7/31/2024, Petra Maříková, Ušetřeno.cz

Jak postupovat při přepisu nemovitosti?

V případech, kdy prodáváte, kupujete nebo darujete nemovitost, se nevyhnete nutnému papírování. Jedním z důležitých kroků je přepis nemovitosti na katastru, protože teprve až po něm se nový majitel stává opravdu majitelem nemovitosti. Víte, na co se připravit? Přinášíme vám praktického průvodce, jak při přepisu nemovitosti postupovat, aby vše proběhlo bez komplikací.

Přepis nemovitosti

Kdy a kde se přepis nemovitosti řeší

K přepisu nemovitosti dochází vždy, když se mění majitel nemovitosti, a to z důvodu:

  • prodeje/koupě nemovitosti,
  • darování nemovitosti,
  • dědictví nemovitosti.

Přepis musí proběhnout zápisem na katastru nemovitostí, kdy se v listu vlastnictví změní údaje o majiteli. Přepis se vyřizuje na katastrálním pracovišti podle umístění nemovitosti (nezáleží tedy na trvalém bydlišti prodávajícího nebo kupujícího, ale na tom, kde se nemovitost nachází). Seznam pracovišť najdete přímo na webu katastrálního úřadu (www.cuzk.cz).

K přepisu je nutné doručit všechny požadované dokumenty, a to v bezchybném provedení. V opačném případě by se vám totiž přepis nemovitosti značně protáhl a prodražil, ohlídejte si proto předem, že máte vše připravené a v pořádku.

V některých případech budete přepis zajišťovat vy, jindy jím může být pověřená jiná osoba. Podívejme se, jak přepis probíhá v jednotlivých situacích.

Porovnejte si hypotéky online

Přepis nemovitosti při prodeji

Pokud nemovitost prodáváte, či kupujete, musí přepis vyřídit současný nebo budoucí majitel, tedy buď prodávající, nebo kupující (stačí jeden z nich). Vyřízení přepisu nemovitosti na katastru může taky zajistit realitní kancelář nebo advokátní kancelář, pokud prodej nebo koupi zajišťuje, samozřejmě pouze na základě plné moci.

Jak postupovat při přepisu nemovitosti při prodeji

Proces přepisu na katastru má v případě prodeje nemovitosti svůj ustálený postup, který zajistí oběma stranám jistotu, že nepřijdou o peníze.

Se zájemcem o koupi domu nebo bytu se nejprve podepíše rezervační smlouva na nemovitost a zájemce zaplatí rezervační poplatek. Poté má zájemce prostor zařídit si financování, obvykle si zajišťuje v bance hypotéku. Tento proces chvíli trvá, vše se ale může urychlit, pokud má již předschválenou hypotéku. Jakmile má zájemce vyřešenou finanční stránku věci, dochází k podpisu kupní smlouvy a následnému převodu peněz. 

Veškeré finance (jak rezervační poplatek, tak následně zbytek platby za nemovitost) se doporučuje zasílat do advokátní nebo notářské úschovy, nikoliv na účet prodávajícího. Tímto krokem si pojistíte, že se nestanete obětí podvodníků. Ve smlouvě o úschově je specifikováno, že k předání peněz prodávajícímu dojde až poté, co kupující získá nový list vlastnictví, kde je již zapsán jako majitel nemovitosti.

Podpisem kupní smlouvy se kupující ještě nestává právoplatným majitelem nemovitosti, k tomu dojde právě až po úspěšném přepisu. K přepisu nemovitosti můžete přikročit až poté, co bude v úschově celá kupní cena nemovitosti.

Co budete potřebovat k žádosti o přepis nemovitosti při prodeji

  • Kupní smlouva na nemovitost – musí na ní být ověřené podpisy, jednu kopii s ověřenými podpisy budete nechávat na katastru. Jestli jste kupní smlouvu sepisovali u notáře nebo advokáta, rovnou vám podpisy na všech kopiích smlouvy ověří. V jiných případech si musíte podpisy nechat ověřit na CzechPOINTu nebo u notáře.
  • Návrh na vklad do katastru nemovitostí – návrh na vklad se podává na stanoveném formuláři (dostupný na webu katastrálního úřadu) nebo elektronicky prostřednictvím aplikace. Podpisy na návrhu už ověřené být nemusí. Formulář je nutné vyplnit bez jakékoliv chybičky. Jinak katastr může návrh zamítnout a budete muset celou anabázi podstupovat od začátku.
  • Plná moc – pokud jednu ze zúčastněných stran zastupuje jiná osoba (realitní agent, advokát). 

Budete potřebovat ke koupi nemovitosti hypotéku? V naší hypoteční kalkulačce si můžete snadno a nezávazně porovnat hypotéky a zjistit, na jak vysokou úrokovou sazbu dosáhnete.

Pomůže vám i náš Průvodce hypotékou.

Porovnejte si hypotéky online

Přepis nemovitosti při darování nemovitosti

Častým případem je přepis nemovitosti v rodině. Přepis domu na děti často volí rodiče jako výhodnější možnost než dědictví. Mají jistotu, že nemovitost zůstane potomkovi podle jejich představ, navíc se potomek vyhne placení poplatku notáři za vyřízení dědictví. Tento poplatek se platí podle odhadu ceny nemovitosti stanovené znalcem, může se tak vyšplhat na nezanedbatelnou částku. 

