Cenu havarijního pojištění ovlivňuje mimo jiné tovární značka a model auta, výkon motoru, hmotnost a zabezpečení. Dále bydliště a datum narození pojistníka, výše spoluúčasti, stejně jako vybraná rizika.
Havarijní pojištění
Havarijní pojištění kryje škody na vašem vozidle. Porovnejte si nabídky pojišťoven pomocí kalkulačky havarijního pojištění. Online sjednání za 5 minut.
Srovnání poskytuje Top-Pojištění.cz
Rychlé srovnání havarijního pojištění online
Stačí párkrát kliknout myší
Do kalkulačky havarijního pojištění vyplňte základní údaje o sobě a svém vozidle. Kalkulačka vám okamžitě porovná ceny.
Vyberete si to nejlepší pojištění
Havarijní pojištění na míru si sjednáte snadno online. Rychle, za výhodnou cenu a z pohodlí domova.
K ruce jsou vám specialisté
Rádi vám odpovědí na otázky a pomohou s čímkoliv – od výběru havarijního pojištění po jeho sjednání.
Aktuality z havarijního pojištění: Co dělat, když je propadlá technická?
Pokud je vaše technická prošlá, koukejte, abyste si ji co nejdříve obnovili. Jízda s propadlou technickou je nejen nebezpečná, ale také vás může stát hodně nervů a peněz.
Jak zjistit, zda mám platnou STK?
Platnost STK můžete zjistit několika způsoby:
- Podívat se do evidence ministerstva dopravy, kde najdete potřebné údaje o vašem voze, včetně přesného data platnosti technické kontroly.
- Na zadní straně technického průkazu.
- Na registrační značce vozidla, kde je nalepena samolepka s datem platnosti.
Co vám hrozí za jízdu bez STK?
Za jízdu s prošlou technickou dostanete hned na silnici pokutu 1 1500 až 2 500 korun. Pokud je navíc vaše vozidlo opravdu v nepěkném technické stavu, může být pokuta ve správním řízení až 10 000. Taky můžete na půl roku až rok přijít o řidičák.
Za jízdu s prošlou technickou navíc dostanete 5 trestných bodů. Jedná se totiž už o závažnější přestupek. Takže na nic nečekejte a jděte si honem ověřit, kdy vám technická končí a zda byste už neměli vytáčet číslo k objednání se na novou.
Co se stane v případě dopravní nehody?
Pokud se při nehodě zjistí, že vaše vozidlo má prošlou technickou, zaděláváte si na problémy s pojišťovnou, a to i pokud máte zaplacené povinné ručení, havarijní pojištění a bůhví co ještě. Pojišťovna může odmítnout uhradit škodu a vám se pěkně prohne peněženka.
Nepodceňujte havarijní pojištění
Pokud už máte technickou v cajku, ale i tak se chcete na cestách cítit ještě bezpečněji, nezapomeňte na havarijní pojištění. Jen s ním totiž dosáhnete komplexního pojištění vozidla. Zkuste naši online kalkulačku havarijního pojištění a máte vše vyřízeno do pár minut.
Co je havarijní pojištění?
Havarijní pojištění chrání vaše vozidlo před škodami, které vzniknou v případě vámi zaviněné havárie, poruchy, odcizení vozu, vandalismu nebo vlivem přírodních živlů. Na rozdíl od povinného ručení není havarijní pojištění zákonem nařízené, přesto vám může v mnoha případech ušetřit hodně peněz.
Havarijní pojištění je možné sjednat pro různé druhy motorových vozidel, jako jsou:
- osobní auta,
- dodávky,
- nákladní vozidla,
- obytné vozy,
- motorky aj.
Pojistit si můžete jak majetkovou škodu na vozidle, tak i úrazy cestujících osob a škody na převážených věcech.
Většina pojišťoven nabízí havarijní pojištění za zvýhodněné ceny jako doplněk k povinnému ručení. Konkrétní pojistné podmínky a limity plnění se ale u každé pojišťovny liší.
Na co se vztahuje havarijní pojištění?
Havarijní pojištění kryje 4 hlavní rizika:
- škody na vašem majetku a zdraví, pokud zaviníte nehodu,
- krádež vozidla,
- poničení auta vandalem,
- škody způsobené přírodním živlem.
Každá pojišťovna nabízí svým klientům jiné podmínky. Můžete si vybrat klidně jen pojištění pro případ havárie, odcizení nebo živelné události. Pokud ale chcete auto pojistit na všechna zmíněná rizika, využijete tzv. allrisk pojištění.
Havarijní pojištění se naopak NEVZTAHUJE na:
- škodu na cizím vozidle,
- škody na svodidlech, plotě nebo domě.
Tyto škody kryje povinné ručení.
Jaký je rozdíl mezi povinným ručením a havarijním pojištěním?
