V takovém případě vás čekají sankce od ČKP a zpoplatněné upomínky od vaší pojišťovny, které dlužnou částku ještě zvýší. Samotné povinné ručení zaniká po druhé nezaplacené upomínce, když už budete v hledáčku ČKP, která po vás bude peníze vymáhat.
Nezaplacené povinné ručení: Jaké hrozí pokuty?
Pokud majitel vozidla nemá uzavřené povinné ručení, hrozí mu od České kanceláře pojistitelů (ČKP) pokuta. Sankce ale čekají i v případě, že nezaplatíte pojistné své pojišťovně.
Jaké pokuty za nezaplacení povinného ručení hrozí?
Pokuta při silniční kontrole
Pokud při silniční kontrole nepředložíte platnou zelenou kartu, můžete dostat pokutu až 3 000 Kč.
Pokuta za nepojištěné vozidlo
Pokud se ukáže, že vozidlo není řádní pojištěné, může vám být uložena pokuta od 5 000 Kč do 40 000 Kč.
Příspěvek do garančního fondu ČKP
Česká kancelář pojistitelů od vás může za každý den, kdy auto nebylo pojištěno, požadovat desítky korun.
Co se stane, když nezaplatíte povinné ručení?
Při silniční kontrole dostanete pokutu až 1 500 Kč. Pokud ji odmítnete zaplatit, vše se přesouvá do správního řízení, kde hrozí pokuta až 3 000 Kč. Pakliže je vozidlo nepojištěné dlouhodobě, může se pokuta vyšplhat na 50 000 Kč.
Při nehodě s nepojištěným autem po vás bude Česká kancelář pojistitelů vymáhat částku za vzniklé škody na majetku či újmy na zdraví v plné výši. V případě opakovaně nezaplaceného povinného ručení vás čekají další sankce. Zpoplatněny jsou i jednotlivé upomínky od ČKP.
Nově není nutné předkládat policejní hlídce zelenou kartu, malý technický průkaz ani řidičský průkaz. Pokud tyto doklady u sebe zrovna nemáte, nehrozí vám za to žádná pokuta.
Pojišťovny navíc od 1. října 2024 na základě novely zákona o povinném ručení papírovou zelenou kartu nevydávají (a to ani dočasnou zelenou kartu) a nemusíte mít ani zelenou kartu v mobilu. Jedinou výjimkou je, pokud cestujete do zahraničí – tam ji vždy mějte ve vozidle.
Jízda bez pojištění se rozhodně nevyplatí. Pokuty mohou být mnohonásobně vyšší než samotná cena povinného ručení. Tu si můžete nechat nezávazně spočítat v naší online kalkulačce.
Do kdy je nutné zaplatit povinné ručení?
Povinné ručení zaplaťte před výročím prodloužení vaší smlouvy. Se změnou zákona o povinném ručení přicházejí novinky i v této oblasti a od října 2024 už není možné zaplatit pojistné po datu splatnosti.
Pokud se opozdíte byť i jen o minutu po půlnoci, vaše povinné ručení přestává platit – a už není možné aktivovat smlouvu zpětně.
Termín, do kterého je třeba pojistné uhradit, najdete ve své pojistné smlouvě. Pojišťovny se v tuto chvíli rozdělily do dvou táborů:
- fixní začátek povinného ručení (zaplatit je třeba do data splatnosti)
- Kooperativa, Uniqa, ČPP, ČSOB, Generali a Slavia.
- plovoucí začátek povinného ručení (nejčastěji to bývá 7 dní od data sjednání smlouvy v předchozím roce, ale pojištění platí až po uhrazení)
- Allianz, Direct, Pillow a PVZP.
U jiné než roční platby povinného ručení (při placení na splátky čtvrtletně nebo třeba měsíčně) při zapomenutí odeslání splátky nedochází ke zrušení povinného ručení. Pojišťovna vám pošle upomínku a začne vám naskakovat penále.
Aby nedocházelo k nutnosti zrušit povinné ručení kvůli pozdní platbě, většina pojišťoven nově upřednostňuje úhradu pojistného přes platební bránu nebo okamžitou platbou. Někdy je klient limitován například časem jen 30 nebo 60 minut od sjednání.
Platba bankovním převodem je možná, jen pokud do začátku pojištění zbývá dostatek času.
Pokuta ČKP: Vše, co potřebujete vědět
V případě nezaplaceného povinného ručení toto pojištění přestává platit. Jakmile vyjdete na silnici, hrozí vám pokuta od policie. Za každý den nezaplacení vám navíc hrozí pokuta i ze strany ČKP.
Ta je určena denní sazbou podle typu vozidla a zdvihového objemu válců. Peníze vybrané na těchto sankcích putují do Garančního fondu ČKP.
