Vyhlédli jste si vysněný dům ke koupi, a když jste o něj projevili zájem, ukázalo se, že je k němu sjednán zákaz zcizení a zatížení nemovitosti? Nebo po vás tento zákaz požaduje banka u žádosti o hypotéku a vy tyto pojmy slyšíte poprvé v životě? V článku si ukážeme, co znamenají a proč a jak se zákaz zcizení a zatížení zřizuje.
Co znamenají pojmy zákaz zcizení a zatížení nemovitosti?
Běžně se s nimi nesetkáváme, takže většinou ani netušíme, co se pod nimi skrývá. Zní vám to jako typická „právničtina“? Je to tak, oba pojmy totiž upravuje § 1761 občanského zákoníku. A jsou relativně nové, do českého právního řádu se dostaly až v roce 2014. Pojďme si je přeložit do běžné řeči a vysvětlit si, k čemu nám vlastně jsou.
Co je zákaz zcizení nemovitosti?
Zákaz zcizení nemovitosti jednoduše řečeno znamená, že vlastník nemovitosti ji nesmí prodat ani darovat (někdy dokonce ani pronajmout) po předem sjednanou dobu bez souhlasu oprávněné osoby nebo banky.
Co je zákaz zatížení nemovitosti?
Zákaz zatížení nemovitosti znamená, že dotyčnou nemovitost nemůže její vlastník použít jako zástavu, nesmí na ní zřídit věcné břemeno nebo předkupní smlouvu po sjednanou dobu, opět pouze se souhlasem druhé strany. Ptáte se proč? Je to z toho důvodu, že nemovitost zatížená například věcným břemenem ztrácí na realitním trhu na hodnotě a pro banku to znamená, že by v případě problémů nemusela pokrýt náklady na hypotéku.