S kombinací povinného ručení a havarijního pojištění bude mít vaše vozidlo kompletní ochranu.
Povinné ručení (pojištění odpovědnosti z provozu vozidla) kryje škodu, kterou provozem svého auta způsobíte na zdraví nebo majetku třetích osob. Toto pojištění je ze zákona povinné a musí ho mít sjednáno každé vozidlo.
Havarijní pojištění chrání vaše vozidlo v případě živelných škod, odcizení, vandalismu nebo v situaci, kdy způsobíte dopravní nehodu. Havarijní pojištění není povinné a doporučuje se sjednat především pro nová vozidla (cca na prvních 6 let provozu). Můžete si ale pojistit i starší vozy.
Jaká připojištění si můžete k havarijnímu pojištění sjednat?
Paleta nabízených pojištění je široká a každý si v ní jistě najde to svoje. Může jít například o:
- poškození čelního skla,
- poškození nebo odcizení zavazadel,
- škody na zdraví spolujezdců,
- střet vozidla se zvěří,
- pád předmětu (stromu, střešní krytiny atd.) na vozidlo,
- rozšířené asistenční služby.
Můžete také využít připojištění GAP, které slouží jako pojištění pořizovací ceny vozidla. Sjednat si ho můžete maximálně na dobu pěti let, ale záleží na podmínkách jednotlivých pojišťoven. Ve většině případů se sjednává pro úplně nová vozidla. Pokud dojde k odcizení nebo totálnímu zničení vozidla, díky připojištění GAP obdržíte pojistné plnění v hodnotě původní pořizovací ceně vozu (ponížené o spoluúčast).
Kdy se vyplatí havarijní pojištění?
Havarijní pojištění se zpravidla vyplatí, pokud:
- máte nové auto,
- máte auto z vyšší cenové kategorie,
- vaše auto nemá najeto moc kilometrů (hranice je cca 150–200 tisíc),
- jsou náhradní díly na vaše auto drahé nebo těžko dostupné.
Obecně se havarijní pojištění doporučuje pro všechny nové vozy. Pro auta nižší až střední cenové třídy se vyplatí obvykle několik prvních let provozu – přibližně 6 let. U aut vyšší cenové kategorie se doporučuje i 10 let.
U starších vozů už by se náklady na pojištění nemusely vyplatit. Pojišťovna totiž přihlíží k obecné hodnotě auta, jeho stáří a opotřebení. Současně s pojistným limitem ale klesá i cena pojištění, proto je důležité si dobře spočítat, jestli se havarijní pojištění v případě nehody vyplatí.
Například veterán je sice staré auto, které z garáže obvykle moc často nevyjede, ale má vysokou hodnotu, proto vyjde havarijní pojištění relativně draho.
Havarijní pojištění si můžete sjednat i na omezenou dobu, tedy několik měsíců nebo i dní. To se hodí hlavně motorkářům a jiným sezonním řidičům nebo pro cesty do zahraničí.
Kolik stojí havarijní pojištění?
Za havarijní pojištění většinou zaplatíte několik tisíc korun ročně. Záleží ale pochopitelně na vozidle a na tom, jaká rizika si chcete nechat pojistit.
Cenu havarijního pojištění ovlivňuje mimo jiné značka a model auta, výkon motoru, hmotnost a zabezpečení. Dále také bydliště a datum narození pojistníka, výše spoluúčasti a vybraná rizika.
Cena havarijního pojištění v roce 2024
Vozidlo | Škoda Fabia 1.2 | Škoda Octavia 1.6 | Škoda Octavia 2.0 |
---|---|---|---|
Rok výroby | 2010 | 2015 | 2017 |
Cena vozidla | 120 000 Kč | 220 000 Kč | 350 000 Kč |
Zabezpečení | zamykání převodovky | zamykání převodovky | zamykání převodovky |
Cena za Allrisk(spooluúčast 5 %) | 2 676 Kč | 5 777 Kč | 7 862 Kč |
Cena za Allrisk(spooluúčast 10 %) | 2 112 Kč | 4 026 Kč | 6 031 Kč |
Poznámka: Kalkulováno pro pojistníka Jarmila 39 let, která bydlí v Mostě a má 180 měsíců bez nehody. Vozidla Škoda, pojištění allrisk, 5% spoluúčast, zabezpečení dle hodnoty vozidla. Data jsou aktuální k 2. 1. 2024. Jedná se o ilustrační příklady.
Je možné na havarijním pojištění ušetřit?
Výhodnější cenu můžete získat například sjednáním havarijního pojištění u stejné pojišťovny, kde máte i povinné ručení. Zajímavou slevu vám zajistí i sjednání online.
