11/5/2024, Václav Lang, Ušetřeno.cz
Předávací protokol k autu: Co musí obsahovat?
Předávací protokol je dokument, se kterým se setkáte při prodeji či nákupu auta z druhé ruky. Jednoduše popisuje stav vozidla v době provedení transakce, tak aby se předešlo případným neshodám, kdyby se objevila náhlá porucha. Rozhodně se vyplatí na něco takového pamatovat. V tomto článku vám řekneme, co by měl předávací protokol k autu obsahovat, a rovnou si můžete stáhnout i jeho vzor.
Co je předávací protokol k autu?
Předávací protokol k autu je smluvní dokument, ve kterém dvě strany kontraktu, prodávající a kupující, stvrzují, že prodávané/kupované vozidlo je v deklarovaném stavu.
Prodávající musí pravdivě informovat o všech případných závadách a o všem dalším, o čem by měl kupující vědět. Ten zase svým podpisem stvrzuje, že je obeznámený se stávajícím stavem auta, čímž se de facto vzdává nároku na pozdější reklamaci náležitostí, jež jsou ve smlouvě uvedené.
Zjistěte, na kolik vás vyjde povinné ručení
Proč se vyplatí mít předávací protokol k autu?
Pro někoho to může být jen formalita, nebo dokonce i zbytečná práce navíc. Existuje však řada případů, při kterých budete za existenci takového dokumentu rádi.
Představte si, že koupíte auto, ale po pár týdnech si všimnete jeho klesajícího výkonu. V servisu ukážou na poruchu turbodmychadla, jejíž oprava vás vyjde na deset tisíc korun.
Podle českého zákoníku platí, že pokud není závada uvedená v protokolu a projeví se do půl roku od předání auta, může kupující po prodávajícím nárokovat opravu. Tehdy vstupuje do hry právě předávací protokol. V něm se může jednak prodávající pojistit v tom smyslu, že kupujícího varoval před případnou poruchou, a kupující naopak může argumentovat, že ho prodávající dostatečně neinformoval.
Proto se vyplatí si dát tu práci a předávací protokol skutečně vyplnit a podepsat. Nakonec je prospěšný pro všechny strany obchodu. Ideální je jej vyhotovit a stvrdit podpisy přímo při předávání auta, tak aby informace nezastaraly.
Co musí obsahovat předávací protokol k autu?
Předávací protokol je sice zcela dobrovolná smlouva, jež nemá zákonem vymezenou strukturu. I tak by ale měla mít svou, jak se říká, štábní kulturu.
Zásadní je, že by v něm měl být popsaný stávající stav vozidla, a zejména vylíčené závady, i kdyby jen ty blížící se.
Zaprvé by měl předávací protokol obsahovat identifikační údaje obou stran, dále pak informace o dané smlouvě, tedy datum a místo jejího podepsání, a zmínku, že se jedná o dodatek ke konkrétní kupní smlouvě.
Následují údaje o vozidle. Nejprve ty identifikační, typicky specifikace modelu a jeho identifikační číslo (VIN).
Pak přichází na řadu detaily o jeho stavu. Záleží na tom, co přesně chtějí smluvní strany do smlouvy uvést. Neměl by ale chybět počet ujetých kilometrů, vizuální stav vozidla a dále všechny známé viditelné i skryté závady, poškození či poruchy. Pro jistotu je dobré si udělat i foto nebo videodokumentaci.
Nezapomeňte tedy na:
- Identifikaci zástupců obou stran obchodu
- Informaci o smlouvě
- Specifikaci vozidla
- Stav vozidla v době předání (počet najetých kilometrů, vizuální poškození, poruchy, skryté závady,…)
- Podpis obou zástupců stran
Na kolik vás vyjde havarijní pojištění?
Vzor předávacího protokolu k autu (ve Wordu)
Rozhodli jste se, že si předávací protokol přece jen raději vyplníte? Nemusíte se obtěžovat s jeho složitým sepisováním. U nás si můžete vzor předávacího protokolu rovnou stáhnout:
Napřed si stáhnete předávací protokol k autu ve Wordu. Po vyplnění údajů je ideální si uložit předávací protokol k autu do PDF a vytisknout.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Bez povinného ručení na silnice s novým autem nesmíte, a tak byste hned po podepsání kupní smlouvy měli vyrazit do pojišťovny. Anebo vše zvládnete z pohodlí domova. Využijte naši online kalkulačku povinného ručení, srovnejte si nabídky jednotlivých pojišťoven a rovnou si přes internet sjednejte to, které vám nejvíc vyhovuje.
Nezapomeňte ani na havarijní pojištění. To je sice dobrovolné, ale peněženka vám za něj poděkuje v případech, kdy škodu nepokryje povinné ručení viníka. Třeba i při přírodních katastrofách nebo srážce se zvěří. I tady můžete využít online kalkulačku havarijního pojištění.
Na kolik vás vyjde havarijní pojištění?