12/10/2024, Kateřina Petříčková, Ušetřeno.cz
Systém ABS: Jak funguje a jaké jsou jeho výhody?
Možná víte, že vaše auto má něco, čemu se říká ABS. Možná vám ale není tak úplně jasné, jak takové ABS funguje a proč je dobré ho ve svém voze mít. Povíme vám, co je a jak funguje brzdový systém, jak reagovat při smyku i jak správně vybrat povinné ručení a havarijní pojištění.
Co je brzdový systém ABS?
ABS je zkratka pro Anti-lock Brake System, což v překladu znamená antiblokovací brzdový systém. Už od roku 2004 patří mezi povinné bezpečnostní prvky všech vozů vyrobených v EU, je tedy dost pravděpodobné, že ABS najdete i ve svém autě.
Jeho hlavním úkolem je maximalizovat brzdný účinek, zabránění smyku a stabilizace vozu. Při prudkém brždění totiž brání zablokování kol, díky čemuž nedochází ke ztrátě přilnavosti k povrchu silnice. Auto tak zůstává ovladatelné.
Hlavní funkce ABS jsou:
- zabránění zablokování kol,
- zkrácení brzdné dráhy,
- stabilita vozu,
- zachování ovladatelnosti vozu.
Jak funguje ABS?
Protiblokovací systém ABS především zabraňuje zablokování kol při brždění tak, že automaticky reguluje brzdný účinek na kolech vozu. Na každém kole je instalovaný spínač otáček, který vysílá do řídicí jednotky auta informace o aktuálním stavu jízdy.
Řídicí jednotka pak měří frekvenci otáček a vyhodnocuje nebezpečí smyku. Pokud je to nutné, pak jednotka aktivuje ABS. Tato funkce se projeví na vašem brzdovém pedálu tak, že při brždění ucítíte protitlak vůči vaší noze, který vám zabrání sešlápnout brzdu až na podlahu.
Tím nedojde ke kompletnímu brždění, které by kola zablokovalo a auto by se stalo neovladatelným. Nezkušení řidiči se mohou hned při prvním protitlaku pedálu leknout a nohu z brzdy sundat. To je ovšem chyba.
I při aktivovaném ABS je třeba brzdit a snažit se dostat vozidlo do směru jízdy. Systém ABS nejvíce oceníte v zimě nebo na mokré vozovce, kdy je přilnavost k vozovce nepříznivě ovlivněna počasím.
Dalším systémem, jehož hlavním účelem je zvýšení bezpečnosti a snížení počtu nehod, je ESP.
Najděte si povinné ručení online
Co dělat při smyku?
Brzdový systém ABS sice snižuje riziko smyku, úplně mu ale zabránit nedokáže. Pokud už ke smyku dojde, je nutné řídit se několika pravidly.
To první bezpochyby zní NEPANIKAŘIT. Ukvapená reakce v podobě rychlých pohybů volantem a prudkého brždění situaci ještě zhorší. Rozlišujeme dva druhy smyků a každý řidič by měl vědět, jak se zachovat.
Přečtěte si u nás taky o odvzdušnění brzd.
Nedotáčivý smyk
Nedotáčivý smyk hrozí autům s pohonem předních kol. Vozidlo při něm pokračuje v původním směru jízdy bez ohledu na natočení kol.
V tomto případě nebrzděte ani nepřidávejte plyn, naopak vyšlápněte spojku a držte volant ve směru jízdy. Kola by se měla opět chytit na vozovku a vy získáte zpět vládu nad vozidlem.
Přetáčivý smyk
Vozidla s náhonem na zadní kola se často potýkají naopak s přetáčivým smykem, který vzniká při přílišném přidání plynu do zatáčky.
V tu chvíli ucítíte, že vozidlo začíná rotovat, a měli byste natočit kola proti vybočení, točit volantem ve stejném směru, v jakém se přetáčí zadní část vozu a pomalu ubrat plyn. Pomalu pak vracejte volant do původní polohy, auto by se tak mělo dostat zpět pod vaši kontrolu.
Kdy s ABS do servisu?
Určitě jste si všimli, že po nastartování vozidla se rozsvítí všechny kontrolky na přístrojové desce, které po pár vteřinách opět zhasnou. Pokud ale zůstane kontrolka ABS svítit, je něco špatně. Nemusíte se hned obávat fatální závady, většinou se bude jednat o povolené čidlo na jednom z kol.
Vždy je ale dobré co nejdříve zamířit do vašeho autoservisu, kde auto prohlédnou a závadu odstraní. I při rozsvícené kontrolce ABS můžete s autem vyjet na silnici, dbejte ale zvýšené opatrnosti při brždění.
Mohla by vás zajímat taky škrticí klapka.
Povinné ručení je nepostradatelnou součástí vašeho vozu
Právě smyk bývá velmi častou příčinou vzniku dopravní nehody, která může mít závažné následky jak na majetku, tak i zdraví zúčastněných osob. Právě pro tyto případy musíte mít na svůj vůz sjednané povinné ručení.
Nejen že vám tuto povinnost ukládá zákon, ale hlavně za vás povinné ručení pokryje škody, které způsobíte. Tím vám ušetří třeba i statisíce. Ceny vozů i náhradních dílů jsou v současné době vysoké a celková škoda se tak také může nepříjemně vyšplhat.
I z toho důvodů byly v roce 2024 automaticky navýšeny pojistné limity plnění tak, aby byly schopné pokrýt náklady i při současných podmínkách. Proto jste možná zaznamenali, že vám pojišťovna navýšila cenu pojistného právě kvůli zvednutí minimálních limitů.
Pokud s novou cenou nesouhlasíte, můžete se porozhlédnout po nabídkách jiných pojišťoven. S tím vám pomůže naše online kalkulačka povinného ručení, díky níž si můžete pojištění jak srovnat, tak rovnou sjednat.
Kalkulačka vám také pomůže při hledání toho pravého havarijního pojištění, které skvěle doplní povinné ručení. A proč si sjednat havarijko?
Havarijní pojištění řeší škodu na vašem majetku
Povinné ručení za vás sice vyřeší škody, které jste způsobili druhým, ale vaše poškozené auto nebo vaše zdravotní následky už nepokrývá. Od toho je tu havarijní pojištění.
To se vyplatí především u novějších vozů, pojistit ale můžete jakkoli staré auto. Navíc si ho můžete díky doplňkovým pojištěním přizpůsobit vašemu životnímu stylu a podmínkám.
Například pokud jezdíte především po městě, pak nejspíš využijete pojištění rizika odcizení nebo vandalismu. Naopak při pravidelném ježdění přírodou se pro vás více hodí pojištění střetu se zvěří nebo pojištění proti přírodním živlům.
Srovnejte si autopojištění online