. Se vším vám rádi pomohou naši specialisté na energetiku.

Až podepíšete smlouvu, doručíme ji novému dodavateli. Ten pak za vás obvykle podá výpověď u stávajícího dodavatele. Následně uhradíte poslední vyúčtování u starého dodavatele, nový dodavatel vám zašle rozpis záloh a tím je převod u konce.

Změna je čistě administrativní. Nemusíte se bát výměny elektroměru. Celý proces navíc probíhá ze zákona bezplatně. Zprostředkování, asistence při vyplňování a doručování smluv vás také nebude stát ani korunu.

Pro vás se nemění téměř nic. Jen cena a logo dodavatele na faktuře. Vše ostatní zůstává stejné. Hodiny, tedy elektroměr, vám také zůstanou. Odečty budou prováděny ve stejnou dobu jako doposud, stejně tak vám bude i ve stejnou dobu chodit vyúčtování.

Změna dodavatele probíhá vlastně jen na papíře. Papírování se přitom vůbec bát nemusíte. Rádi vám s ním pomůžeme. Stačí si porovnat ceny elektřiny a vybrat tu nejvýhodnější nabídku.

Pokud se chystáte změnit dodavatele, je zapotřebí zjistit, kdy vám končí smlouva se současným dodavatelem.

V případě, že jste podepsali smlouvu na dobu neurčitou, můžete podat výpověď prakticky kdykoli. Jedinou podmínkou je dodržení výpovědní lhůty. Ta obvykle trvá 3 měsíce. Jakmile podáte výpověď, výpovědní lhůta se rozeběhne první den následujícího měsíce. Během výpovědní lhůty budete ještě odebírat dodávky od původního dodavatele.

Pokud ovšem máte s dodavatelem podepsanou smlouvu na dobu určitou, která končí ke konkrétnímu datu, je zapotřebí závazek u dodavatele dodržet. V opačném případě by vám mohl dodavatel naúčtovat sankci. Výpověď tedy zašlete až ve smlouvou dané výpovědní době.

Rádi vám pomůžeme smlouvu vypovědět tak, aby vám nehrozila žádná sankce. Stačí vyplnit naši kalkulačku cen elektřiny. Jeden z našich specialistů na energetiku se vám brzy ozve a vše s vámi probere.

Ano, to je samozřejmě možné. Při přepisu odběrného místa není třeba dodržet závazek, který je na daném odběrném místě sjednaný. S přepisem energií vám samozřejmě rádi pomůžeme. Stačí, když si v našem srovnání cen elektřiny vyberete dodavatele. My se vám hned ozveme a pomůžeme vše vyřídit.

Cena elektřiny se skládá ze 2 částí. První je regulovaná státem a pro všechny stejná. Druhou, neregulovanou si určují sami dodavatelé. Proto se ceny za elektřinu u jednotlivých společností mohou výrazně lišit.

Dodavatele můžete změnit kdykoliv během roku. Pokud používáte elektřinu na vytápění, doporučujeme začít levnější elektřinu odebírat před topnou sezonou. Ta začíná přibližně v říjnu. Výpovědní lhůta u stávajícího dodavatele ale zpravidla trvá 3 měsíce. Proto doporučujeme začít se změnou na jaře nebo na začátku léta.

Distributoři elektrické energie vlastní elektrické vedení, kterým vedou elektřinu k vám domů. Když tedy spadne strom na vedení, místní distributor ho musí opravit. Distributora si nemůžete vybrat. Je vám přidělen na základě adresy. V ČR působí jen 3:

  • EG.D – jižní Čechy, jižní a střední Morava,
  • PREdistribuce – Praha a blízké okolí,
  • ČEZ Distribuce – zbytek ČR.
Dodavatelé elektřiny prodávají elektrickou energii. Je jich na trhu několik desítek. Ve výběru dodavatele máte volnou ruku.

Čas zapnutí a vypnutí nízkého tarifu, nočního proudu, se vám s novým dodavatelem nezmění. Spínání totiž ovládá váš distributor. Distributor vám při změně dodavatele zůstane stejný.

Změna dodavatele se vyplatí. Ušetřit můžete až několik tisíc korun ročně. Důvodem je, že lidem, kteří zvažují změnu, dodavatelé často nabídnou výrazně atraktivnější ceníky. Dostanou tak výhodnější cenu, než kdyby zůstali u svých stávajících dodavatelů.

Ne. Dluhy se týkají pouze osoby, která smlouvu podepsala, nikoliv samotného odběrného místa.

Důvěryhodní dodavatelé uzavřeli Energetickou deklaraci. V ní slibují svým zákazníkům, že jejich smlouvy jsou férové. Čtěte více o Energetické deklaraci a zjistěte, kteří dodavatelé ji podepsali.

Nenašli jste odpověď?

Napište nám – a my hned odpovíme.

Poslat zprávu

Na každé koruně záleží. Pomůžeme vám, abyste nemuseli platit ani jednu navíc.

Spojte se s námi
Tel: (+420)
226 289 029

Po–Pá: 9–17 h

© Copyright 2010–2024 Ušetřeno.cz s.r.o.