Jak funguje kreditní karta?

Kreditní karta je taková drobná půjčka do kapsy, se kterou můžete platit z cizích peněz a na úrocích přitom neztratit ani korunu. 

Srovnání kreditních karet

Jaký je rozdíl mezi debetní a kreditní kartou?

Existují dva typy platebních karet:

Co je debetní karta?

Debetní kartu má v peněžence kdekdo. Obvykle ji dostanete k běžnému účtu a když s ní pak platíte, čerpáte peníze z vlastních úspor, co jste si na účet uložili. 

Co je kreditní karta?

Získat kreditní kartu už je trochu složitější. Jedná se totiž o kartu, se kterou čerpáte peníze banky. Pokaždé, když zaplatíte kreditkou, berete si tedy vlastně úvěr. I když se ale jedná o půjčku, s kreditkou úroky platit nemusíte.

Jak funguje kreditní karta?

Nejdřív se s bankou domluvíte na úvěrovém rámci. Tedy na částce, kterou můžete z karty maximálně vyčerpat za dané období.

Než vám banka kartu vydá, dohodnutou sumu na ni nabije ze svého. Vy pak vesele nakupujete, aniž byste museli sáhnout do vlastních úspor.

Na konci zúčtovacího období (obvykle cca měsíce) banka sečte vše, za co jste platili kreditní kartou, a pošle vám vyúčtování. 

Vy pak máte na výběr. Buď všechny platby zaplatíte a vyčerpaný limit na kreditce se vám vynuluje, nebo budete částku splácet postupně a dluh se vám přehoupne do dalšího zúčtovacího období.

Co je to bezúročné období?

Nechcete platit úroky? Stačí celou částku, kterou jste z karty za dané zúčtovací období vyčerpali, splatit v tzv. bezúročném období

Bezúročné období trvá obvykle kolem 50 dní a končí datem splatnosti. Pokud půjčku nevrátíte do posledního dne bezúročného období, budete muset platit úroky. Každá platba se přitom úročí už ode dne, kdy vám ji z karty strhli.

bezúročné období kreditní karty

Co když promeškám bezúročné období?

Do data splatnosti, tedy do posledního dne bezúročného období, musíte vždy zaplatit alespoň minimální splátku. Ta se obvykle rovná jen pár procentům z vyčerpané částky. 

Po zaplacení minimální splátky se zbylá částka dluhu převede do dalšího zúčtovacího období a znovu se objeví ve vašem příštím vyúčtování.

Srovnání kreditních karet

K čemu je tedy ta kreditka?

To záleží hlavně na vás. Někteří lidé využívají kreditku jako finanční rezervu, jiným vyhovují věrnostní programy a cashback (cashbackem je míněno vrácení určitého procenta z útraty). Cestovatelé ocení pojištění, směnné kurzy a bezpečnost.

Zapisuje se kreditní karta do úvěrových registrů?

Výhody kreditní karty

  • Peníze si půjčujete během bezúročného období vlastně zadarmo, případně jen za poplatek za vedení karty.
  • Neplatíte vlastními penězi. Ty mohou během bezúročného období spokojeně odpočívat na spořicím účtu a vydělávat.
  • Získáte slevy u partnerských prodejců, cashbacky, prodlouženou záruku, asistenční služby a další výhody podle typu karty.
  • Cestovní pojištění a skvělé směnné kurzy.
  • Budujete si historii ve svém bankovním registru. Banka je při porovnávání úvěruschopnosti vždy nakloněnější těm, se kterými se už dobře zná a ví, že v minulosti zodpovědně zacházeli s kreditní kartou.
Srovnání kreditních karet

Nevýhody kreditní karty

  • Poměrně vysoký úrok v případě, že nestihnete zaplatit během bezúročného období.
  • Poplatek za vedení kreditní karty.
  • Drahé vybírání z bankomatů.

Pro koho je kreditní karta určená?

