Vzor žádosti o vrácení přeplatku za elektřinu

Martin Sítek
Aktualizováno:

Při ročním vyúčtování za energie je každý nervózní, jestli nebude doplácet. O to větší radost přijde, když dodavatel naopak vyúčtuje přeplatek. Jako odběratelé máte nárok na to, aby vám přeplatek dodavatel vrátil zpět. Přinášíme vám vzor, jak správně sepsat žádost o vrácení přeplatku za elektřinu.

žádost o vrácení přeplatku za elektřinu vzor

Co je přeplatek za elektřinu?

Přeplatek za elektřinu je částka, kterou spotřebitel zaplatil dodavateli elektřiny nad rámec skutečně spotřebované elektřiny. Přeplatek vzniká tehdy, když pravidelně placené zálohy během období fakturace převýší celkovou částku, kterou by měl spotřebitel za skutečnou spotřebu uhradit.

Jak vzniká přeplatek za elektřinu?

Přeplatek se obvykle vytvoří tehdy, pokud byly zálohy nastaveny příliš vysoko. Dodavatelé energií často předem odhadují spotřebu energie na základě údajů z předchozích let nebo na základě typu domácnosti. Pokud ale domácnost spotřebuje méně energie, než bylo původně předpokládáno, zálohy jsou vyšší, než by musely být. Na konci fakturačního období pak dodavatel energie provede vyúčtování a zjistí, zda zákazník přeplatil či nedoplatil za spotřebovanou energii.

Jak lze přeplatek za elektřinu využít?

Přeplatek lze využít několika způsoby. Důležité je, jaké podmínky v případě přeplatku máte nastaveny ve vaší smlouvě s dodavatelem. Podle toho vám dodavatel přeplatek buď převede do dalšího období, nebo vám jej vrátí.

  • Vrácení přeplatku. Zákazník může požádat o vyplacení přeplatku na svůj bankovní účet. To znamená, že mu dodavatel přeplatek vrátí a zákazník může částku využít podle svých potřeb.
  • Ponechání přeplatku pro budoucí zálohy. Někteří zákazníci se rozhodnou ponechat přeplatek u dodavatele, který jej použije na pokrytí budoucích záloh. Tento přístup může být výhodný pro zákazníky, kteří očekávají nárůst spotřeby, například během zimy.
  • Snížení budoucích záloh. Na základě nižší spotřeby a přeplatku může dodavatel navrhnout snížení budoucích záloh. Tím pádem by měsíční platby zákazníka mohly být nižší.

Najděte si svého dodavatele elektřiny

Kdy a jak podat žádost o vrácení přeplatku?

O vrácení přeplatku za elektřinu můžete zažádat už z toho důvodu, abyste měli jistotu, že o něj nepřijdete. Zejména pokud jde o menšího dodavatele, může se stát, že skončí v úpadku a tím pádem vám peníze nemusí vrátit.

Jestliže se jedná o přeplatky v hodnotě několika stovek korun, dodavatel je obvykle automaticky převádí do následujícího zúčtovacího období. Ale pokud zákazník chce, aby se mu jakkoliv vysoký přeplatek vrátil na účet, může o to zažádat.

Vzor žádosti o vrácení přeplatku za elektřinu

Většina dodavatelů nabízí řešit žádosti o vrácení přeplatku těmito způsoby:

  • přes kontaktní formulář, 
  • zákaznickou linku,
  • někteří i online přes aplikaci

Jistotou je písemná žádost zaslaná na adresu dodavatele. Obecný vzor žádosti o vrácení přeplatku za elektřinu najdete v následujících řádcích.

„ŽÁDOST O VRÁCENÍ PŘEPLATKU ZA ELEKTŘINU

Já, níže podepsaný(á)

Příjmení, jméno, titul / obchodní firma: 

Datum narození / IČ: 

Trvalé bydliště / sídlo:

Kontaktní telefon a e-mail:

prohlašuji, že jsem platil(a) zálohy a vyúčtování za elektřinu v odběrném místě__________ v období od__________ do__________ . Na základě přeplatku, uvedeném ve vyúčtování __________ ze dne __________ žádám o navrácení přeplatku na účet__________.

V__________ dne__________

Podpis.

Potíže s vrácením přeplatku za elektřinu

Může se stát, že dodavatel z neznámých důvodů přeplatek vrátit nechce, v nejhorším jej ani nezapočetl do dalšího zúčtovacího období

V takovém případě můžete udělat několik kroků k vyřešení situace, a to dle občanského zákoníku:

  1. První možností je uplatnění tzv. úkonu započtení. Dodavateli jednoduše písemně sdělíte, že na základě přeplatku v posledním vyúčtování nebudete hradit určité množství záloh (dle výše přeplatku), do kterých započítáváte dluh nebo část dluhu dodavatele.
  2. Pokud dodavatel nijak nereaguje, pak je tu další krok a to předžalobní výzva. V tomto případě už doporučujeme výzvu zpracovat a zaslat ve spolupráci s právníkem. 
  3. Obvykle pak následuje také zkontaktování Energetického regulačního úřadu (ERÚ), který vám s řešením může pomoct. 

Najděte si svého dodavatele elektřiny

Máte problém s dodavatelem elektřiny? Změňte ho online během pár minut

V případě, že se dodavatel nemá k vrácení nebo započtení přeplatku do dalších záloh, jde o porušení smlouvy. Na tomto základě od ní můžete odstoupit, ale v této chvíli je vhodné mít sjednanou novou smlouvu u jiného dodavatele. I ve chvíli vypovězení smlouvy se pohledávka neruší, takže o nevrácený přeplatek můžete bojovat dál.

Sháníte nového dodavatele, ale máte problém si vybrat mezi množstvím nabídek na trhu? Využijte k tomu naši kalkulačku cen elektřiny. Nově můžete do kalkulačky nahrát svou poslední fakturu a celý proces i s podpisem nové smlouvy realizovat online během pár minut. 

Podobné články

Martin Sítek  11.03.2025

Jak najít vyúčtování od EPET?

Dodavatel EPET nedávno zpřístupnil zákaznický online portál na správu energií. Stahování vyúčtování EPET a kontrola výdajů je teď zase snadnější.

Martin Sítek  05.03.2025

Jak najít vyúčtování od TEDOM energie?

Společnost TEDOM spustila nový zákaznický portál, odkud si můžete jednoduše stáhnout vyúčtování elektřiny a plynu nebo spravovat své energie.

Martin Sítek  03.03.2025

Jak se dělá rozúčtování tepla v bytových domech?

Víte, k čemu je rozúčtování tepla v bytových domech a jak se provádí? Jak rozúčtování nákladů na teplo ovlivnila novela zákona a komu se vyplatí?