Pokud máte oba účty vedené u jedné banky, je převod mezi nimi prakticky okamžitý. U Air Bank to například zvládnete jedním tahem, jako když přesouváte soubory v počítači.
Nejlepší spořicí účet
Pokud chcete zhodnotit své finance, jednou z možných cest může být jejich vklad na spořicí účet. Podívejte se na to, jak si vybrat ten nejlepší.
Co je spořicí účet?
Prostřednictvím spořicího účtu můžete zhodnotit své volné finanční prostředky, které nepotřebujete použít na běžné výdaje. Spořicí účet totiž disponuje vyšší úrokovou sazbou než účet běžný. Právě k němu se často spořicí účet sjednává coby doplněk, přičemž jsou oba dva účty vzájemně provázané. Celá řada bank ovšem spořicí účet nabízí také jako nezávislý produkt.
Peníze uložené na spořicím účtu si můžete kdykoliv vybrat, například pro chvíle nečekaných výdajů.
Jak vybrat spořicí účet?
Jak vybrat ten nejlepší spořicí účet? Pro výběr toho nejlepšího spořicího účtu na trhu je dobré si udělat srovnání. Při něm se zaměřte hlavně na:
- Úrokovou sazbu – ta bývá prvním a hlavním kritériem. Podívejte se ovšem na to, zda výhodná úroková sazba není u spořicího účtu pouze časově omezená, případně jaké se s ní pojí podmínky (může jít například o určitý počet plateb kartou za měsíc, pravidelné platby, určitý stabilní obnos na účtu apod.). Obvykle se také setkáte s úrokem rozděleným na dvě části – jedna je základní (nižší a trvalá) a druhá bonusová (časově omezená). Nejlepší úrok spořicího účtu tedy může ovlivňovat hned několik okolností.
- Limity – u spořicích účtů se setkáte s tím, že úroková sazba je vázaná na určitou maximální úrokovou částku. Proto je dobré si tuto podmínku také ohlídat. Stejně tak se můžete setkat s podmínkou minimálního vkladu na spořicí účet.
- Poplatky – v rámci spořicích účtů se někdy můžete setkat s poplatky. Obecně se dá říci, že čím vyšší spořená částka, tím jsou poplatky nižší, ale přesné podmínky jsou v tomto směru různé.
- Zřízení běžného účtu – u některých bank se setkáte s povinností si ke spořicímu účtu sjednat také ten běžný. V tomto případě se pak samozřejmě podívejte na podmínky spojené s běžným účtem (např. poplatky za jeho vedení).
Využijte našeho přehledného online srovnání spořicích účtů.
Láká vás kombinace spořicího účtu a investování? Vyzkoušejte Duo Profit od ČSOB.
Nejlepší spořicí účet pro studenty
Už při studiu je dobré myslet na budoucnost a v oblasti financí se chovat zodpovědně. Banky většinou studentům nabízí výhodnější podmínky, které spočívají například v nižších nebo nulových poplatcích, různých bonusech a dalších benefitech.
Pro zřízení účtu pro studenty bývá podmínkou předložení potvrzení o studiu nebo ISIC karta, další podmínkou bývá také určitá věková hranice. Ta se většinou pohybuje v rozmezí od 15 do 26, výjimečně do 27 či 30 let. Po překročení tohoto věku účet nezaniká, ale „přemění se” v klasický spořicí účet se standardními podmínkami.
Nejlepší spořicí účet pro děti
Spořicí účet pro děti je cestou pro rodiče, kteří chtějí svým dětem spořit, a to klidně už od narození. Vedení spořicího účtu pro děti bývá zdarma a pojí se s ním také zajímavé a výhodné podmínky. Jedná se o místo, kam jim můžete uložit finanční dárky od babiček a dědečků, a navíc ve svých potomcích můžete jeho prostřednictvím rozvíjet finanční gramotnost.
Zajímá vás, zda jsou peníze na spořicím účtu v bezpečí?
Nejlepší spořicí účet v eurech
Spořicí účet v eurech se vám vyplatí ve chvíli, kdy máte příjem v cizí měně. Tento typ spořicího účtu má v dnešní době v nabídce celá řada bank – s porovnáním spořicích účtů vám pomůžeme.
Stejně jako u účtu v korunách, také před sjednáním spořicího účtu v eurech byste se měli seznámit se všemi podmínkami, poplatky, limity a úrokovými sazbami (ty většinou bývají nižší než u spořicího účtu v korunách). Pozor si pak dejte při případné směně na koruny. Vzhledem k tomu, že se kurzy neustále mění, nemusela by pro vás být zcela výhodná.
Ptáte se nás
Přečtěte si odpovědi na nejčastější otázky.
Jak dlouho trvá převod peněz ze spořicího účtu na běžný?
Co když banka zkrachuje?
O své úspory nepřijdete. Bankovní vklady, tedy i spořicí účty nebo termínované vklady, jsou pojištěné do výše 100 000 eur. Pokud by vaše úspory u jedné banky ale měly překročit tuto částku, raději si je už uložte k jiné bance.
Chci si peníze ze spořicího účtu vybrat. Kdy je budu mít k dispozici?
Peníze ze spořicího účtu máte k dispozici okamžitě. Převod z účtu na účet trvá obvykle jen pár vteřin, maximálně pak 1–2 pracovní dny. Spořicí účty se tak liší například od termínovaných vkladů, kde je nutné peníze ponechat na určité období.
Musí se úrok nějak zdanit?
Úrok vám přijde na účet už zdaněn o 15% daň. Nemusíte tedy nic řešit.
Nenašli jste odpověď?
Napište nám – a my hned odpovíme.