Důkladně propočítejte také výši pojistného plnění. Zbytečně vysoký limit je úplně stejně nevýhodný jako podpojištění. A nezapomeňte, že každá vámi zaviněná pojistná událost zvedá cenu vašeho havarijního pojištění. Proto zvažte, zda menší škody raději neuhradit ze svého.
Ušetřit na havarijním pojištění samozřejmě můžete i tak, že si některá rizika zkrátka nepojistíte. Zákon schválnosti ale funguje spolehlivě, a když se právě nepojištěná událost stane, připlatíte si pravděpodobně o dost víc.
Nechcete riskovat nepojištěním rizik? I tak se dá ušetřit. Důležité je vybrat si tu nejvýhodnější nabídku. Může to být trochu alchymie, protože možností je spousta, ale na to existuje snadná pomoc. Srovnejte si jednotlivé nabídky pomocí online kalkulačky a během chvilky zjistíte, která nabídka je pro vás ta pravá.
Srovnání havarijního pojištění
Hledáte to nejvýhodnější havarijní pojištění? Vyzkoušejte náš online srovnávač. Stačí zadat pár základních údajů a během pár minut budete vědět, které havarijní pojištění je pro vás nejlepší. Kalkulačka za vás porovná aktuální nabídky na trhu automaticky a vy tak ušetříte čas i spoustu práce.
Co je spoluúčast u havarijního pojištění?
Spoluúčast u havarijního pojištění je podíl na vzniklé škodě, který budete muset zaplatit z vlastní kapsy. Výši spoluúčasti si stanovujete při uzavírání smlouvy – obecně platí, že čím vyšší spoluúčast, tím nižší cena pojištění. Každá pojišťovna ale nastavuje podmínky jinak.
Nejčastěji se můžete setkat s variantou 5 %, minimálně 5 000 Kč, nebo 10 %, minimálně 10 000 Kč.
Existují tři základní typy spoluúčasti.
- Fixní spoluúčast je zřídka využívaná varianta, kdy musíte zaplatit smluvenou částku vždy, bez ohledu na výši škody.
- Procentuální spoluúčast je oblíbená kvůli férovému nastavení parametrů. Při pojistné události zaplatíte ze svého sjednané procento celkové škody (obvykle 5 nebo 10 %).
- Kombinovaná spoluúčast propojuje obě předchozí varianty. Spoluúčast je vyměřena procentuálně, ale zároveň je stanovena minimální částka, kterou zaplatíte pokaždé. Může to být například spoluúčast ve výši 5 % s minimální částkou 5 000 Kč. Pokud v takovém případě dojde například ke škodě v hodnotě 20 000 Kč, zaplatíte 5 000 Kč namísto výhodnějších 1 000 Kč (což by bylo těch 5 %). Kombinovaná spoluúčast tedy není příliš výhodná v případě nižších škod.
Jak havarijní pojištění sjednat?
Havarijní pojištění si můžete srovnat i sjednat v naší online kalkulačce. Stačit vám k tomu bude jen internet a chvilka vašeho času.
V kalkulačce vyberte vaše vozidlo (tovární značku a model) a vyplňte pár základních údajů. Zadejte aktuální tržní hodnotu vozidla (= pojistná částka) a další informace. Nakonec zvolte druh pojistných rizik, výši spoluúčasti a základní údaje o vás.
Zobrazí se vám přehledný graf s nabídkami havarijního pojištění od prověřených pojišťoven na českém trhu. Pro objednání havarijního pojištění potom stiskněte tlačítko „Koupit“ a vyplňte krátký formulář. Během chvíle potom obdržíte veškeré pojistné dokumenty na váš e-mail.
Fotodokumentace vozidla
Aby bylo havarijní pojištění platné, je potřeba pořídit fotografie vozidla podle instrukcí uvedených pojišťovnou. Pokud byste se rozhodli, že fotodokumentaci pojišťovně neposkytnete, není vám pojišťovna povinna poskytnout plnění v případě pojistné události, nebo může vaši spoluúčast navýšit až na 99 %.
Mezi základní pravidla při pořizování fotodokumentace patří:
- všechny fotografie musí být pořízené ve stejný den a stejným přístrojem,
- jestli není možné zobrazit datum, na každé fotografii musí být viditelné číslo návrhu pojistné smlouvy – číslo můžete například napsat na papír,
- vůz musí být čistý, nesmí být mokrý,
- fotografie musí být ostré a jasné – foťte za denního světla,
- fotografie nemůžou být upravované,
- aspoň na jedné fotce musí být čitelná SPZ.
Termín dodání fotodokumentace bývá v den sjednání pojištění nebo následující den. Nejzazší termín je potom 1 měsíc od začátku pojištění.
Pomůže mi havarijní pojištění u dopravní nehody?
