Půjčka pro začínající živnostníky

Pokud jste začínající živnostník, může být pro vás těžké zajistit si financování na rozjezd podnikání. Na řadu půjček nedosáhnete, protože ještě nesplňujete podmínky banky. Přesto řešení existuje. Můžete využít speciální půjčky pro začínající podnikatele. Podívejte se, jak získat půjčku pro začínající živnostníky a k čemu ji můžete využít.

 

Srovnání půjček

Co je půjčka pro začínající živnostníky

Jedná se o půjčku určenou začínajícím podnikatelům (případně nově vzniklým firmám), kteří ještě nesplňují podmínky určené pro získání podnikatelského úvěru

Problematický u běžných podnikatelských úvěrů bývá zejména požadavek doložit daňové přiznání za poslední dva roky. Půjčku pro začínající podnikatele ale můžete získat už v prvním roce podnikání. Je tak vhodná na financování rozjezdu podnikání.

Rozdíl mezi podnikatelskou půjčkou a půjčkou pro začínající živnostníky

V čem se liší úvěry určené pro podnikatele na začátku svého podnikání od klasického podnikatelského úvěru?

  • Menší administrativa – banka po vás nebude vyžadovat tolik dokumentů, protože má i nižší nároky na schválení půjčky.
  • Menší obnos – vzhledem k tomu, že začínající živnostník je pro banku rizikovým klientem, nedostanete úvěr v takové výši jako již zavedené firmy. Obvykle dostanete půjčku ve výši maximálně do jednoho milionu korun.
  • Kratší doba splácení – půjčky pro začínající živnostníky nepatří mezi dlouhodobé. Maximální doba splatnosti bývá 5–7 let. 
Srovnání půjček

Proč si vzít půjčku pro začínající živnostníky

  • Není potřeba dokládat daňové přiznání – o půjčku můžete zažádat hned na začátku podnikání.
  • Možnost odložení první splátky – podle konkrétního produktu o 3–5 měsíců.
  • Jedná se o neúčelový úvěr – můžete ho použít na pořízení potřebných strojů, pronájem a vybavení kanceláře, techniku nebo nákup materiálu. Musí se ale jednat o něco, co bude sloužit vašemu podnikání, není možné peníze použít pro své osobní účely.
  • Je daňově uznatelná – úroky a zaplacené poplatky spojené s půjčkou je možné zahrnout do daňového základu.

Půjčka pro začínající živnostníky

Jaké podmínky je potřeba splnit

K tomu, aby žadatel získal půjčku pro začínající podnikatele, musí splňovat následující podmínky:

  • věk minimálně 18 let,
  • české občanství (nebo povolení k pobytu),
  • oprávnění podnikat v ČR (mít živnostenský list v ČR),
  • sídlo firmy a trvalé bydliště v ČR,
  • nesmí mít dluhy u Finančního úřadu nebo na zdravotním a sociálním pojištění,
  • musí mít zřízený podnikatelský účet (půjčky pro živnostníky se nezasílají na běžné osobní účty, protože by to mohlo být považováno za pokus o úvěrový podvod).

U začínajících podnikatelů může banka také požadovat nějakou zástavu, poptejte se raději předem, čím můžete ručit.

Srovnání půjček

Co je nutné doložit k žádosti o půjčku pro začínající podnikatele

  • Dva průkazy totožnostiobčanský průkaz a řidičský průkaz nebo cestovní pas,
  • výpis z živnostenského rejstříku (živnostenský list),
  • potvrzení o bezdlužnosti na daních a zdravotním a sociálním pojištění,
  • podnikatelský plán
  • příjem – pokud nemáte ještě žádné daňové přiznání, dokládá se výpisem z účtu za posledních 3–6 měsíců.

Jak připravit podnikatelský plán

Pokud začínáte a nemůžete zatím doložit daňová přiznání z uplynulých let, bude podnikatelský plán pro banku hlavním vodítkem, podle kterého posoudí, zda vám půjčku schválí. Dejte si na něm proto záležet. 

Podnikatelský plán musíte mít připravený písemně (je možná i příprava prezentace, vždy ale mějte plán i v papírové podobě jako přílohu k žádosti o půjčku). Někdy má banka pro tyto případy k dispozici speciální několikastránkový formulář, kde pouze vyplníte všechny požadované údaje.

Nezapomeňte, že svůj záměr musíte mít podpořený čísly (proveďte si analýzu trhu) a vaše prezentace musí být přesvědčivá. 

Můžete ukázat své plány také na modelových příkladech, které objasní, jak budete postupovat v případě úspěchu, ale také neúspěchu. Banku bude zajímat, jaký máte krizový plán.

Co všechno by se mělo ve vašem podnikatelském plánu objevit?

Následující seznam berte jako orientační, konkrétní podoba samozřejmě bude záviset na vašem předmětu podnikání.

  • Jméno společnosti a sídlo, IČO, aktuální kontakty na vás, případně údaje o spolupracovnících.
  • Profesní údaje o vás.
  • Popis vašeho předmětu podnikání (pokud budete vykonávat více činností, tak i rozpis, jaký budou mít podíl na zisku).
  • Údaje o provozovně (místo, popis, případně výše nájmu).
  • Popis potřebných strojů, zařízení, technologií.
  • Jaký je váš záměr do budoucna, jakou máte představu o vývoji.
  • Jak máte zajištěný materiál či suroviny, jaké máte dodavatele a jakou s nimi máte dohodnutou spolupráci.
  • Jak máte zajištěný odbyt vašich služeb nebo výrobků.
  • Vaše analýza trhu – jakou máte konkurenci a v čem se budete lišit, jaká je vaše silná stránka.
  • Jaký je váš finanční plán – z jakých zdrojů budete počátek činnosti financovat, plán příjmů a výdajů.
  • V jaké výši požadujete půjčku, na jak dlouho, jak ji chcete splácet.

