Mezi největší výhody stavebního spoření patří státní podpora ve výši 10 % z ročně naspořené částky, a to až do výše 1 000 Kč. Ta dělá ze stavebního spoření jeden z nejvýhodnějších a nejméně rizikových produktů určených ke zhodnocení financí. Vklady i úroky jsou navíc pojištěny až do výše 100 000 eur.
Spořicí účet pro děti
Chcete své děti finančně zajistit a naučit je finanční gramotnosti? Skvělou volbou je v tomto případě spořicí účet pro děti.
Srovnejte si spořicí účty online
2 minuty vašeho času
Z pohodlí gauče si porovnáte roční úrok i podmínky všech produktů na trhu a najdete ten nejvýhodnější.
Rádi pomůžeme s online vyřízením
Rádi vám s celým zařizováním pomůžeme po telefonu. Vybrané produkty si snadno sjednáte sami online.
Specialisté jsou vám k ruce
Všichni nám je chválí. Ochotně vám odpoví na všechny otázky a pomohou s čímkoliv od výběru po sjednání.
Co je to spořicí účet pro děti?
Dětský spořicí účet je bankovním účtem, který vám pomůže dlouhodobě a bezpečně ukládat peníze určené pro vaše potomky. S jeho pomocí se nemusíte bát, že by vložené finance v průběhu let byly znehodnoceny. Zároveň se jedná o skvělý způsob, jak vaše děti naučit finanční gramotnosti a zodpovědnosti. U tohoto typu účtu se navíc často setkáte s výhodnými a atraktivními podmínkami i bonusy.
Spořicí účet můžete dětem založit hned od narození, proto není výjimkou ani spořicí účet pro miminko, který může fungovat až do věku 18 let.
Podmínky založení účtu
Hlavní podmínkou pro založení spořicího účtu pro dítě je jeho věk, a to od 0 do 18 let. Dále bývá třeba, aby byl účet otevřen na jméno dítěte. Další podmínky si pak jednotlivé banky určují samy.
Kromě spořicího účtu existují i další možnosti spoření pro děti.
Srovnání dětských spořicích účtů
Předtím než se rozhodnete, který spořicí účet pro dítě zvolit, je důležité provést srovnání spořicích účtů pro děti. Mezi klíčové faktory, které byste při svém výběru měli brát v potaz, patří:
- Úroková sazba: Čím vyšší úroková sazba, tím lépe budou vložené peníze zhodnocené.
- Poplatky: Zjistěte, zda jsou spojeny s účtem nějaké poplatky (např. za jeho vedení apod.).
- Dostupnost online služeb: Určitě oceníte možnost spravování účtu online či prostřednictvím aplikace.
- Podmínky pro výběr peněz: Zjistěte si, zda jsou na účtu nějaká omezení týkající se výběru vložených peněz. Někdy se můžete setkat se sankcemi za předčasné zrušení nebo za předčasný výběr uložených financí.
- Vzdělávání: Některé banky ke svým účtům nabízejí také vzdělávací materiály či programy týkající se finanční gramotnosti pro děti, což může být užitečné.
S nalezením toho nejlepšího spořicího účtu pro děti vám pak pomůže online srovnání spořicích účtů, které snadno provedete z pohodlí vlastního domova.
Jak založit spořicí účet pro děti?
Stačí si vybrat ten nejvýhodnější spořicí účet pro děti a podívat se na dané podmínky a požadavky pro jeho založení. Nejčastěji je třeba předložit platný občanský průkaz zákonného zástupce (nejčastěji tedy rodiče), někdy také druhý doklad totožnosti zákonného zástupce a doklad totožnosti dítěte (do věku 15 let tedy rodný list, poté občanský průkaz).
Další podmínky pro založení účtu si jednotlivé banky určují samy. Obecně se dá říci, že se jedná o rychlý a jednoduchý proces, který mnohdy zvládnete i online cestou.
Ukončení spořicího účtu pro dítě
Spořicí účty pro děti „zaniknou” po dosažení jejich plnoletosti. Ve většině případů vám banka rovnou nabídne možnost převodu naspořených peněz na běžný účet nebo na standardní spořicí účet pro dospělé.
Pokud byste účet chtěli zrušit předčasně, je možné, že se s tímto krokem budou pojit určité poplatky či sankce. Zrušení účtu je pak možné provést osobně na pobočce banky, dle podmínek banky je někdy možné účet zrušit i písemně (výpověď s úředně ověřeným podpisem).
Ptáte se nás
Přečtěte si odpovědi na nejčastější otázky.
Jaké jsou výhody stavebního spoření?
Jaký je rozdíl mezi termínovaným vkladem a spořicím účtem?
Termínovaný vklad nabízí mnohem vyšší zhodnocování vašich peněz než spořicí účet. Neslouží ale ke každodenní činnosti a finanční prostředky z něj lze vybírat jen v předem zvoleném čase (např. určitý den v roce).
Jak vybrat nejlepší spořicí účet?
S naším online srovnáním spořicích účtů je to hračka. Účty si můžete srovnat podle poplatků za vedení nebo podle úrokové sazby. Ta udává, kolik vám peníze vydělají. Důležitá jsou i pásma úročení – kdy banka vklad rozdělí a každou jeho část úročí jinak.
Některé spořicí účty mají navíc povinný minimální vklad nebo zůstatek. Ne každému to může vyhovovat.
Nenašli jste odpověď?
Napište nám – a my hned odpovíme.