Prodáváte nebo kupujete nemovitost? Neobejdete se bez listu vlastnictví. Někdy se také nazývá výpis z katastru nemovitostí. Co všechno obsahuje, kde ho získáte a proč by se vám mohl hodit? To se dozvíte v našem článku.
Co je to list vlastnictví (LV)
List vlastnictví je úřední dokument, který obsahuje všechny informace o stavu konkrétní nemovitosti (domu, bytu, chaty, pozemku, garáže a podobně), a to ke konkrétnímu datu. Nazývá se taky výpis z katastru nemovitostí a jde o veřejnou listinu, o kterou může zažádat kdokoliv. Někdy se list vlastnictví přirovnává k technickému průkazu auta a je to přirovnání výstižné.
Z listu vlastnictví zjistíte všechny důležité informace o dané nemovitosti a jejím vlastníkovi.
V každém případě ho budete potřebovat vždy při prodeji a nákupu nemovitosti, ale i v některých jiných případech. Jedině listem vlastnictví totiž může majitel nemovitosti prokázat, že mu daná nemovitost opravdu patří a je oprávněný s ní nakládat.
V jakých případech budu potřebovat list vlastnictví?
Při prodeji a nákupu nemovitosti
Pro kupujícího jsou informace z listu vlastnictví zásadní při rozhodování, zda si nemovitost koupí. Jedině v listu vlastnictví si může ověřit vlastníka či vlastníky nemovitosti a zjistit, zda na nemovitosti váznou nějaká břemena či zástavní práva, případně jaká. List vlastnictví je taky velmi důležitý pro správné sepsání kupní smlouvy na nemovitost. Popis nemovitosti v kupní smlouvě se totiž musí shodovat s údaji v LV.
Pokud by něco chybělo nebo bylo ve smlouvě zapsané nepřesně, katastrální úřad nemovitost na nového vlastníka nepřevede. Problém by také mohl nastat, pokud by předmětem kupní smlouvy bylo nemovitostí více, například kupujete dům a k němu i zahradu a garáž. Každá z těchto nemovitostí může být zapsaná na jiném listě vlastnictví, do smlouvy pak musíte přesně uvést i popis všech vedlejších kupovaných nemovitostí (zahrady, garáže).
Při darování nemovitosti
Podobně jako při koupi nemovitosti musí být i v darovací smlouvě na nemovitost uvedeny informace z listu vlastnictví.
Při žádosti o stavební povolení
Pokud chcete stavět dům na svém pozemku nebo plánujete větší rekonstrukci, která zasáhne do nosných stěn nebo změní způsob užívání nemovitosti, pak budete potřebovat stavební povolení, ke kterému musíte mimo jiné také doložit výpis z katastru nemovitostí.
Při ohlášení stavby
Některé rekonstrukce a stavby nevyžadují stavební povolení, ale musíte je ohlásit na stavebním úřadu. I v tomto případě musíte dodat LV jako doklad vlastnictví pozemku nebo stavby.
Při žádosti o hypotéku
Kromě mnoha dalších dokladů, které potřebujete doložit při žádosti o hypotéku, budete potřebovat i list vlastnictví, kterým prokážete, že jste vlastníkem (nebo budoucím vlastníkem) nemovitosti.
V případech, kdy potřebujete prokázat vlastnictví nemovitosti
Při rozvodu, v dědickém řízení apod.
Přemýšlíte zrovna nad koupí nemovitosti nebo rekonstrukcí a budete potřebovat hypotéku? Podívejte se na naši hypoteční kalkulačku a udělejte si představu, jakou hypotéku můžete získat.