Půjčka na dovolenou

Toužíte po krásné dovolené, ale peníze na ni v rozpočtu chybí. Vzít si půjčku na týden dovolené u moře zní lákavě. Je to ale dobrý nápad? A kam se pro půjčku vydat?

Pokračovat do srovnání

Půjčku na dovolenou si dobře rozmyslete

I když už jste u moře nebo na horách nebyli pěkně dlouho, není vždycky dobrý nápad zadlužit se kvůli týdnu dovolené. 

Zvlášť jestli je váš rozpočet napnutý a nedaří se vám během roku na dovolenou našetřit, můžete počítat s tím, že se vám nebude ani dařit splácet půjčku. Příjemné chvilky pak mohou být brzy vystřídány existenčními problémy.

Obecně se doporučuje půjčovat si jen na věci, jejichž užitek převýší dobu splácení. Příkladem je půjčka na auto nebo půjčka na bydlení.

U věcí přinášejících krátkodobý užitek, jako je dovolená nebo nový mobil, je nutné si dobře spočítat, jak dlouho budete splácet a kolik přeplatíte na úrocích, a zvážit svou současnou i budoucí finanční situaci, jestli splácení unesete. 

Půjčka na dovolenou

Kdy se půjčka na dovolenou vyplatí?

Někdy ale může být půjčka na dovolenou rozumná a vyplatí se vám, a to v případech, kdy vás dovolená posune profesně vpřed

Půjčit si na delší jazykový pobyt v zahraničí vám přinese dlouhodobý užitek. Díky zlepšení jazykových schopností pak můžete získat mnohem lépe placené zaměstnání a půjčku snadno splatíte.

Podobně užitečný může být jakýkoliv profesně zaměřený pobyt v zahraničí. Taková zkušenost vás obohatí a přinese vám nové znalosti a dovednosti, které vám mohou po návratu pomoct k lepším pracovním nabídkám.

Srovnání půjček

Kde si vzít půjčku na dovolenou?

Pokud jste důkladně zvážili všechna pro a proti a rozhodli se vzít si půjčku na dovolenou, máte několik možností.

Můžete si vzít:

Jaký je mezi nimi rozdíl?

Bankovní půjčka

Bankovní půjčka je bezpečnou volbou, protože banka prověří vaši bonitu a nepůjčí vám víc, než kolik zvládnete bez problémů splácet. 

U banky je také možné zřídit si revolvingový úvěr, který vám umožní opakovaně čerpat určitou předem dohodnutou částku za nízký úrok. 

Půjčka není vázaná na běžný účet, a pokud je sjednaná jako bezúčelová, můžete ji využít na cokoliv, třeba i na dovolenou. Jen je potřeba ji splatit do domluvené doby splatnosti.

Výhody bankovní půjčky

  • Je levnější – v bance dostanete nižší úrok a nižší bude i RPSN (celkové náklady na půjčku).
  • Je bezpečná – díky prověřování se nedostanete do dluhové pasti a v případě finančních problémů bude banka ochotnější vyjít vám vstříc a domluvit se na náhradním řešení, jako je odklad splátky nebo sjednání nového splátkového kalendáře.
  • Možnost nastavit si delší dobu splácení a den splátky.

Nevýhody bankovní půjčky

  • Nedosáhne na ni každý – pokud banka vyhodnotí vaši schopnost splácet jako nedostatečnou, nepůjčí vám.
  • Prověřování v registrech dlužníků.
  • Nutnost doložit stálý příjem – nezapočítá se vám příjem na dohody (DPP a DPČ), ale jako pravidelný příjem se bere i důchod nebo rodičovský příspěvek. Půjčka pro ženy na mateřské dovolené ale není vždy vyřízena kladně, záleží na konkrétních okolnostech.
Srovnání půjček

Nebankovní půjčka

Nebankovní půjčky na dovolenou jsou vyhledávanou variantou kvůli jejich administrativní nenáročnosti. U řady nebankovních společností nemusíte téměř nic dokládat, stačí vám občanský průkaz a mobil. 

Zdá se to velmi jednoduché, stačí zatelefonovat a okamžitě získáte peníze na vysněný zájezd. Než si nebankovní půjčku vezmete, tak si ale důkladně pročtěte podmínky. Mohou být pro vás velmi nevýhodné a způsobit vám řadu potíží.

Půjčky si můžete porovnat prostřednictvím přehledného srovnání na našich stránkách.

Výhody nebankovní půjčky

  • Získá ji každý – kromě několika seriózních nebankovních společností, které neobchází zákonné povinnosti a zjišťují si váš příjem a úvěruschopnost, existuje řada těch, které půjčí komukoliv. Stačí jim vaše potvrzení, že jste schopní splácet.
  • Rychlé vyřízení kdykoliv – získáte ji o víkendu nebo i večer.
  • Jednoduchá administrativa – nic nemusíte dokládat.

