Kabelové připojení
První možností je připojení přes kabelovou televizi, které patří mezi velmi oblíbené způsoby připojení k celosvětové síti. Výhodou je vysoká rychlost v obou směrech (download a upload) i vyšší spolehlivost oproti bezdrátovým možnostem připojení. Na rozdíl od nich ho vítr, blesky a jiné povětrnostní vlivy nechávají klidné. Maximální rychlost připojení se pohybuje kolem 120 Mbit/s.
Abyste mohli tuto možnost využít, měli byste být v dosahu pokrytí kabelovými rozvody a příslušná síť by měla být dotažená až do objektu, ve kterém žijete. Poté už stačí, aby vám vytvořil technik jednoduchou přípojku.
K připojení přes kabel budete potřebovat kabelový modem. Ten vám buď poskytovatel pronajme, nebo si ho můžete zakoupit. Dále se neobejdete bez koaxiálního kabelu, který spojuje modem s počítačem či jiným síťovým zařízením.
Jednou z mála nevýhod je pokrytí. Ačkoliv je dosah kabelových rozvodů stále rozšířenější, v případě odlehlejších míst člověk bude muset sáhnout spíše po ADSL/VDSL či nějaké z forem bezdrátového připojení.
Pevné DSL připojení
V případě, že máte v bytě přípojku na pevnou telefonní linku, můžete využít jednu z dalších možností vysokorychlostního připojení k internetu – a to DSL připojení. V našich podmínkách jde o technologie ADSL či VDSL.
K tomu, abyste mohli využít výhody pevného internetu, budete potřebovat kromě samotné přípojky také modem. Vybírejte nejlépe s Wi-Fi routerem. Nabízí kromě možnosti bezpečného připojení přes kabel i pomocí bezdrátové Wi-Fi sítě.
Maximální rychlost připojení, kterou poskytovatelé slibují, jde ke 40 Mbit/s u ADSL a přes 100 Mbit/s u VDSL. Jak rychle se vám budou skutečně načítat stránky, záleží ale i na stáří telefonního vedení a vzdálenosti od telefonní ústředny. Čím blíže u ní bydlíte, tím rychlejší je připojení.
Tento pevný internet je výrazně stabilnější než Wi-Fi či mobilní internet. Stejně jako u kabelového připojení je odolný proti nepřízním počasí. Oproti kabelovému připojení je také mnohem dostupnější, ale stále existují místa, kam nedosáhne.