Ve snaze ušetřit za platbu advokátovi nebo notáři pak lidé často využívají volně dostupné vzory na darovací smlouvu na internetu. Je ale potřeba sepsat si tuto smlouvu pečlivě a nic neopomenout. Podívejte se, co vše musí obsahovat darovací smlouva na nemovitost

Jak postupovat při přepisu nemovitosti na děti

V případě darování podává návrh na přepis nemovitosti buď dárce, nebo obdarovaný. Je možné pověřit i jinou zplnomocněnou osobu (například advokáta).

Majitelem se obdarovaný stává opět až po přepisu na katastru, nikoliv již v okamžiku podpisu darovací smlouvy.

Co budete potřebovat při přepisu nemovitosti na dítě

  • Darovací smlouva – musí být opatřena ověřenými podpisy, jednu kopii necháte na katastru. Stejně jako v případě prodeje vám podpisy buď ověří notář či advokát, nebo si je necháte ověřit sami například na CzechPOINTu.
  • Návrh na vklad do katastru nemovitostí – na návrhu podpisy ověřené být nemusí, návrh na vklad můžete podat buď písemně na formuláři, který si stáhnete z webu katastrálního úřadu, nebo ho lze podat elektronicky.
  • Plná moc – jen pokud za vás návrh podává někdo jiný.

Přepis nemovitosti při dědictví nemovitosti

V tomto případě si nemusíte s přepisem domu dělat žádné starosti. Zařídí ho totiž za vás přímo notář, který bude vyřizovat celé dědictví.

Jaká je cena přepisu nemovitosti

Za samotný návrh na vklad do katastru nemovitostí zaplatíte správní poplatek, jehož výše je 2 000 Kč (od 1. 1. 2020). Poplatek je možné uhradit v hotovosti nebo platební kartou. Do konce roku 2024 je to možné i kolkovými známkami.

Další poplatek vás bude čekat za ověření podpisů na kupní nebo darovací smlouvě. Od 1. 1. 2024 je cena za ověření jednoho podpisu na CzechPOINTu 50 Kč.

A samozřejmě je třeba připočítat i odměnu notáři, advokátovi nebo realitnímu makléři, pokud za vás přepis vyřizuje.

Jak dlouho přepis nemovitosti trvá

Jakmile katastrální úřad dostane všechny požadované dokumenty, informuje všechny účastníky o zahájení řízení a na listu vlastnictví vyznačí tzv. plombu (bude uvedena v části D a informuje, že u dané nemovitosti právě probíhají nějaké změny).

Katastrální úřad má na přepis nemovitosti lhůtu 30 dnů. K přepisu nedojde dříve než za 20 dnů (což je povinná ochranná lhůta pro možnost vyjádření námitek účastníků).

Co se stane, když mám chybu v návrhu

Chybám v návrhu na vklad do katastru nemovitosti nebo v kupní či darovací smlouvě se snažte vyhnout. Katastrální úřad kontroluje veškerou dokumentaci pečlivě a každá chyba bude znamenat zamítnutí návrhu.

Rozlišují se:

  • menší odstranitelné chyby – například překlep ve jméně, chyba v adrese nebo v rodném čísle nebo neověřené podpisy na smlouvách,
  • větší neodstranitelné chyby – špatná identifikace nemovitosti (dejte si pozor, aby přesně odpovídala listu vlastnictví), nesprávně uvedené spolupodíly, chybějící podpisy, právní překážky bránící převodu nebo nedostatečně specifikovaná kupní cena.

Menší závady je možné napravit během lhůty, kterou vám úřad stanoví, ale u větších vad katastr celé řízení zastaví nebo vám nabídne možnost vzít návrh zpět.

V každém případě se vám celé řízení výrazně protáhne. U zpětvzetí návrhu můžete nový návrh podat po uplynutí 30denní lhůty. Největší zdržení přinese zamítnutí návrhu, které se podává k soudu a během kterého naskakují lhůty jedna za druhou. 

Navíc vám propadne správní poplatek za podání návrhu na vklad a při novém podání ho budete muset zaplatit znovu.

Platí se při přepisu nemovitosti nějaké daně?

S přepisem nemovitosti někdy souvisí povinnost uhradit daň z nemovitosti. Daň z nabytí nemovitosti byla v roce 2020 zrušena, ale prodávající musí uhradit běžnou daň z příjmů. Existují však výjimky, kdy daň není potřeba zaplatit vůbec. 

Stejně tak v případě darování nemovitosti je někdy povinnost zaplatit daň z příjmu, i když ve většině případů se jí vyhnete.

Náš článek Daň z nemovitosti v roce 2024 vám veškeré případy i výjimky z nich podrobně vysvětlí.

Nezapomeňte si po získání nemovitosti sjednat pojištění nemovitosti. Původní pojištění totiž změnou majitele zaniká. Pro srovnání pojištění využijte online kalkulačku na Top-Pojištění.cz. Klikněte na tlačítko níže.

Sjednejte si pojištění majetku výhodně

Na každé koruně záleží. Pomůžeme vám, abyste nemuseli platit ani jednu navíc.

Spojte se s námi
Tel: (+420)
226 289 029

Po–Pá: 9–17 h

© Copyright 2010–2024 Ušetřeno.cz s.r.o.