Hypotéka je považována za jednu z nejlepších investic, protože ceny nemovitostí, na rozdíl například od akcií, na neztrácejí na hodnotě. Navíc riziko bývá u této investice minimální. Jak vybrat hypotéku?
1. Hledejte produkty s možností mimořádných splátek
Flexibilita hypotéky je důležitá, protože si hypoteční úvěr sjednáváte na mnoho let dopředu, a nikdy nevíte, co se může přihodit. Proto se zaměřte na produkty, které vám bez drahých pokut umožní splatit část úvěru i předčasně (tedy mimo konec fixačního období), ale také na ty, které dovolují případný odklad splátek, změnu doby splatnosti i snížení výše měsíční splátky.
2. Pokud jste mladí, najděte si vhodného spolužadatele
Při žádosti o hypoteční úvěr budou banky posuzovat váš příjem a další kritéria, která dají dohromady vaši bonitu. Čím více bonitní (jinak řečeno méně rizikový) klient pro banku budete, tím spíše dostane nižší úrokovou sazbu u hypotéky.
K výhodnější hypotéce se můžete dostat, když žádost o úvěr spolu s vámi podá někdo s vyššími příjmy. Mladí lidé se často obrací na své rodiče jako na spolužadatele hypotečních úvěrů.
3. Před žádostí o hypotéku si zrušte kreditní kartu i kontokorent
Některé banky se na vás budou dívat skrz prsty, když požádáte o hypotéku s kreditkou nebo kontokorentem na krku. Oba produkty jsou vlastně úvěrem, a proto potenciálně snižují disponibilní příjem žadatele. Zjistěte si proto, které banky považují vlastnictví kreditní karty nebo kontokorentu za černý puntík u zájemců o hypotéku.
4. Dejte přednost produktům, které umožňují převod nemovitosti
Od roku 2014 se u hypotečních úvěrů může objevit tzv. zákaz zatížení nebo zničení nemovitosti. V praxi to znamená, že vlastník hypotéky musí banku žádat o souhlas s případným prodejem nemovitosti nebo také s jejím refinancováním. Pokud chcete mít volnější ruce při nakládání s hypotékou, vybírejte si úvěr bez tohoto zákazu.
5. Sjednejte si hypotéku u bank, které se vyznají na trhu
Banky, které se nepohybují na hypotečním trhu dlouhou dobu, vám mohou sice nabídnout nízkou úrokovou sazbu, ale jejich služby nemusí být na nejlepší úrovni. Také se vyplatí hledat odborníky na trhu, kteří se specializují právě na hypoteční úvěry.
6. Když vám končí fixace, sledujte úrokové sazby u konkurence
Refinancování hypotéky není žádné sprosté slovo ani reklamní trik, jak z lidí vytáhnout více peněz. Pokud vám končí doba fixace, můžete svobodně bez sankcí přejít k jiné bance, která vám nabídne výhodnější podmínky nebo nižší úrokovou sazbu.
7. Nepropásněte časově omezené nabídky
Na podzim i zimu připravuje množství bank různé časově omezené akce, kdy lze získat výhodnější podmínky než obvykle. Zkuste si srovnat nabídku hypoték od prověřených bank v naší kalkulačce.
TIP: Zjistěte si, jak funguje předschválení hypotéky.