Pojem noční proud se používal v minulosti, kdy domácnosti odebíraly elektřinu za výhodnější cenu výhradně v pozdních večerních hodinách až do časného rána. Nyní je však možné využívat levnější proud během dne díky dvoutarifní sazbě, která ukrývá i tzv. nízký tarif.
Noční proud: 3 tipy, jak snížit výdaje
Noční proud už sice oficiálně neexistuje, ale stále můžete odebírat část elektřiny levněji, a tím ušetřit své domácnosti výdaje za energii. Podívejte se na 3 jednoduché tipy, jak na to.
Jak funguje noční proud?
Ačkoliv noční proud už oficiálně neexistuje, stále mohou domácnosti využívat levnější proud. A to díky speciální dvoutarifní sazbě, která v sobě skrývá vysoký i nízký tarif. Jakmile přijde hodina nízkého tarifu, odebíráte levnější proud. K přepínání mezi tarify slouží hromadné dálkové ovládání (HDO).
Právě nízký tarif je takový novodobý noční proud. V závislosti na konkrétním typu sazby ho můžeme využívat 8 až 22 hodin denně. Doby zapnutí nízkého tarifu se liší na základě distribuční sazby a oblasti.
Má to ale přece jen háček. Zdaleka všichni ho užívat nemohou. Pro tento způsob odběru elektřiny totiž musí odběratel splnit určité podmínky.
Kdo může využít nízký tarif?
Abyste mohli využívat nízký tarif, musíte splnit následující podmínky:
- energeticky náročný spotřebič (akumulační vytápění, bojler na ohřev vody, elektromobil atd.),
- revizní zpráva od technika,
- správný jistič.
Dvoutarifní sazbu s nízkým tarifem mohou získat i chaty, chalupy a další rekreační nemovitosti.
3 tipy, jak využít nízký tarif naplno
1. Mějte dokonalý přehled o času zapnutí nízkého tarifu
Mnoho těch, kteří využívají dvoutarifní sazbu, často ani přesně neví, kdy se spíná nízký tarif. Časy se navíc mohou měnit, a tak je dobré si je průběžně hlídat. Nastavte si proto upomínku a každý měsíc zkontrolujte, jestli se čas zapnutí nezměnil.
Zjistit časy spínání nemusí být poprvé zrovna jednoduché. Musíte znát svého distributora a povel, kód, nebo kód povelu HDO. Jeden z těchto kódu by měl být uvedený na elektroměru, případně v rozvodné skříni.
- Kód HDO obvykle začíná FMX nebo RC.
- Povel HDO je 7místný kód, který většinou kombinuje písmena a číslice, vypadá přibližně takto: A1B1DP1.
- Kód povelu HDO pak bývají jen tři čísla za sebou – například 181.
Pokud nemůžete žádný takový údaj najít, zavolejte na infolinku svého distributora.
EG.D – Časy spínání nízkého tarifu
- Časy zapnutí EG.D online
- Distribuční oblast: Jihočeský kraj, kraj Vysočina, Jihomoravský kraj a Zlínský kraj
PRE – Časy spínání nízkého tarifu
- Časy zapnutí PRE online
- Distribuční oblast: Praha a Roztoky u Prahy
ČEZ – Časy spínání nízkého tarifu
- Časy zapnutí ČEZ online
- Distribuční oblast: zbylé území ČR
2. Využívejte u spotřebičů odložený start
Využívejte nízký tarif naplno a energeticky náročné spotřebiče v celé domácnosti spouštějte pouze v čase nízkého tarifu. K tomu můžete využít funkce odloženého startu, kterou podporuje většina moderních praček, myček, sušiček atd.
3. Plánujte si domácí aktivity na hodiny nízkého tarifu
Úklid s elektrickými spotřebiči, které neumožňují odložený start, můžete rovněž plánovat na chvíle, kdy máte sepnutý nízký tarif. Můžete tak například vysávat, žehlit či nabíjet svůj chytrý telefon, tablet či akumulátor z fotoaparátu.
Ptáte se nás
Přečtěte si odpovědi na nejčastější otázky.
Jaký je rozdíl mezi nízkým tarifem a nočním proudem?
Jak zjistit kdy je noční proud?
Časy spínání nízkého tarifu zjistíte u svého distributora elektřiny podle lokality odběrného místa. K tomu je zapotřebí znát nejprve kód nebo povel HDO (hromadné dálkové ovládání), který naleznete přímo na zařízení HDO.
Kdo má nárok na nízký tarif?
Abyste mohli začít využívat nízký tarif, je třeba si se svým dodavatelem sjednat dvoutarifovou sazbu. Na dvoutarifovou sazbu máte nárok, pokud máte v domácnosti připojený náročný spotřebič, ať už elektrický přímotop, tepelné čerpadlo, akumulační vytápění nebo elektrický bojler na ohřívání vody.
Nenašli jste odpověď?
Napište nám – a my hned odpovíme.