11/5/2024, Martin Sítek, Ušetřeno.cz

Znáte nejvyšší povolenou rychlost na dálnici v ČR i okolních státech?

Sledovat rychlost na dálnici je klíčové pro bezpečnost a plynulost provozu. Proto dochází k rychlostním omezením, která mohou být ale v každém úseku dálnice jiná. Podívejme se, jak je to s rychlostí na dálnicích v Česku a v zahraničí.

Rychlost na dálnici

Rychlostní limity v ČR

Maximální povolená rychlost na českých dálnicích se nijak zvlášť neliší od limitů v okolních státech. Na většině úseků je maximální povolená rychlost 130 km/h, a to i přesto, že česká vláda v rámci novely silničního zákona schválila možnost až 150 km/h na vytipovaných nových nebo zrekonstruovaných úsecích. Ty ale zatím určeny nebyly, takže přes 130 km/h jet řidiči nemohou.

Nejnižší povolená rychlost na dálnici

Český zákon nezná jen maximální, ale také minimální rychlost na dálnici, která dokáže udržet základní plynulost provozu. Po dálnici se tedy mohou pohybovat vozidla, která mají konstrukční rychlost vyšší než 80 km/h.

Rychlost na dálnici v obci

Přes území některých obcí prochází dálnice, ale to neznamená, že je na ní možné jet 130 km/h. Dle zákona je rychlost na těchto úsecích většinou snížena na 80 km/h, ale objevuje se i 90 km/h nebo 100 km/h. Pokud takovým místem projíždíte, sledujte dopravní značení, abyste se vyvarovali zbytečného omylu a pokuty.

Najděte si nejlepší havarijní pojištění

Limity na ostatních komunikacích

Stejně jako dálnice, tak i ostatní silnice mají své rychlostní limity. Na rychlostních komunikacích pro motorová vozidla tak můžete jet maximálně 110 km/h, na ostatních silnicích 90 km/h a v obcích 50 km/h. Tedy pokud se neobjeví značka, která rychlost snižuje nebo zvyšuje.

Pokuty za překročení rychlosti v obci

Při překročení maximální povolené rychlosti každému řidiči hrozí pokuta. Zatímco překročení do 10 km/h se řeší pokutou do 1 500 Kč bez trestných bodů, vyšší překročení už znamená bodový trest, ale také vyšší pokutu. V nejtěžších případech může dojít k zákazu řízení na určitou dobu.

Sankce za rychlou jízdu shrnují následující tabulky:

Překročení rychlosti v obciPokuta za překročení rychlostiBody za překročení rychlosti
O méně než 10 km/h1 500 Kč na místěx
Do 19 km/h1 500 – 2 000 Kč na místě2
Od 20 do 39 km/h2 500 – 3 500 Kč na místě4
Nad 40 km/h7 000 – 25 000 Kč pouze ve správním řízení6 (případně odebrání řidičského průkazu na 6 až 18 měsíců)

Zdroj: cebia.cz; platné k 18. 9. 2024

Pokuty za překročení rychlosti mimo obec

Překročení rychlosti mimo obecPokuta za překročení rychlostiBody za překročení rychlosti
O méně než 10 km/h1 500 Kč na místěx
Do 29 km/h1 500 – 2 000 Kč na místě2
Od 30 do 49 km/h2 500 – 3 500 Kč na místě4
Nad 50 km/h7 000 – 25 000 Kč pouze ve správním řízení6 (případně odebrání řidičského průkazu na 6 až 18 měsíců)

Zdroj: cebia.cz; platné k 18. 9. 2024

Jak se v Česku měří rychlost?

Rychlost se v České republice měří různými způsoby a technologiemi. Bohužel naše dálniční síť postrádá moderní technologie v podobě kvalitního kamerového systému, díky kterému by se za přestupky rozdávaly pokuty a radary chybí také na velké části dalších silnic. 

