10/25/2024, Kateřina Petříčková, Ušetřeno.cz
Pasivní bezpečnost vozidla: Co všechno do ní spadá?
Jistě jste již setkali s pojmem pasivní bezpečnost vozidla, ale dost možná jste již dávno zapomněli, co to vlastně je. V tomto článku vám prozradíme nejen co je pasivní bezpečnost vozidla, ale také jaké prvky zahrnuje, jaký je rozdíl mezi pasivní a aktivní bezpečností i proč mít pojištěný svůj vůz.
Co je pasivní bezpečnost vozidla?
Pasivní bezpečnost vozidla je systém prvků, které minimalizují škody v případě nehody. Jejich úkolem není nehodě předcházet, ale opravdu eliminovat následky, když k ní již dojde.
Většinou prvky pasivní bezpečnosti ani nebereme na vědomí a jsou pro nás jaksi automatické. Mohou ale zachránit život.
Srovnejte si povinné ručení online
Prvky pasivní bezpečnosti ve vozidle
Prvky pasivní bezpečnosti chrání řidiče a ostatní cestující před ublížením na zdraví při autonehodě a dost možná je v autě již ani nevnímáte. Jsou však velmi důležité. Jaké prvky to jsou?
Bezpečnostní pásy
Bezpečnostní pásy vynalezl v roce 1903 Louis Renault a tehdy se jednalo o pětibodový bezpečnostní pás. Do současné podoby ho převedla automobilka Volvo a od té doby jsou pásy nepostradatelnou součástí pasivní bezpečnosti vozidla. Jejich použití je povinné a nepřipoutaní řidiči se vystavuji nejen pokutě, ale také jsou v případě nehody přímo ohroženi na životě.
Bezpečnosti pás při nárazu zadrží pasažéra v sedačce a zabrání tak jeho vymrštění do prostoru a poranění o jiné části vozidla. Z tohoto důvodu je použití bezpečnostních pásů součástí zákona o silničním provozu a nedodržení tohoto nařízení se trestá pokutou ve výši až 25 000 Kč.
Dětské autosedačky
Dětské autosedačky fungují na stejném principu jako bezpečnostní pásy, jsou však přizpůsobené pro dětské potřeby. I jejich použití je zavedeno v zákoně a jsou povinné pro děti do 150 cm výšky a 36 kg váhy. Ačkoli se stále najdou tací, kteří jsou přesvědčení, že stačí mít dítě posazené na klíně a že ho v případě nárazu udrží, opak je pravdou.
Náraz je otázkou vteřiny, nikdy se na něj nelze řádně připravit a i kdyby, není možné dítě na klíně udržet. Kromě toho, že neposazením dítěte do autosedačky riskujete jeho zdraví i život, hrozí vám také pokuta ve výši až 2 000 Kč.
Airbagy
Airbag je vzduchový pytel, který při nárazu do vozidla zvenčí nafoukne a tím ztlumí náraz těla cestujícího do interiérových prvků vozidla, ať už jde o volant, palubní desku nebo sedadlo před vzadu cestujících pasažérů. Bez airbagů by byl náraz do ostatních předmětů možná nebezpečnější než samotný střet s druhým vozidlem. Jen airbag však náraz zcela nepotlačí, pouze ho zmírní. I proto je velmi důležité, aby byli cestující připoutaní pásy.
Opěrka hlavy
Ač se to možná na první pohled nezdá, opěrka hlavy není ve voze jen pro vaše pohodlí, ale plní také bezpečnostní funkci. Pokud je její výška a poloha správně nastavena, zabrání při nárazu zvrácení hlavy dozadu a tím se eliminuje riziko poškození krční páteře. Je však důležité, aby bylo temeno hlavy u cestujícího na stejné úrovni jako opěrka. Špatně nastavená opěrka může naopak přinést více škody než užitku.
Deformační zóny karoserie vozu
Deformační zóna karoserie má za úkol pohltit a ztlumit náraz druhého vozidla nebo jiného předmětu tak, aby co nejvíce zabránila poškození vnitřku vozidla. Proto jsou karoserie moderních vozů velmi pevné a odolné. Deformační zóny se nacházejí především na přední a zadní části vozidla a také na jeho bocích.
