Mzda vs. plat – to jsou často zaměňované pojmy, a to i ve veřejném prostoru. Víte, kdo vlastně pobírá plat a komu každý měsíc na účtu přistane mzda? Jak se tyto dva pojmy od sebe odlišují a jaké jsou typy mezd a platů?
Rozdíl mezi mzdou a platem
Pojmy mzda a plat se občas pletou, nicméně jejich význam je jasně daný a tato problematika není ani příliš složitá.
Mzda je odměnou za práci, kterou dostávají lidé, jenž pracují v soukromém sektoru. Musí se jednat o zaměstnance firem nebo organizací mimo státní správu. Mzda je stanovena na základě smlouvy uzavřené mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem a může se skládat z fixní a variabilní části.
Platem jsou naopak peníze, které pobírají zaměstnanci ve veřejném sektoru, respektive se jedná o lidi pracující pro instituce, které na plat svých zaměstnanců využívají veřejné zdroje (státní nebo obecní rozpočty, výnosy ze zdravotního pojištění apod.). Konkrétně hovoříme o pracovnících pracující pro stát, kraje nebo obce. Jedná se i zaměstnance ve školství nebo ve státním zdravotnictví.
Značný rozdíl mezi mzdou a platem spočívá v platových tabulkách. Ty jsou určeny pro státní zaměstnance a výše jejich platu striktně závisí na zařazení v rámci platové tabulky, které obsahují několik tarifů. Jako výhodu platu můžeme uvést určitou stabilitu a předvídatelnost výplaty, a tím tedy i lepší schopnost plánovat své případné výdaje.
Celkově můžeme pojmy mzda a plat schovat pod tzv. peněžitou odměnu za práci. Sem patří také veškeré prémie, bonusy, provize a další složky.