Naprostá většina peněz uložených v tuzemských bankách je v českých korunách a na běžných účtech. Hodnota peněz na nich ale nezůstává neměnná. Česko i další země v minulých měsících čelily vysoké inflaci, která hodnotu úspor nemile snížila. Pomůže, pokud si otevřete spořicí účet v eurech nebo v jiné měně? A jaké podmínky banky pro ukládání peněz v cizí měně nabízejí?
Spořicí účet vs. běžný účet
Pro výběr nebo ukládání eur nemusíte nutně zakládat samostatný účet. I z normálního osobního účtu můžete zcela běžně vybírat eura, případně je na něj ukládat. Ale o účet v cizí měně se v takovém případě samozřejmě nejedná. Peníze se přepočítají na české koruny a o tuto částku se účet navýší při vkladu, anebo naopak sníží v případě výběru.
Běžný účet ovšem není k ukládání větších obnosů příliš vhodný, jelikož je velmi málo úročený. Veškeré zisky na něm zpravidla „požírá“ inflace. Mnohem lepší je otevřít si za tím účelem spořicí účet.
Spořicí účet v eurech je účet, ve kterém jsou peníze vyjadřovány v eurech, stejně jako pohyby na tomto účtu. Typicky se vyplatí tomu, kdo má ze zahraničí pravidelný příjem. Pokud by totiž tento příjem inkasoval na svůj běžný účet v korunách, mohl by hradit kurzovou ztrátu a nejrůznější poplatky za převod peněz v cizí měně.
Podívejte se na srovnání spořicích účtů a najděte si mezi nimi ten nejvýhodnější.