11/21/2024, Tomáš Keramidas, Ušetřeno.cz
Mzda vs. plat: Znáte hlavní rozdíly?
Mzda vs. plat – to jsou často zaměňované pojmy, a to i ve veřejném prostoru. Víte, kdo vlastně pobírá plat a komu každý měsíc na účtu přistane mzda? Jak se tyto dva pojmy od sebe odlišují a jaké jsou typy mezd a platů?
Rozdíl mezi mzdou a platem
Pojmy mzda a plat se občas pletou, nicméně jejich význam je jasně daný a tato problematika není ani příliš složitá.
Mzda je odměnou za práci, kterou dostávají lidé, jenž pracují v soukromém sektoru. Musí se jednat o zaměstnance firem nebo organizací mimo státní správu. Mzda je stanovena na základě smlouvy uzavřené mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem a může se skládat z fixní a variabilní části.
Platem jsou naopak peníze, které pobírají zaměstnanci ve veřejném sektoru, respektive se jedná o lidi pracující pro instituce, které na plat svých zaměstnanců využívají veřejné zdroje (státní nebo obecní rozpočty, výnosy ze zdravotního pojištění apod.). Konkrétně hovoříme o pracovnících pracující pro stát, kraje nebo obce. Jedná se i zaměstnance ve školství nebo ve státním zdravotnictví.
Značný rozdíl mezi mzdou a platem spočívá v platových tabulkách. Ty jsou určeny pro státní zaměstnance a výše jejich platu striktně závisí na zařazení v rámci platové tabulky, které obsahují několik tarifů. Jako výhodu platu můžeme uvést určitou stabilitu a předvídatelnost výplaty, a tím tedy i lepší schopnost plánovat své případné výdaje.
Celkově můžeme pojmy mzda a plat schovat pod tzv. peněžitou odměnu za práci. Sem patří také veškeré prémie, bonusy, provize a další složky.
Jaký si zvolit běžný účet?
Fixní mzda
Zatímco pravidelnost a předvídatelnost příjmů u platu zajišťují platové tabulky, u mezd se jedná o tzv. fixní část mzdy. To je předem sjednaná částka, kterou zaměstnanec obdrží za svou práci, a to bez ohledu na výkon nebo výsledky.
Zaměstnanec má tak jistotu pravidelné výplaty, která mu zaručuje předvídatelnost svých příjmů. Pracovník v podstatě ví, s jakým minimálním obnosem peněz může každý měsíc počítat na svém běžném účtu.
Prémie ve výplatě a další variabilní složky mzdy
Mzda má hned několik možných variabilních složek. Tedy takových částí, které nejsou předem pevně stanoveny, ale závisí na řadě dalších faktorů – výkonu zaměstnance, výsledcích firmy či dosažení konkrétních cílů.
Mezi nejtradičnější patří prémie ve výplatě, která se uděluje za splnění určitých úkolů nebo výsledků. Hlavním smyslem prémií je především zvýšení motivace zaměstnanců.Dalším typem jsou bonusy – sem můžeme zařadit třeba mimořádný 13. plat na konci kroku. A posledním typem variabilní složky jsou provize, které se nejčastěji týkají obchodníků a jsou jim vypláceny jako procentní podíl z jimi uzavřených obchodů či prodejů.
Pro úplnost je třeba dodat, že i platy mají určitou variabilní složku. Jedná se o tzv. netarifní složku platu neboli osobní ohodnocení. Nicméně maximální výše této části platu je dopředu stanovená a nemůže překročit určitou hranici.
Připravili jsme pro vás návod, jak vypočítat čistou mzdu.
Kam bezpečně uložit peníze, aby se zhodnocovaly?
Typy mezd/platů
Mzdy a platy se dají rozdělit do několika kategorií. Dá se tak učinit podle způsobu výpočtu nebo podle složení.
Rozdělení mezd/platů podle způsobu výpočtu
Rozdělení podle způsobu výpočtu | |
---|---|
Časové | Závisí na odpracovaném čase (hodinová, denní, měsíční mzda). |
Úkolové | Závisí na množství a kvalitě odvedené práce. Většinou používané u manuální práce. |
Smíšené | Kombinace předchozích způsobů. Zaměstnance má fixní částku, ale může získat výkonové odměny. |
Zdroj: fakturoid.cz
Rozdělení mezd/platů podle složení
Rozdělení podle složení: | |
---|---|
Hrubá mzda | Celková vydělaná částka. Z ní se však odečtou daně a povinné odvody (zdravotní a sociální pojištění apod.) |
Čistá mzda | Částka, kterou zaměstnanec obdrží na svůj běžný účet. |
Zdroj: fakturoid.cz
Kam si nechat posílat peníze? Hledáte běžný účet?
V dnešní době jsou mzdy i platy téměř vždy vypláceny bezhotovostně. To znamená, že zaměstnanec musí mít v bance otevřený běžný účet.
Běžný účet kromě příjmu mezd a platů umožňuje také platby běžných výdajů nebo nastavení trvalých příkazů či inkasa.
Některé banky navíc nabízejí různé bonusy za pravidelný příjem, využívání běžného účtu nebo i jen jeho založení, což může být motivací k jeho zavedení a aktivní správě.
Pokud se zrovna poohlížíte po běžném účtu, můžete vyzkoušet naše srovnání běžných účtů. Zde si na základě vámi zvolených kritérií můžete porovnat účty, které se nacházejí v naší nabídce a vybrat si z nich ten pro vás nejlepší.
Najděte si ten pro sebe nejlepší osobní účet