Co je repo sazba?

Repo sazba nebo také 2T repo sazba je jednou ze 3 úrokových sazeb, které vyhlašuje Česká národní banka (ČNB). Netýká se klientů bank, nýbrž samotných bank. ČNB může repo sazbu vyhlásit několikrát ročně nebo třeba jen jednou za rok.

Jde o nástroj měnové politiky, jímž ČNB kontroluje množství volných peněz v bankách a mezi lidmi a jeho prostřednictvím může snižovat inflaci.

Samotné slovo repo je zkratkou z anglického repurchase (zpětný odkup).

Jak funguje repo sazba?

Pokud se ekonomice dobře daří a množství peněz v ní stoupá, odrazí se to i na rozhodnutí bank, které začnou nabízet výhodnější půjčky, lidé si půjčují více a častěji také více utrácejí. To vše ale ovlivňuje míru inflace, která začne stoupat. Aby to mu ČNB zabránila, vezme si od bank nadbytečné peníze a místo nich jim dá cenné papíry. Na ně vyhlásí úrokovou sazbu s platností 2 týdny. Té se říká repo sazba. Po uplynutí této lhůty ČNB odkoupí cenné papíry zpět od bank a navrch jim vyplatí získaný úrok – repo sazbu.

Repo sazba se v průběhu mění a její výše záleží vždy je na uvážení České národní banky. Na webových stránkách ČNB si můžete přehledně prohlédnout, jak se repo sazba vyvíjela od roku 1995, včetně aktuální repo sazby.

Srovnání cen energií

Najděte si levnějšího dodavatele a snižte si účty za energie.. Začnete výběrem, kde byste chtěli začít šetřit.

Ostatní často hledají