Běžně se dá refinancování vyřešit za 3 až 6 týdnů. Dost ale záleží na vás, za jak dlouho doložíte všechny potřebné dokumenty. A roli hraje také výběr banky i konkrétní pobočky. Někde se dveře netrhnou, proto budete na všechno čekat déle, jinde naopak vytížení nejsou a sfouknete to cobydup.
Hypotéka na rekonstrukci domu a bytu
Potřebuje váš dům nebo byt nový kabát? Finance vám poskytne banka buď formou hypotéky na rekonstrukci, nebo půjčkou.
Co je to hypotéka na rekonstrukci?
Hypotéka na rekonstrukci je účelový úvěr se zástavou nemovitosti ve prospěch banky.
Jelikož jde o účelový úvěr, musíte bance doložit, jak jste zapůjčené peníze využili. Je tedy vhodné si dobře naplánovat, jak bude rekonstrukce probíhat – jestli například rekonstrukci provedete sami, nebo vše svěříte stavební firmě.
V rámci hypotéky na rekonstrukci některé banky také často uvolní nějaké to procento z vypůjčených peněz na nábytek a další zařízení.
V případě hypotéky za úvěr ručíte nemovitostí.
Kolik budete platit?
Důležitý parametr hypotéky představuje její výše. Obvykle banky poskytují úvěry do 70 % či 85 % zástavní hodnoty nemovitosti. Výjimkou nejsou ani nabídky, které slibují finance až na celou zástavu. Kolik budete měsíčně splácet, se dozvíte z hypoteční kalkulačky. Výše se odvíjí od doby splatnosti, délky fixace a výše úvěru.
Čerpání peněz
Čerpání peněz probíhá dvěma způsoby. První varianta počítá s tím, že obdržíte peníze jednorázově. V případě druhé možnosti čerpáte finance na rekonstrukci postupně a hradíte z nich faktury. Banky si samozřejmě hlídají, kam peníze míří. Jestli máte rádi určitou volnost, využijte hypotéku bez dokládání faktur. Banka si pouze hlídá, jestli rekonstrukce skutečně probíhá a po dokončení si vyžádá kolaudační souhlas. Tuto variantu oceníte obzvláště tehdy, pokud provádí rekonstrukci několik rozdílných zhotovitelů.
Překročení rozpočtu
Trápí vás otázka, co se stane, když firma, která rekonstrukci provádí, překročí rozpočet? Stačí požádat o hypotéku, která převyšuje odhad stavebních prací. Tímto krokem si vytvoříte dostatečnou finanční rezervu. Pokud k nárůstu nákladů nedojde, oznámíte bance nedočerpání úvěru. Splácet pak budete pouze skutečně utracené peníze.
Kde hledat výhodnou hypotéku
Hypotéku na rekonstrukci nabízí prakticky všechny banky. Jedním z důležitých aspektů při rozhodování je úroková sazba. Dobrou zprávou je, že úrokové sazby hypoték patří v současné době mezi ty vůbec nejnižší. Což znamená, že je optimální čas na uzavření smlouvy, jelikož hypotéku přeplatíte o naprosté minimum oproti minulosti.
Ptáte se nás
Přečtěte si odpovědi na nejčastější otázky.
Jak rychle vyřídím refinancování hypotéky?
Jaké dokumenty budu potřebovat k vyřízení refinancování hypotéky?
Určitě si připravte 2 doklady totožnosti, aby si banka mohla ověřit, že jste to opravdu vy. Cizinci se prokazují cestovním pasem. Také budete potřebovat všechny dokumenty k vaší stávající hypotéce. Dokumenty, se kterými se můžete při žádosti o refinancování ještě setkat:
- žádost o refinancování hypotečního úvěru,
- dokumenty o příjmech a majetkových poměrech (podnikatelé daňové přiznání),
- výpis z běžného účtu a výplatní pásky,
- dokumenty vztahující se k objektu zástavy (list vlastnictví a snímek katastrální mapy),
- kupní či darovací smlouva,
- pojistná smlouva k nemovitosti (někdy je potřeba také fotografie nemovitosti),
- veškeré informace o dalších úvěrech, půjčkách a leasingu,
- rozhodnutí soudu o stanovení výživného,
- smlouvy o stavebním spoření, nájemní smlouvy, potvrzení o sociálních dávkách a smlouvy o životní pojistce,
- ručitelská prohlášení.
Můžu refinancovat hypotéku i v době fixace?
Ano, můžete, ale většinou se to nevyplatí. Banka vám totiž naúčtuje poplatky za předčasné splacení úvěru. Pokud ale víte, že byste si refinancováním snížili úrokovou sazbu o tolik, že by vám to poplatky vykompenzovalo, není nad čím váhat.
Nenašli jste odpověď?
Napište nám – a my hned odpovíme.