Koupili jste si zajetý vůz? Nebo prodáváte své auto? V obou těchto případech je třeba zajistit převod vozidla na nového majitele. V našem článku si celý proces srozumitelně projdeme tak, abyste věděli, co je k němu potřeba, kolik vás bude stát a na co si dát pozor.
Postup k převodu vozidla
Nový majitel vozidla je dle zákona povinen podat do 10 pracovních dnů žádost o zápis změny vlastníka na registru vozidel na dopravním odboru kteréhokoliv úřadu obce s rozšířenou působností. Pokud desetidenní lhůtu nedodržíte, hrozí prodávajícímu pokuta ve výši až 50 000 korun, plus by na něj padly všechny přestupky, které by měl na svědomí nový majitel.
Pokud jste prodávající
Připravte si kupní smlouvu, která bude obsahovat:
- identifikační údaje obou stran,
- identifikační údaje vozidla (SPZ, VIN, číslo velkého technického průkazu),
- datum prodeje,
- podpisy obou stran.
Novému majiteli nepředávejte vozidlo a doklady k jeho užívání dokud nedojde k přepisu, abyste se vyhnuli výše uvedeným rizikům. V ideálním případě přímo do kupní smlouvy zaneste informace o tom, jak přepis proběhne, kdo bude registraci vyřizovat, uhradí jednotlivé poplatky atd.
Pokud jste kupující
V případě, že vám prodávající dal svou plnou moc k převodu vozidla, sjednejte si nejdříve povinné ručení (bez zelené karty se u převodu totiž neobejdete). U koupě ojetého vozidla následuje evidenční kontrola, kterou může zařídit jak prodávající, tak kupující.