Funkce eCall
Tato funkce je poměrně novým prvkem, kterým jsou vybaveny především novější modely vozů. V případě nehody se systém eCall automaticky spojí s tísňovou linkou a umí také odeslat informace o stavu vozu. Vysílá také vaši polohu, což velmi usnadní práci záchranářům a dalším složkám IZS. Systém se aktivuje automaticky při nehodě nebo jej můžete zapnout sami stisknutím tlačítka, které se většinou nachází u středového zpětného zrcátka.
Srovnejte si povinné ručení online
Rozdíl mezi pasivní a aktivní bezpečností vozidla
Zatímco prvky pasivní bezpečnosti vozidla mají za úkol zmírnit následky autonehody, aktivní bezpečnost se naopak snaží nehodě přímo předcházet. Jedná se hlavně o technické systémy auta a asistenty řízení, ale také vlastnosti samotného vozu. Tím základním prvkem je ABS, protiblokovací brzdový systém, který při brždění zabraňuje zablokování kol. Důležitý je také EPS, který snižuje výkon motoru ve chvíli, kdy se vůz dostane do smyku.
A do třetice se zmíníme o ASR, což je protiskluzový systém zabraňující prokluzu kol na sněhu nebo mokré vozovce.
Jak zvýšit bezpečnost na cestách?
I kdyby vaše auto bylo od kol až po střechu nacpané bezpečnostními prvky, systémy, asistenty a bylo celé obložené airbagy, tím nejdůležitějším prvkem je vždy řidič. Záleží na jeho reakcích, zkušenostech, umění ovládat svůj vůz a schopnostech předvídat chování i ostatních účastníků silničního provozu.
Vždy je tedy maximálně důležité být plně soustředěný na jízdu, nerozptylovat se laděním rádia nebo dokonce koukáním do mobilu a vždy je třeba svůj styl jízdy přizpůsobit aktuálním klimatickým podmínkám. I jedna vteřina nepozornosti může mít vážné následky, proto je lepší dorazit do cíle sice později, ale v pořádku.
Mohlo by vás taky zajímat, jak správně mechanicky zabezpečit auto.
Proč mít povinné ručení?
Každý vůz, který vyrazí na silnici, musí mít být pojištěn povinným ručením. Toto pojištění je ze zákona povinné a to proto, že v případě nehody uhradí náklady za způsobenou újmu jak na majetku, tak zdraví třetích osob. Vzhledem k současným cenám vozů, náhradních dílů i léčebných výloh se mohou náklady vyšplhat i do milionových částek, které by jinak šly přímo za viníkem nehody. Proto je každý majitel a provozovatel chráněn právě povinným ručením, které se o to postará.
Jak a kde sjednat povinné ručení?
Ačkoliv je toto pojištění povinné, nemusíte za něj platit více, než je nutné. Na trhu najdete nepřeberné množství produktů různých pojišťoven, které se liší nejen cenami, ale také konkrétními nabídkami. Naše online kalkulačka povinného ručení vám všechny tyto produkty přehledně srovná tak, abyste si pohodlně vybrali to, které je cenově výhodné a obsahuje služby dle vašich představ.
Důležité je nastavení dostatečných pojistných limitů a zvolit si také můžete doplňková připojištění, například rozšíření asistenčních služeb.
Srovnejte si povinné ručení online
Havarijní pojištění řeší vás a váš majetek
Zatímco povinné ručení za vás uhradí škody způsobené druhým, vás a vaše auto neřeší. Pokud nemáte havarijní pojištění, jsou opravy vašeho auta pouze na vás. Pokud jste si však auto pojistili, pak vás čeká pouze uhrazení spoluúčasti ve výši, v jaké jste si ji sjednali ve smlouvě. Především u novějších vozů je havarijní pojištění dobrou investicí vzhledem k ceně oprav a náhradních dílů. K běžnému havarijnímu pojištění si můžete také zvolit doplňková připojištění, například:
- střet se zvěří,
- pojištění proti přírodním živlům,
- vandalismus,
- odcizení,
- pojištění převážených zavazadel a další.
Online kalkulačka havarijního pojištění
Také havarijní pojištění si sjednáte jednoduše v online kalkulačce havarijního pojištění. Nejenže si sami určíte, co všechno má pojištění obsahovat, ale také ho sjednáte na pár kliknutí a bez nutnosti podpisu. Nemusíte tedy docházet na pobočku, stačí jen vyplnit údaje o vás a vašem voze a uhradit pojistné. Všechny dokumenty vám poté přijdou do e-mailové schránky a vám tak odpadnou další starosti.
Srovnejte si havarijní pojištění online