Přesto se lze setkat s těmito druhy měření rychlosti:

  • Mikrovlnný radar v přední masce policejního vozu
  • Laserový radar se stativem u pěší hlídky nebo stojícího policejního vozu
  • Úsekové měření s označením na vozovce a stacionárně zabudovanými kamerami, které měří rychlost při vjezdu a výjezdu z úseku měření
  • Cejchovaný tachometr za sklem policejního vozu 

Najděte si nejlepší havarijní pojištění

Rychlost na dálnici v zahraničí

Některé státy v okolí České republiky mají podobnou maximální rychlost na dálnici, tedy 130 km/h (Rakousko a Slovensko), v jiných je rychlost vyšší, až 140 km/h (Polsko) nebo je rychlost omezena pouze v určitých úsecích na 130 km/h a méně (Německo).

Rychlost na dálnici na Slovensku

Slovensko stanovilo maximální povolenou rychlost na dálnicích na 130 km/h, stejně jako je tomu v Česku. V případě překročení rychlosti se řidiči setkají s výši pokut mezi 20 až 2 180 eury. U překročení rychlosti o více než 50 km/h můžete přijít o řidičák na 3 roky.

Rychlost na dálnici v Rakousku

Na dálnicích v Rakousku je možné jet maximálně 130 km/h, ale časté jsou známé omezení na  100 km/h podle hustoty provozu nebo značky IG-L, která znamená omezení kvůli zvýšeným emisím provozu. Rakušané na dálnicích také využívají nejmodernější kamerové systémy a telematiku v podobě digitálních značek, které rychlost omezují podle aktuálního stavu. Značky jsou přitom přehledné a na úseku se objevují opakovaně.

Pokud v Rakousku porušíte omezení rychlosti, budete se muset vypořádat s tučnou pokutou od 20, přes 70 až po 2 000 eur. Pokutě se nevyhnete ani v Česku, protože vám přijde na vaši adresu domů a ještě k tomu přeložená do češtiny. 

Rychlost na dálnici v Německu

O neomezené rychlosti na dálnicích v Německu mnozí z nás už slyšeli. V této zemi sice není stanovený rychlostní limit, ale to neznamená, že by limity na německých dálnicích neexistovaly. Často se tak setkáte s omezením na 130 km/h a níže, protože jednoduše daný úsek dálnice vyšší rychlost neumožňuje. I v Německu proto pozorně sledujte dopravní značení. V opačném případě vám totiž hrozí pokut mezi 58 a 738 eur.

Rychlost na dálnici v Polsku

Na polských dálnicích se projedete maximální rychlostí 140 km/h, ale překročení tohoto limitu je tvrdě trestáno vysokými pokutami mezi 50 a 700 zlotými (cca 4 000 Kč). Překročení rychlosti ve městě je ohodnoceno až na 2 500 zlotých (cca 14 500 Kč). Pravdou je, že vymáhání tohoto přestupku v Polsku není tak časté, jako v Rakousku a Německu, ale dodržování rychlosti doporučujeme i díky hustotě provozu na polských dálnicích a silnicích. 

Dobrovolné pojištění aut 

Mezi nepovinné pojištění auta patří havarijní pojištění, které ochrání váš vlastní vůz, i když nehodu způsobíte vy, nebo se stanete účastníkem živelní události nebo srážky se zvěří, případně vandalismu. Havarijní pojištění není povinné, ale u novějších vozů se doporučuje, například jako ucelené pojištění Allrisk

I pro havarijní pojistku se vám bude hodit naše kalkulačka havarijního pojištění, ve které si pak můžete upravit parametry pojištění dle vlastního uvážení. Havarijní pojištění jde navíc sjednat na krátkou dobu, například pro případ odjezdu do zahraničí.

Povinné pojištění auta

Stejně jako v Česku, tak i v zahraničí musíte mít sjednánu pojistku na auto, které se u nás říká povinné ručení. Zrovna řešíte novou smlouvu? Nechte si pomoct od srovnávače povinného ručení na Ušetřeno.cz. Zadejte svou SPZ nebo VIN kód, údaje o své osobě a vyhledejte si to nejvýhodnější povinné ručení, které vás finančně ochrání v případě nehody. A když už se chystáte vyjet na dálnice, informujte se, jak a kde zakoupit dálniční známku nebo zaplatit mýtné.

Najděte si nejlepší havarijní pojištění

Na každé koruně záleží. Pomůžeme vám, abyste nemuseli platit ani jednu navíc.

Spojte se s námi
Tel: (+420)
226 289 029

Po–Pá: 9–17 h

© Copyright 2010–2024 Ušetřeno.cz s.r.o.