Podnikatelský úvěr

Vyberte si ten nejvýhodnější podnikatelský úvěr přesně podle svých potřeb. S naší kalkulačkou to zvládnete během pár minut.

Srovnat půjčky

Srovnejte si půjčky online

Zabere vám to jen 2 minuty

Zabere vám to jen 2 minuty

Z pohodlí gauče si porovnáte ceny i podmínky různých produktů a najdete ten nejvýhodnější.

S online vyřízením rádi pomůžeme

S online vyřízením rádi pomůžeme

Rádi vám s celým zařizováním pomůžeme po telefonu nebo si produkt můžete sjednat sami online.

K ruce jsou vám naši specialisté

K ruce jsou vám naši specialisté

Po telefonu vám odpoví na všechny otázky a pomohou s čímkoliv – od výběru po sjednání.

Co je podnikatelský úvěr?

Podnikatelský úvěr je půjčka, která slouží k rozjezdu, podpoře, rozšíření nebo záchraně podnikání OSVČ nebo firmy. Tyto půjčky nejsou určené na nákup čehokoli do domácnosti, prostředky je potřeba investovat do firmy nebo životnosti. 

Cesta k získání podnikatelského úvěru se ale od klasických půjček příliš neliší – i v tomto případě musíte obstát při schvalování, kde si banka vaši firmu proklepne a zhodnotí rizika, hospodářské výsledky i podnikatelský záměr. 

Porovnat půjčky

Druhy půjček pro podnikatele

Ať už sháníte půjčku pro OSVČ, nebo jinou formu půjčky na podnikání, můžete si vybrat z mnoha možností. Zaměřte se na konkrétní výhody každé z nich a zvolte tu, která vám poslouží nejlépe. 

Investiční úvěr 

Investiční úvěry jsou určeny primárně pro rozšiřování podnikání. Použít je můžete například na nákup pokročilejších technologií, výstavbu nových budov nebo rekonstrukci těch stávajících. Zpravidla se jedná o účelové úvěry, které je nutné zajistit zástavou. Ručit můžete například nemovitostí, směnkou nebo prostřednictvím třetí strany. 

Provozní úvěr 

Provozní úvěry obvykle slouží k financování běžných výdajů firmy, jako jsou nákupy zboží a materiálů, investice nebo splátky pohledávek. Zpravidla nevyžadují dokládání účelu ani zajištění nemovitostí. 

Kontokorentní úvěr 

Tzv. kontokorenty jsou poskytovány k běžnému podnikatelskému účtu. Mívají krátké období splatnosti a slouží zejména k vykrývání finančních výkyvů nebo překlenutí krátkodobého výpadku příjmu. 

Firemní hypotéka 

Firemní hypotéka funguje podobně jako ta běžná. Jde o dlouhodobý úvěr zajištěný nemovitostí, který může být sjednaný za konkrétním účelem, nebo je neúčelový. Nemovitost do zástavy je ale potřeba vždy. 

Leasing 

Leasing je forma dlouhodobého pronájmu, která se nejčastěji využívá pro financování vozidel, strojů a dalšího vybavení (movitého i nemovitého). Po uplynutí sjednané doby leasingu se pronajímaná věc vrátí leasingové společnosti (tzv. operativní leasing), nebo přejde do vlastnictví nájemce (tzv. finanční leasing). Využívání leasingu je pro firmy výhodné také z daňových důvodů. 

Podnikatelská kreditní karta 

Podnikatelská kreditní karta funguje podobně jako klasická spotřebitelská kreditka, zpravidla je ale zatížena vyššími poplatky. Na oplátku ale nabízí zajímavé výhody, jako například cashback (třeba 3 % z každé platby se vám vrátí zpět). Limity na podnikatelské kreditní kartě bývají o poznání vyšší než na kreditce běžného spotřebitele. 

Faktoring 

Faktoring neboli zkrácení splatnosti faktur či prodej faktur je přenechání krátkodobých pohledávek třetí straně (obvykle bance nebo jiné finanční společnosti). Firmy tuto variantu využívají v případě platební nevůle nebo platební neschopnosti odběratele. Za prodej takové faktury firma okamžitě získá až 90 % její hodnoty a vymáhání peněz od odběratele se stává starostí společnosti, která pohledávku koupila. Není to tedy úvěr v pravém slova smyslu, ale v případě potíží dokáže často výrazně pomoci. 

Zakázkové financování 

Tyto půjčky jsou určené k financování zakázek firmy v případě, že je potřeba víc peněz, než má společnost zrovna k dispozici. Může se jednat i o mimořádně vysoké částky, které překračují rámec klasického provozního úvěru, proto je řadíme mezi prémiové finanční služby. Zakázkové financování využívají spíše velké firmy. 

Financování nákupů obchodních podílů 

Půjčka je určena na nákup obchodního podílu v jiné společnosti. S financováním skrze tuto půjčku musíte obvykle souhlasit vy jako kupující a také společnost, ve které plánujete podíl koupit. 

Individuální úvěry 

Individuální půjčky jsou podnikatelům poskytovány za specifických podmínek na základě konkrétního obchodního případu a bonity žadatele. Hodí se v situaci, která vyžaduje individuální řešení na míru a zároveň není pro banky zbytečně riskantní. Tyto půjčky bývají zpravidla účelové. 