Garanční fond ČKP
Příspěvky, které ČKP vybere za nepojištěná vozidla, jdou do tzv. Garančního fondu ČKP. Ten slouží k úhradě specifických škod, které nemůže zaplatit žádná jiná pojišťovna.
Jde především o škody způsobené nepojištěnými vozidly, případně újmy způsobené na zdraví poškozeného neznámým pachatelem a vozidlem.
Získání příspěvků od nepojištěných vozidel
Majitele nepojištěných vozidel ČKP obesílá s výzvou k zaplacení příspěvku až za celé známé nepojištěné období. Díky tomu je obeslaný ušetřen opakovaného placení jednorázového poplatku za obsílku ve výši 300 Kč.
Když je nepojištěné období moc dlouhé, zašle ČKP výzvu už v jeho průběhu, aby se předešlo povinnosti platit mnohem vyšší částky v případě, že by nepojištěné vozidlo způsobilo nějakou škodu.
Pokud jste od ČKP takovou výzvu k úhradě příspěvku obdrželi a máte za to, že je neoprávněná, obratem ČKP kontaktujte. Budete muset předložit dokumenty, které vaše tvrzení podloží. Například doklad o zaplacení povinného ručení, prodeji vozidla nebo jeho vyřazení z evidence.
Platba příspěvku do Garančního fondu
Jestli skutečně provozujete vozidlo, pro které nemáte sjednané povinné ručení, obdržíte od ČKP výzvu k úhradě příspěvku do Garančního fondu za nepojištěná vozidla.
Velký pozor si dávejte, pokud vlastníte elektrokoloběžku, segway, golfový vozík nebo zahradní traktůrek – od roku 2024 je nutné platit povinné ručení i na ně.
Sazby jsou stanovené za den, a to podle druhu vozidla.
Druh vozidla | Denní sazba |
---|---|
motocykl se zdvihovým objemem válců motoru do 50 cm³ včetně | 4 Kč |
motocykl se zdvihovým objemem válců motoru nad 50 cm³ do 350 cm³ včetně | 8 Kč |
motocykl s objemem válců motoru nad 350 cm³ do 500 cm³ včetně | 21 Kč |
motocykl s objemem válců motoru nad 500 cm³ | 25 Kč |
osobní automobil se zdvihovým objemem válců motoru do 1000 cm³ včetně | 30 Kč |
osobní automobil se zdvihovým objemem válců motoru od 1001 cm³ do 1350 cm³ včetně | 35 Kč |
osobní automobil se zdvihovým objemem válců motoru od 1351 cm³ do 1850 cm³ včetně | 47 Kč |
osobní automobil se zdvihovým objemem válců motoru od 1851 cm³ do 2500 cm³ včetně | 65 Kč |
osobní automobil se zdvihovým objemem válců motoru od 1851 cm³ do 2500 cm³ včetně | 93 Kč |
Zdroj: vyhláška ministerstva financí č. 69/2024 Sb.; www.ckp.cz; údaje k 5. 9. 2024
Jak zaplatit pokutu ČKP?
Pokud jste od ČKP obdrželi oprávněnou výzvu k úhradě příspěvku, zaplaťte včas, abyste předešli zbytečným komplikacím.
Všechny informace pro provedení platby najdete na webu ČKP, stačí pouze zadat SPZ daného vozidla.
Ptáte se nás
Přečtěte si odpovědi na nejčastější otázky.
Co se stane, když nezaplatím povinné ručení?
Jaká je pokuta za nezaplacené povinné ručení?
Za nepojištěné vozidlo můžete od ČKP dostat pokutu až 40 000 Kč. Při způsobené nehodě může ČKP vymáhat až 300 000 Kč. V případě silniční kontroly, kdy nepředložíte zelenou kartu vás čeká pokuta až 3 000 Kč.
Dostanu od ČKP pokutu za nepojištěné vozidlo?
Ano. Tato pokuta je určena denní sazbou podle typu vašeho vozidla a zdvihového objemu válců (od 4 Kč do 25 Kč za motocykl a pro osobní automobil od 30 Kč do 93 Kč za den). Peníze vybrané na těchto sankcích putují do Garančního fondu ČKP.
Co to je a k čemu slouží Garanční fond ČKP?
Příspěvky, které ČKP vybere za nepojištěná vozidla putují do tzv. Garančního fondu ČKP. Ten slouží k úhradě specifických škod, které nemůže zaplatit žádná jiná pojišťovna. Jde především o škody způsobené nepojištěnými vozidly, nebo újmy způsobené na zdraví poškozeného neznámým pachatelem a vozidlem.
Nenašli jste odpověď?
Napište nám – a my hned odpovíme.