10/25/2024, Barbora Kocmankova, Ušetřeno.cz

Ostrovní solární systém: Jak funguje a kdy se vyplatí?

Solární systémy jsou moderní technologií, která dokáže domácnostem ušetřit nemalé peníze za energie. Využít lze přitom několik typů systémů, které vám mohou dokonce zaručit úplnou soběstačnost bez napojení na veřejnou distribuční síť. Podívejme se, co je to ostrovní solární systém a jaké jsou jeho výhody.

Ostrovní solární systém

Co je ostrovní solární systém?

Ostrovní solární systém (často nazývaný také jako „off-grid“ solární systém) je fotovoltaická instalace, která funguje zcela nezávisle na distribuční rozvodné elektrické síti. 

Na rozdíl od tradičních solárních systémů, které jsou připojeny k veřejné síti, ostrovní systémy využívají baterie k ukládání přebytků energie a nikam jinam ji neposílají. 

Ostrovní solární systém umožňuje uživatelům zůstat energeticky soběstační a nezávislí na dodávkách energie zvenčí. Má své výhody, ale také rizika.

Najděte si svého dodavatele elektřiny

Jak ostrovní solární systém funguje?

Ostrovní systém funguje podobně jako tradiční fotovoltaický systém, ale s několika klíčovými rozdíly.

Zatímco klasický fotovoltaický systém, který je propojen s distribuční sítí a může přebytečnou energii prodávat nebo odčerpávat energii ze sítě, ostrovní systém musí mít dostatečné bateriové kapacity, aby zajistil nepřetržitou dodávku energie.

Zásadní je při pořízení ostrovního systému tedy sázka na dostatečnou kapacitu baterií, které uchovají dostatek energie v případě, že fotovoltaika žádnou nevyrobí. A tím se dostáváme také k riziku, které se s ostrovní fotovoltaikou pojí.

Výhody ostrovního solárního systému

  • Energetická nezávislost. Uživatelé nejsou závislí na dodávkách energie od veřejných poskytovatelů, což je výhodné v oblastech bez přístupu k síti nebo tam, kde jsou časté výpadky. Solární ostrovní systém se hodí na chatu, chalupu nebo pro domácnosti v odlehlých oblastech. Může jít o malý solární ostrovní systém, ale i solární ostrovní systém na 230 V.
  • Ekologičnost. Ostrovní systémy využívají pouze obnovitelnou energii a nevytvářejí žádné emise, čímž přispívají k ochraně životního prostředí.
  • Dlouhodobá finanční úspora. I když může být počáteční investice vysoká, po čase může systém přinést značné úspory, protože uživatel nemusí platit vyúčtování za elektřinu.

Nevýhody ostrovního solárního systému

  • Vysoké počáteční náklady. Investice do celého systému, včetně kvalitních olověných baterií je výrazně vyšší než u tradičních solárních systémů. Systém musí být vystaven komplexně a to odbornou firmou. Obvyklé náklady se pohybují okolo 400 000 Kč, což je jednou tolik oproti klasické fotovoltaické elektrárně. 
  • Omezená kapacita baterií. I přes celou soustavu baterií, které ukládají velké přebytky, se mohou uživatelé setkat s jejich omezenou kapacitou a rizikem, že elektřinu mít k dispozici nebude. Baterie mají omezenou kapacitu a jejich životnost je nižší, než u lithiových baterií, které se používají u fotovoltaiky s napojením na síť.
  • Riziko nízkého slunečního svitu. Buďte připraveni na riziko většího počtu zatažených dnů, kdy systém nemusí vyrobit dostatek energie. Období podzimu, zimy a jara se v Česku pojí s větší oblačností a menším slunečním svitem, než je tomu v jižněji položených státech. 
  • Odborná i vlastní údržba. Systémy s bateriemi vyžadují pravidelnou údržbu a péči, aby zůstaly plně funkční. I když si na údržbu povoláte odborníka, vzhledem k tomu, že nebudete mít náhradní zdroj energie, je vhodné, abyste měli alespoň základní znalosti údržby i systému samotného a dokázali si v nutných případech poradit sami.

Jak ušetřit na energiích s fotovoltaikou i bez ní?

Samotná instalace fotovoltaiky je jen jedním z kroků, jak ušetřit na celkových nákladech za elektřinu, i když jde o krok výrazný. Každá domácnost by v případě vysokého vyúčtování a měsíčních záloh měla myslet na snížení spotřeby, například instalací chytrých technologií a úspornějších spotřebičů.

Pokud vám nic z toho nezlevnilo energie tak, jak si představujete, pak zkuste popřemýšlet nad změnou vaší smlouvy s dodavatelem. Výběr nového produktu, případně přestup k jinému dodavateli, dokáže ročně uspořit stovky až tisíce korun

Ke změně dodavatele vám pomůže srovnávač elektřiny, který můžete díky Ušetřeno.cz využít online a zcela zdarma. Stačí v něm vyplnit údaje o vašem odběrném místě, ideálně také název produktu od současného dodavatele a pak si jen projít přehled výhodnějších nabídek.

Najděte si svého dodavatele elektřiny

Na každé koruně záleží. Pomůžeme vám, abyste nemuseli platit ani jednu navíc.

Spojte se s námi
Tel: (+420)
226 289 029

Po–Pá: 9–17 h

© Copyright 2010–2024 Ušetřeno.cz s.r.o.