Nevýhody nebankovní půjčky

  • Je dražší – čeká vás nejen vyšší úroková sazba, ale i celkové náklady, podívejte se na výši různých poplatků a zejména sankcí za nesplácení.
  • Riziko pádu do dluhové spirály – to, co se na jednu stranu jeví jako výhoda, tedy žádné prověřování, může na druhou stranu znamenat, že drahou půjčku nezvládnete splácet.
  • Kratší doba splatnosti.
  • Vysoké sankce – zaměřte se na poplatky, které budete muset zaplatit při opožděné platbě nebo neschopnosti splácet.

Potřebujete půjčku do 20 000 Kč nebo půjčku do 50 000 Kč?

Kontokorent

Kontokorent je forma půjčky, která vám umožní jít na vašem běžném účtu do minusu, tedy utrácet i peníze, které aktuálně na účtu nemáte. 

Nejedná se ale o neomezenou půjčku, limit, do kterého můžete peníze čerpat, je sjednán s bankou předem.

O tom, jak vysoký kontokorent dostanete, rozhoduje vaše bonita, tedy jaká je vaše schopnost splácet (jaké máte příjmy, jaké dluhy, jaká je vaše platební minulost).

Kontokorent je výhodné využít na dovolenou jen tehdy, když víte, že brzy budete mít částku potřebnou ke splacení půjčky k dispozici (například očekáváte v průběhu roku vysokou odměnu v práci). 

Platí totiž, že alespoň jednou za smluvenou dobu (obvykle jednou za rok) musíte účet zase dorovnat a dostat se do plusu.

Kreditní karta

Kreditní karta funguje podobně jako kontokorent, při placení kreditkou si vlastně půjčujete peníze od banky. Maximální výše půjčky na kreditce je opět stanovena bankou podle vaší bonity.

Kreditní karta je ale vhodná jen na opravdu krátkodobou půjčku. Peníze totiž musíte stihnout splatit v tzv. bezúročném období, tedy období, kdy nebudete muset za půjčku zaplatit žádné úroky (stanovuje ho banka, může být až 55 dnů). Pokud to nestihnete, budou úroky zbytečně vysoké.

Kreditní kartu ale můžete na dovolené využít k rezervaci hotelu nebo k vypůjčení auta (někteří poskytovatelé služeb platbu kreditkou vyžadují jako záruku toho, že peníze opravdu dostanou).

Podívejte se na rozdíl mezi kontokorentem a kreditní kartou.

Srovnání půjček

Ptáte se nás

Přečtěte si odpovědi na nejčastější otázky.

Úrok udává, kolik zaplatíte na úrocích za jeden rok. Banky a instituce poskytující půjčky ale často vybírají různé další poplatky. Většinou jde o poplatek za zřízení půjčky, za vedení účtu atd. Tyto poplatky jsou spolu s úrokem zahrnuty až v RPSN (roční procentní sazba nákladů). Díky RPSN si tak můžete porovnat konečné ceny půjček.

Většina půjček se splácí převodem z bankovního účtu. Nejčastěji přímo z toho, na který vám banka peníze zaslala. Stačí si tedy nastavit trvalý příkaz k úhradě a máte vystaráno.

Existují ale i výjimky – různé rychlé hotovostní půjčky, které můžete splácet pouze hotově přímo na ruku obchodnímu zástupci.

V obou případech se ale s danou společností před uzavřením smlouvy dohodněte na přesném datu splatnosti. Krátkodobé půjčky se zpravidla splácí jednorázově, dlouhodobé 1× měsíčně po předem stanovenou dobu.

Pokud jde vše bez problémů a včas dodáte všechny podklady, můžete mít peníze na účtu už za pár dnů od schválení žádosti. Některé banky dokonce poskytují menší půjčky do 15 minut.

Vždy záleží na tom, kolik si chcete půjčit a na jak dlouho. Tyto parametry si jednoduše nastavíte v naší online kalkulačce. Na základě nich vám porovná dostupné půjčky a vy pak snadno najdete tu nejlevnější.

Nevybírejte si ale jen podle úrokové sazby a výše splátky. Sledujte také roční procentní sazbu nákladů (tzv. RPSN), ta představuje nejen úrok, ale i veškeré poplatky spojené s půjčkou. Čím nižší je RPSN, tím bude úvěr výhodnější.

Nenašli jste odpověď?

Napište nám – a my hned odpovíme.

Poslat zprávu

Na každé koruně záleží. Pomůžeme vám, abyste nemuseli platit ani jednu navíc.

Spojte se s námi
Tel: (+420)
226 289 029

Po–Pá: 9–17 h

© Copyright 2010–2024 Ušetřeno.cz s.r.o.