Přepis elektřiny při koupi nemovitosti

Přepis elektřiny při koupi nemovitosti je naprosto běžnou záležitostí. Není to nijak složité, jen je potřeba mít po ruce všechny potřebné podklady. Pokud spolu budou prodávající a kupující spolupracovat, vše je vyřešeno během chvíle.

Srovnání cen elektřiny

Jak vyřešit přepis elektřiny při koupi nemovitosti?

Snadno a online cestou

Snadno a online cestou

U velkých dodavatelů zvládnete přepis i online cestou. Případně můžete přepis provést osobně na pobočce nebo korespondenčně.

Za 2 až 4 týdny hotovo

Za 2 až 4 týdny hotovo

Přepis energií trvá přibližně tuto dobu. Pokud dochází i ke změně dodavatele, může být o něco delší.

Spolupráce obou stran

Spolupráce obou stran

Pro hladký průběh procesu je důležitá spolupráce nového i původního odběratele. A samozřejmě správně vyplněné dokumenty.

Kdy začít řešit přepis elektřiny při koupi nemovitosti?

Prodej nebo koupě bytu či domu patří k velkým životním událostem. Pojí se s tím ale i nejrůznější povinnosti a také byrokracie. Jednou z těchto povinností je přepis energií z prodávajícího na kupujícího. Ten je potřeba řešit co nejdříve.

Někdy se stává, že prodávající zruší své odběrné místo, aby nemusel následně řešit přepis. V takovém případě musíte zařídit osazení nového elektroměru, připojení odběrného místa a novou smlouvu.

Pro obě strany je proto výhodnější domluvit se a energie jen přepsat. A týká se to navíc nejen elektřiny, nýbrž i plynu.

Nejde o nijak složitý proces a vyřešit ho můžete mnoha způsoby:

  • osobně na pobočce
  • online
  • telefonicky

Samotný přepis obvykle trvá 2 až 4 týdny, takže prodávající by ho měl začít řešit už zhruba měsíc před prodejem. Nebo nejpozději s podpisem kupní smlouvy. Nejlepší a nejjednodušší je, pokud na něm spolupracuje prodávající i s kupujícím. Pak je přepis odběrného místa rychlejší a bezproblémový.

přepis elektřiny při koupi nemovitosti

Postup při přepisu energií při koupi nemovitosti

Všichni dodavatelé energií mají v oblasti přepisu elektřiny při koupi nemovitosti podobné požadavky a postupy.

Zaprvé je potřeba vyplnit formulář o přepisu energií. Ten najdete na webu svého dodavatele, případně ho dostanete v papírové podobě na pobočce. Každý dodavatel má svůj vlastní, proto na internetu nehledejte žádný univerzální formulář.

Zadruhé si připravte:

  • Poslední fakturu prodávajícího (pokud ji nemáte, postačí číslo elektroměru)
  • Předávací protokol s podpisy obou stran potvrzující aktuální stav elektroměru
  • Doklad k odběrnému místu (kupní smlouva a souhlas majitele s přepisem, případně aktuální list vlastnictví)

Pokud se domluvíte a vyrazíte na pobočku společně, bude to nejjednodušší. Udělat to lze ale i tak, že původní majitel vypoví svou smlouvu a budoucí majitel odběrného místa nejlépe do 3 dnů přepíše energie na sebe.

Není přitom nutné zůstávat u stejného dodavatele. Přepis energií při koupi domu nebo bytu je nejlepší dobou na změnu dodavatele. Vybrat si ho můžete s pomocí naší nezávazné online kalkulačky cen elektřiny. Jedinou nevýhodou je, že přepis v případě změny trvá o něco déle.

Srovnání cen elektřiny

Na co si dát pozor při přepisu energií při koupi bytu nebo domu?

Přepis energií při koupi nemovitosti zvládne i ten, kdo ho nikdy předtím neprováděl. Pokud vám budou chybět nějaké formuláře, dodavatel vás na to upozorní a vyžádá si je od vás.

Pozor byste si proto měli dávat především na to, abyste měli v ruce vše, co potřebujete. Kupující by také měl mít po ruce kontakt na prodávajícího, aby s ním v případě potíží dořešil přepis.

Je potřeba hlavně nezapomenout na předávací protokol se stavy všech měřidel (elektroměr, plynoměr, vodoměr).

Až vám následně přijdou Smlouva o dodávce elektřiny a Smlouvu o připojení, pečlivě si je pročtěte. Možná vás v nich překvapí nastavená výše záloh. Ta se totiž při přepisu energií při koupi bytu nebo domu odvíjí od výše záloh předchozího odběratele.

Pokud byly i předtím vysoké, budete je mít na začátku vysoké také vy. Ale můžete kontaktovat dodavatele a požádat o jejich snížení. Vznikl-li předchozímu majiteli nemovitosti přeplatek/nedoplatek, dodavatel vše vyřeší přímo s ním.

Když nesouhlasíte s podmínkami dodavatele elektřiny nebo vám nevyhovuje po jiné stránce, můžete od něj odejít:

  • Pokud byla smlouva uzavřena mimo jeho provozovnu nebo na dálku (typicky online nebo telefonicky), lze změnu dodavatele udělat bez sankcí do 14 dnů.
  • Jindy je předčasné odstoupení od smlouvy mimo výpovědní dobu nebo bez závažných důvodů pokutováno.

Lepšího nebo levnějšího dodavatele elektřiny si můžete najít prostřednictvím kalkulačky cen elektřiny.

Najděte výhodnějšího dodavatele elektřiny

Ptáte se nás

Přečtěte si odpovědi na nejčastější otázky.

Původní majitel nemovitosti a odběrného místa provede odhlášení odběru energií a dojde k převodu na nového majitele. Ten musí podat žádost o připojení a doložit svůj vztah k nemovitosti například kupní smlouvou.

U velkých distributorů (např. ČEZ, E.ON, Innogy) najdete plnou moc pro přepis energií na jejich webových stránkách. Inspirovat se můžete vzorem na stránkách ČEZ.

Pro přepis energií budete ve většině případů potřebovat:

  • žádost o převod odběru elektřiny nebo plynu, 
  • doklady o vlastnictví nebo vztahu k odběrnému místu, 
  • úmrtní list nebo čestné prohlášení, 
  • stav měřidla ke dni přepisu,
  • doklad totožnosti. 

Přepis energií trvá zhruba 2 až 4 týdny. Především v případě, kdy jde čistě o přepis odběrného místa na jeho nového majitele. Pokud dochází i ke změně dodavatele energií, může být tato doba o něco delší.

Nenašli jste odpověď?

Napište nám – a my hned odpovíme.

Poslat zprávu

Na každé koruně záleží. Pomůžeme vám, abyste nemuseli platit ani jednu navíc.

Spojte se s námi
Tel: (+420)
226 289 029

Po–Pá: 9–17 h

© Copyright 2010–2024 Ušetřeno.cz s.r.o.