V případě dopravní nehody se havarijní pojištění určitě vyplatí. Pokud nehodu způsobíte vy, škodu třetí straně uhradíte ze svého povinného ručení.
Havarijní pojištění v takovém případě pokryje škody na vašem majetku a zdraví, které byste jinak museli platit z vlastní kapsy. Když ale někdo způsobí škodu vám, uhradí se z jeho povinného ručení, nikoli z vašeho havarijního pojištění – k navýšení pojistného tedy v důsledku takové události nedojde.
Co se z havarijního pojištění nehradí?
Existují tzv. výluky z pojistného plnění, které pojistka nepokryje. Doporučujeme se s nimi před podepsáním smlouvy seznámit, abyste později nebyli nemile překvapeni. Mezi ty nejčastější patří:
- poškození či zničení pneumatik,
- krádež, únik či znehodnocení paliva ve vozidle,
- škody způsobené v autoservisu,
- škody způsobené běžným opotřebováním,
- úmyslné poškození vozidla,
- nepovolené nebo neoprávněné užití vozidla.
Pojišťovny zpravidla nehradí škody způsobené pod vlivem návykových látek. Z havarijního pojištění se neplatí ani škody na zdraví a majetku způsobené třetím osobám – ty pokrývá povinné ručení.
Jak nahlásit pojistnou událost?
Nahlásit pojistnou událost z havarijního pojištění můžete buď online prostřednictvím formuláře na webu vaší pojišťovny, telefonicky, nebo poštou. Pokud vozidlo není pojízdné, volejte asistenci. Postup nahlášení a likvidace pojistné události se může lišit v závislosti na pojišťovně, důkladně si proto přečtěte pojistné podmínky.
Zrušení havarijního pojištění
Havarijní pojištění můžete zrušit hned několika způsoby. Vždy je ale třeba stávající smlouvu vypovědět písemně a s vlastnoručním podpisem.
Stávající havarijní pojištění můžete zrušit například:
- výpovědí ke konci pojistného období,
- výpovědí do 2 měsíců od uzavření smlouvy,
- výpovědí do 3 měsíců ode dne oznámení pojistné události,
- výpovědí dohodou,
- změnou vlastníka a prodejem vozidla,
- vyřazením vozidla z evidence vozidel.
Jaké typy vozů lze pojistit?
Pojištěné vozidlo musí mít vždy platný český technický průkaz nebo osvědčení o registraci vozidla (u vozů zakoupených po 1. 1. 2024) a registrační značku (SPZ). Pojišťovny mají často ale i jiné podmínky, například platný VIN kód nebo způsobilost k provozu na českých silnicích.
Havarijní pojištění je možné sjednat mj. pro automobil (osobní, obytný, nákladní, nad 3,5 tuny atd.), motocykl, tříkolku, čtyřkolku, traktor, vysokozdvižný vozík, přívěs, autobus nebo trolejbus.
Havarijní pojištění motocyklu
Havarijní pojištění si můžete sjednat také na motocykl. Jelikož ale motorkáři na silnice spíš nevyráží během celého roku, je možné si sjednat kompletní havarijní pojištění na motorku pouze po dobu motorkářské sezony, a to od 1. dubna do 31. října. Po zbytek roku potom platíte jen za rizika odcizení, vandalismu a poškození živly.
Havarijní pojištění na dovolenou
Pokud jedete do zahraničí autem a chcete si vozidlo pojistit jen na cestu, můžete si sjednat krátkodobé havarijní pojištění. Jedná se o doplňkové pojištění, které kryje škody na vašem autě, když byste zavinili dopravní nehodu v zahraničí.
Havarijní pojištění na dovolenou si můžete sjednat třeba na dva týdny nebo jeden či dva měsíce, nebo jako součást cestovního pojištění. K tomu si také můžete připojistit např. skla, asistenční služby nebo zavazadla.
Ptáte se nás
Přečtěte si odpovědi na nejčastější otázky.
Jaká je cena havarijního pojištění?
Proč používat kalkulačku havarijního pojištění?
Kalkulačka havarijního pojištění vám během pár minut ukáže aktuální nabídku pojištění hned od několika pojišťoven. Stačí zadat základní technické údaje o vás a vašem vozidle.
Jaký je rozdíl mezi povinným ručením a havarijním pojištěním?
Kombinace povinného ručení a havarijního pojištění poskytne vašemu vozidlu kompletní ochranu.
Povinné ručení se postará o škodu, kterou provozem svého auta způsobíte na zdraví i majetku třetích osob.
Havarijní pojištění ochrání vaše vozidlo v případě živelných škod, odcizení, vandalismu nebo v případě dopravní nehody, kterou způsobíte vy.
Pokud obě pojištění uzavřete najednou, získáte navíc i hezkou slevu.
Nenašli jste odpověď?
Napište nám – a my hned odpovíme.