V minulosti často využívaly kreditní karty firmy. Společnost například nakoupila na kreditku materiál, z něj vyrobila zboží, a to výhodně prodala. Následně splatila dluh, marži si nechala a pokračovala dál v podnikání.

Ke kreditním kartám si ale našli cestu už i obyčejní smrtelníci. Velkými průkopníky byli ve své době náruživí cestovatelé, kteří zjistili, že auto si v cizině půjčí jedině na kreditku. Další v pořadí byli milovníci online nákupů. S kreditkou se totiž nemusí bát platit v neznámých e-shopech a k tomu dostanou výhodné cashbacky.

Pořídit by si měl kreditní kartu ale jen ten, kdo má své finance pevně v rukou.

POROVNAT KREDITNÍ KARTY

Ptáte se nás

Přečtěte si odpovědi na nejčastější otázky.

Pokud přemýšlíte o pořízení kreditní karty, rozhodně byste neměli sáhnout po první, na kterou narazíte. Nejdříve si sepište, co od karty očekáváte, k čemu ji chcete využívat, a poté porovnávejte. 

Klíčovými parametry jsou bezúročné období, minimální měsíční splátka a úrok. Vyplatí se sledovat i nejrůznější benefity a oblíbený cashback. Ten vyjadřuje, kolik vám společnost vrátí zpět na kartu z provedených plateb. 

Na rozdíl od debetní karty při placení kreditní kartou čerpáte peníze banky, ne z vlastního účtu. Prakticky si berete od banky půjčku. Zaplatit za ni ale nemusíte ani korunu na úrocích. Stačí vyčerpanou částku splatit v takzvaném bezúročném období. Po tuto dobu vůbec žádné úroky neplatíte.  

Každý dluh je potřeba splatit do určitého data. U kreditní karty je to ale trochu složitější. Do data splatnosti totiž můžete buď uhradit celý dluh na kreditní kartě a vyhnout se tak úplně úrokům, nebo můžete bance poslat jen částečnou splátku.

Minimální splátka je pak ta nejnižší možná částka, kterou můžete bance uhradit do data splatnosti. Obvykle představuje jen pár procent ze zapůjčené částky. Pokud k datu splatnosti zaplatíte pouze částečnou nebo minimální splátku, zbytek dluhu se vám už bude úročit a objeví se znovu ve vašem příštím výpisu.

Výraz „cashback“ se v Čechách používá u dvou zcela odlišných služeb. Buď jde o výběr hotovosti na kase v obchodě, nebo o vrácení určitého procenta z útraty zpět na účet. Vracení peněz zpět na účet je jednou z nejvyhledávanějších výhod kreditních karet. Například s cashbackem 2 % se vám ze zaplacených 1 000 Kč vrátí 20 Kč.

Pokud vás cashback láká, při výběru kreditky vždy sledujte:

  • z jakých plateb cashback dostanete,
  • kolik můžete maximálně získat ze svých plateb zpět,
  • jakým způsobem banka cashback vyplácí. 
  • Kreditní karty popisujeme do detailu. Uvádíme všechny podstatné informace.
  • Dozvíte se o právě probíhajících akcích či zvýhodněných nabídkách.
  • Pečlivě dbáme o aktualizaci všech produktů. 

Jakmile budete mít kreditní kartu vybranou, klikněte na tlačítko „Pokračovat“ a my vás přesměrujeme na stránky partnera, kde si o vybranou kartu zažádáte jednoduše online. Pokud byste měli jakýkoliv dotaz, zavolejte na naši zákaznickou linku 226 289 029 nebo nám napište na mamdotaz@usetreno.cz. Rádi vám pomůžeme.

Nenašli jste odpověď?

Napište nám – a my hned odpovíme.

Poslat zprávu

Na každé koruně záleží. Pomůžeme vám, abyste nemuseli platit ani jednu navíc.

Spojte se s námi
Tel: (+420)
226 289 029

Po–Pá: 9–17 h

© Copyright 2010–2024 Ušetřeno.cz s.r.o.