Jak funguje stavební spoření?
Stavební spoření má tři různé podoby – spořicí, úvěrovou a meziúvěrovou.
Stavební spoření má tři různé podoby – spořicí, úvěrovou a meziúvěrovou.
Stavebko je spořicí produkt s poměrně pěkným výnosem. Kromě úroku od spořitelny se na něj totiž vztahuje i státní příspěvek v podobě 10 % z ročně naspořené částky. Získat tak od státu můžete až 1 000 Kč ročně.
Všechny úspory na stavebním spoření jsou navíc ze zákona pojištěny do výše 100 000 eur (cca 2 500 000 Kč). Takže se o ně vůbec nemusíte bát.
Dobré zhodnocení s malým rizikem je ale vyvážené nízkou likviditou, tedy dlouhou vázací dobou. Peníze na stavebku totiž musíte nechat ležet bez tknutí alespoň 6 let od založení spoření. Pokud byste si úspory chtěli vybrat předčasně, spoření je potřeba zrušit, zaplatit sankce (obvykle se pohybují okolo 1 % ze sjednané cílové částky) a rozloučit se s celou státní podporou.
Alternativou ke stavebnímu spoření je takzvaný termínovaný vklad. Na úspory uložené na termínovaném vkladu také nemůžete po dobu spoření sáhnout. Sami si ovšem určujete, na jak dlouho chcete peníze uložit. Klidně můžete spořit pouze půl roku, nebo naopak úspory nechat ležet 10 let.
Další možností je spořicí účet. Ten se ale hodí spíše ke krátkodobému spoření a ukládání finanční rezervy,