Dostali jste se do finanční tísně a najednou nemáte na zaplacení splátky půjčky, sociálního a zdravotního pojištění nebo třeba poplatku obci za svoz komunálního odpadu? Může se to stát a mnoho institucí má pro takovou situaci pochopení a jsou ochotní se s vámi domluvit na dalším postupu. Jen musíte nepříjemnou situaci začít řešit včas. Jednou z navrhovaných možností bude domluvit se na splátkovém kalendáři. O co se jedná a jak postupovat?
Co je splátkový kalendář?
Jedná se o jednoduchý písemný dokument, který obsahuje rozpis jednotlivých splátek, jejich výši a datum, do kdy je každou splátku nutné uhradit.
Pokud máte větší půjčku (například hypotéku), je vlastně splátkový kalendář přímo součástí vaší smlouvy, kde máte uvedenou výši každé jednotlivé splátky a datum splatnosti. Když se dostanete do potíží, můžete zažádat o změnu splátkového kalendáře (obvykle o snížení splátek).
Splátkový kalendář vás ale může zachránit i v případě, že nemůžete zaplatit nejrůznější poplatky, pojištění nebo třeba elektřinu. Bývá totiž často sjednán až dodatečně, když dlužník nemůže svůj dluh uhradit. Věřitel však nemá povinnost na splátkový kalendář přistoupit, takže je o to důležitější zajímat se o všechny možnosti úhrady dluhu včas a nečekat, že to „nějak dopadne“.