K letní pohodičce patří i vychlazené pivo nebo zmrzlina a truhlíky v oknech osázené voňavými letničkami. To vše bohužel přivolává i nezvané návštěvníky – vosy a sršně. Zvlášť jejich hnízda v blízkosti lidských obydlí mít nechceme. Jak se tedy zbavit vos a sršní a bezpečně zlikvidovat vosí nebo sršní hnízdo? A víte, že na tento problém myslí i pojištění majetku?
Klíčová je znalost chování vos a sršní
Pokud se budete chtít do likvidace vosího či sršního hnízda pustit sami, musíme vědět, jak se kolonie vos a sršní v přírodě chovají.
Nejčastěji se u nás setkáte s vosou obecnou, vosou útočnou a sršní obecnou. Sršni asijské se věnovat nebudeme, ačkoliv se v ČR již taky vyskytla. Hnízdo sršní asijských se však určitě nepokoušejte likvidovat sami. Pokud budete mít podezření na jejich hnízdo, nahlaste to na e-mail Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (invaznidruhy@nature.cz), která se o problém už postará.
TIP: Víte, jak rozeznat sršeň asijskou od sršně obecné? Naše domácí sršeň obecná je o něco větší a má jednobarevné tmavší červenohnědé nohy. Menší sršeň asijská má nohy výrazně dvoubarevné – horní polovina je tmavá, spodní polovina žlutá.
Sršně i vosy zakládají svá hnízda vždy na jaře, na podzim kolonie vymírá a přežívají jen mladé královny, které na jaře založí hnízdo nové. Ideální je proto zlikvidovat vosí a sršní hnízda na podzim, když už jsou opuštěná (i když obvykle se vosy do starých hnízd nevrací), nebo hned na jaře, když jsou ještě malá. Uprostřed léta jsou hnízda největší, proto je jejich likvidace náročnější a nebezpečnější.
Přes horký letní den je hnízdo velmi aktivní, ovšem navečer se aktivita vos a sršní začíná zmenšovat a vrací se do hnízda na noc. Méně aktivní jsou také v chladných a deštivých dnech. K likvidaci proto využijte dobu, kdy je aktivita v hnízdě malá, tedy brzy ráno, navečer nebo za chladného dne.