Co dělat, když svítí kontrolka motoru?
Nejedná se o žlutou kontrolku motoru ani o červenou kontrolku motoru, nýbrž o oranžovou kontrolku. Piktogramy na palubní desce svítící oranžově dávají řidič jasný signál: něco je špatně, je potřeba to řešit, zároveň ale nemusíte na pětníku zatáhnout za ruční brzdu a běžet do polí. Proto zbystřete, ale nepanikařte.
Problém je v tom, že se za kontrolkou poruchy motoru, známou mezi motoristy pro svůj vzhled jako „grilované kuře“, se může skrývat opravdu celé spektrum příčin v komplexním souboru komponentů souvisejících s motorem. Od těch banálních, jako je vadná svíčka, až po skutečně závažné. Ne vždy se vám podaří jako laikům odhalit, o co se jedná, proto budete muset v mnoha případech zamířit na diagnostiku.
Může se vám stát, že se kontrolka motoru za jízdy rozbliká, případně zůstane svítit. V obou případech je nejlepší při první vhodné příležitosti zastavit a zkontrolovat stav vozu, případně přivolat na pomoc odborníka.
Pojišťovny běžně nabízejí k povinnému ručení či havarijnímu pojištění nejrůznější asistenční služby. Nabídky pojišťoven si snadno porovnáte prostřednictvím naší online kalkulačky povinného ručení nebo kalkulačky havarijního pojištění.
Hodí se taky vědět, kdy provést dekarbonizaci motoru.
Pokud zrovna nejste sami odborníci, řiďte se tím, co vám poradí profesionálové. Jak bylo řečeno výše, v některých případech se může jednat o drobnost, kterou sami odstraníte ještě na benzínce, nebo s níž bez rizika dojedete do servisu. Jindy ale může jít o závadu, která může být nebezpečná buď vašemu vozu, anebo i vám samotným.
Může jít třeba jen o vadné čidlo váčkové hřídele, ale také o poruchu palivového čerpadla či ucpání palivového filtru, poruchu katalyzátoru, závadu na řídící jednotce nebo dokonce poruchu některého z válců.
Jaký olej do auta?