Rozdíl mezi půjčkou na IČO a spotřebním úvěrem

Je možné, že vás požadavky na půjčku na IČO odradí a budete raději přemýšlet o spotřebním úvěru.

Spotřební úvěr si samozřejmě můžete vždycky vzít na cokoliv, co budete využívat ve svém soukromém životě (televizor, lednice, auto, dovolená). V zásadě nemusíte možnost běžné půjčky vyloučit ani pro rozjezd podnikání, jestliže si vezmete neúčelovou půjčku, kde nedokládáte, na co jste peníze použili. 

Je ale vždy nutné seznámit se s konkrétními podmínkami úvěru, někdy banky výslovně uvádí, že peníze ze spotřebitelského úvěru nesmí být použity k podnikání.

Mezi spotřebním úvěrem a půjčkou pro živnostníky jsou také zásadní rozdíly a je třeba si srovnat, co se vám vyplatí.

  • Spotřební úvěr – podmínky se řídí zákonem o spotřebitelském úvěru a více ochraňují spotřebitele. Nedá se započítat do daňově uznatelných nákladů. 
  • Půjčka na IČO – řídí se občanským zákoníkem a pravidla jsou mnohem volnější, jedná se o vztah dvou podnikatelských subjektů a chybí zvýšená ochrana dlužníka. Je možné si o poplatky a úroky snížit daňový základ.
Srovnání půjček

Další možnosti financování rozjezdu podnikání

  • Kromě bankovní půjčky nebo vlastních zdrojů můžete ještě zkusit získat peníze na rozjezd podnikání pomocí P2P půjčky. Na P2P platformách se lidé skládají na konkrétní projekt. Šanci zde mají i živnostníci, kteří v bance neuspěli, protože P2P platformy nekladou na žadatele tak vysoké požadavky. Pokud se ovšem na vaši půjčku nesloží dostatek investorů a peníze se nevyberou, půjčku nedostanete.
  • Můžete si také přímo najít jednoho hlavního investora, tato varianta je obvykle náročnější a trvá déle. Zkuste různé startupové konference a hledejte lidi, kteří podnikají ve vašem oboru. Investory můžete najít i na crowdfundingových platformách, kde se více investorů skládá na jeden projekt. Obvykle za to získají podíl na firmě (tzv. investiční crowdfunding).
  • Pokud podnikáte v odvětví, kde je možné získat různé granty a dotace, určitě se porozhlédněte po aktuální nabídce. Začínající podnikatelé mohou uspět v programu INOSTART a podle svého zaměření v některých programech Ministerstva průmyslu a obchodu, Technologické agentury, Státního zemědělského intervenčního fondu nebo Modernizačního fondu.

Ptáte se nás

Přečtěte si odpovědi na nejčastější otázky.

Úrok udává, kolik zaplatíte na úrocích za jeden rok. Banky a instituce poskytující půjčky ale často vybírají různé další poplatky. Většinou jde o poplatek za zřízení půjčky, za vedení účtu atd. Tyto poplatky jsou spolu s úrokem zahrnuty až v RPSN (roční procentní sazba nákladů). Díky RPSN si tak můžete porovnat konečné ceny půjček.

Většina půjček se splácí převodem z bankovního účtu. Nejčastěji přímo z toho, na který vám banka peníze zaslala. Stačí si tedy nastavit trvalý příkaz k úhradě a máte vystaráno.

Existují ale i výjimky – různé rychlé hotovostní půjčky, které můžete splácet pouze hotově přímo na ruku obchodnímu zástupci.

V obou případech se ale s danou společností před uzavřením smlouvy dohodněte na přesném datu splatnosti. Krátkodobé půjčky se zpravidla splácí jednorázově, dlouhodobé 1× měsíčně po předem stanovenou dobu.

Pokud jde vše bez problémů a včas dodáte všechny podklady, můžete mít peníze na účtu už za pár dnů od schválení žádosti. Některé banky dokonce poskytují menší půjčky do 15 minut.

Vždy záleží na tom, kolik si chcete půjčit a na jak dlouho. Tyto parametry si jednoduše nastavíte v naší online kalkulačce. Na základě nich vám porovná dostupné půjčky a vy pak snadno najdete tu nejlevnější.

Nevybírejte si ale jen podle úrokové sazby a výše splátky. Sledujte také roční procentní sazbu nákladů (tzv. RPSN), ta představuje nejen úrok, ale i veškeré poplatky spojené s půjčkou. Čím nižší je RPSN, tím bude úvěr výhodnější.

Nenašli jste odpověď?

Napište nám – a my hned odpovíme.

Poslat zprávu

Na každé koruně záleží. Pomůžeme vám, abyste nemuseli platit ani jednu navíc.

Spojte se s námi
Tel: (+420)
226 289 029

Po–Pá: 9–17 h

© Copyright 2010–2024 Ušetřeno.cz s.r.o.