Ověření podpisů
Podpisy na kupní smlouvě na nemovitost, respektive kupní smlouvě na pozemek, by měly být ověřené.
Pokud kupní smlouvu sepisujete u notáře, ověří je přímo notář. Pokud podepisujete kupní smlouvu na nemovitost nebo pozemek u advokáta, ověří pravost podpisů právě advokát.
Pokud ale prodávající s kupujícím sepisují smlouvu sami (a použijí například vzor kupní smlouvy na nemovitost), je nutné, aby si podpisy nechali ověřit a prokázali tím jejich pravost. Udělat to lze na Czech POINTu, který najdete na pobočkách České pošty, obecních úřadech a dalších místech u různých institucí.
Ověření podpisu na Czech POINTu je snadné:
- kupující i prodávající se prokážou platným dokladem totožnosti (tedy občanským průkazem nebo cestovním pasem),
- zaplatí 30 Kč za ověření,
- podepíší se do speciální knihy.
Ideální je podepisovat i kupní smlouvu na nemovitost, respektive kupní smlouvu na pozemek, až při ověřování podpisů – pak je podpis skutečně považován za pravý.
Při výběru nemovitosti se možná setkáte s neznámými pojmy. Máme pro vás článek, ve kterém se dozvíte, co je užitná, užitková, obytná a podlahová plocha.
Jednání s katastrem nemovitostí
Podpisy na kupní smlouvě na nemovitost (nebo kupní smlouvě na pozemek) je nutné ověřit proto, že to vyžaduje katastrální úřad.
Až na něj dorazíte s návrhem na vklad a s jednou kopii kupní smlouvy, bude po vás pracovník úřadu vyžadovat prokázání pravosti podpisů. Což bez náležitého ověření od oprávněné osoby prokážete těžko.
Pokud máte podpisy ověřené, tak:
- odevzdáte katastrálnímu úřadu jednu kopii kupní smlouvy na nemovitost nebo kupní smlouvy na pozemek,
- vyplníte a odevzdáte návrh na vklad,
- pokud na nemovitosti vázne hypotéka, předává se také návrh na vklad zástavního práva,
- zaplatíte kolek za 2 000 Kč.
Platí přitom, že na katastr nemovitostí už nemusí kupující a prodávající jít společně – stačí, když vše zařídí pouze jeden z nich.
Nemovitost je následně takzvaně zaplombovaná a začne běžet 20denní lhůta, během níž obě zúčastněné strany mohou podat jakoukoliv námitku vůči novému návrhu na vklad.
Pokud se tak nestane, katastrální úřad přepíše nemovitost nebo pozemek na nového vlastníka určeného kupní smlouvou na nemovitost (nebo pozemek) Na to má zpravidla 30 dní, ale ve výjimečných případech to může být až 60 dní.
Nový vlastník získá nový list vlastnictví.
Pokud posílal kupující peníze do úschovy k advokátovi nebo notáři, tak prodávající o jejich vyplacení může požádat teprve na základě tohoto nového listu vlastnictví k nemovitosti.
Máme pro vás i článek o tom, jak má vypadat darovací smlouva na nemovitost.