Úvěry se zárukou Evropského investičního fondu 

Jde o finanční pomoc poskytovanou z EIF malým a středním podnikům do max. 250 zaměstnanců. Půjčka má sloužit k rozvoji dané firmy a může být účelová i neúčelová. Finance poskytuje banka a EIF funguje jako ručitel, který v případě problémů dluh uhradí. Banky tak mohou podnikatelům nabídnout lepší podmínky. 

Kalkulačka půjček

Podmínky úvěru pro podnikatele

Obecně platí, že podnikatelský úvěr si můžete vzít mj., pokud: 

  • máte sídlo firmy v České republice, 
  • v oboru podnikáte nejméně dvě daňová období, 
  • jste jako OSVČ nebo firma bezdlužní, 
  • máte čistý trestný rejstřík, 
  • nabídnete ručitele nebo zástavu, 
  • doložíte jasný podnikatelský záměr, 
  • prokážete finanční rozvahu (umíte hospodařit), 
  • máte požadované množství vlastních zdrojů, 
  • doložíte účel půjčky, 
  • máte účet u banky, kterou žádáte o úvěr. 

(Poznámka: Konkrétní podmínky se mohou lišit u každé banky.) 

Úvěr pro začínající podnikatele

Začínající podnikatelé mohou mít se získáním půjčky větší problémy než zaběhlé firmy, protože zatím nedokážou nabídnout takové záruky a často tak nejsou dostatečně důvěryhodní. 

Banky ale v poslední době z požadavků na začínající podnikatele slevují a naopak se je snaží podporovat; už v prvním roce podnikání tak někdy můžete získat podnikatelský úvěr bez daňového přiznání, který je určený na rozjezd firmy a dosahuje i částky přesahující milion korun. Společnosti do 250 zaměstnanců mohou využít také podporu Evropského investičního fondu, která může získání úvěru usnadnit.

Srovnat půjčky

Nezajištěný úvěr pro podnikatele

Nezajištěný úvěr je pro banky mnohem riskantnější než půjčky se zástavou, proto jsou podmínky přísnější. Mohou se také výrazně lišit podle konkrétní banky. Obecně ale platí: 

  • Nezajištěný úvěr nemusíte jistit nemovitostí
  • Většinou jde o krátkodobý úvěr s omezenou výší půjčené částky. 
  • Získají ho spíše zaběhnutí podnikatelé, banky zpravidla vyžadují alespoň dvě ukončená daňová období. 
  • Sídlo firmy nebo trvalé bydliště OSVČ musí být v ČR. 
  • Musíte doložit kladný hospodářský výsledek podnikání (nesmíte prodělávat). 
  • Firma nesmí být v konkurzu, likvidaci, insolvenci apod. 
  • Firma nebo OSVČ nesmí být zadlužená. 

Obvykle můžete získat bez zajištění tyto typy úvěrů: 

  • kontokorentní úvěry, 
  • provozní úvěry, 
  • leasing
  • individuální úvěry, 
  • úvěry se zárukou EIF. 

(Poznámka: Konkrétní podmínky se mohou lišit u každé banky.) 

Doporučujeme oslovit více bank a jednotlivé nabídky mezi sebou porovnat. Nebo vyzkoušejte naši automatickou kalkulačku a nabídky získáte během pár minut.

Ptáte se nás

Přečtěte si odpovědi na nejčastější otázky.

Úrok udává, kolik zaplatíte na úrocích za jeden rok. Banky a instituce poskytující půjčky ale často vybírají různé další poplatky. Většinou jde o poplatek za zřízení půjčky, za vedení účtu atd. Tyto poplatky jsou spolu s úrokem zahrnuty až v RPSN (roční procentní sazba nákladů). Díky RPSN si tak můžete porovnat konečné ceny půjček.

Většina půjček se splácí převodem z bankovního účtu. Nejčastěji přímo z toho, na který vám banka peníze zaslala. Stačí si tedy nastavit trvalý příkaz k úhradě a máte vystaráno.

Existují ale i výjimky – různé rychlé hotovostní půjčky, které můžete splácet pouze hotově přímo na ruku obchodnímu zástupci.

V obou případech se ale s danou společností před uzavřením smlouvy dohodněte na přesném datu splatnosti. Krátkodobé půjčky se zpravidla splácí jednorázově, dlouhodobé 1× měsíčně po předem stanovenou dobu.

Pokud jde vše bez problémů a včas dodáte všechny podklady, můžete mít peníze na účtu už za pár dnů od schválení žádosti. Některé banky dokonce poskytují menší půjčky do 15 minut.

Vždy záleží na tom, kolik si chcete půjčit a na jak dlouho. Tyto parametry si jednoduše nastavíte v naší online kalkulačce. Na základě nich vám porovná dostupné půjčky a vy pak snadno najdete tu nejlevnější.

Nevybírejte si ale jen podle úrokové sazby a výše splátky. Sledujte také roční procentní sazbu nákladů (tzv. RPSN), ta představuje nejen úrok, ale i veškeré poplatky spojené s půjčkou. Čím nižší je RPSN, tím bude úvěr výhodnější.

Nenašli jste odpověď?

Napište nám – a my hned odpovíme.

Poslat zprávu

Na každé koruně záleží. Pomůžeme vám, abyste nemuseli platit ani jednu navíc.

Spojte se s námi
Tel: (+420)
226 289 029

Po–Pá: 9–17 h

© Copyright 2010–2024 Ušetřeno.cz s.r.o.