Technologie
Karty s magnetickým proužkem
Magnetický proužek je nejstarší způsob, jak na kartu nahrávat informace. Pomocí magnetů se platební údaje zakódují do proužku s kovovými částečkami. Toť vše. Tato technologie není příliš bezpečná. K ukradení údajů z magnetického proužku stačí malá nenápadná čtečka v bankomatu.
Útoku, při kterém zloděj nainstaluje čtečku do bankomatu, se říká skimming. Jakmile vložíte kartu do přístroje, čtečka zkopíruje veškeré platební údaje z magnetického pásku. Údaje samotné ale pro zneužití karty nemusí stačit. Z toho důvodu útočník většinou umístí nad číselník bankomatu, do kterého vyťukáváte PIN kód, ještě kameru. Proto nikdy nezapomeňte zakrýt číselník rukou. V případě, že to bankomat umožňuje, kartu do bankomatu nevkládejte a pouze ji přiložte na místo označené bezkontaktním symbolem.

Karty s čipem
Mnohem složitějším a účinnějším způsobem jsou zakódovány vaše platební údaje na kartu s čipem. Čip funguje jako takový malý počítač, který při každé platbě „mluví“ s počítačem v platebním terminálu. Zjednodušeně řečeno si navzájem vymění několik úkolů a šifer, které musí čip na kartě rozluštit pomocí svého vlastního a ojedinělého klíče. Terminál zkontroluje správnost propočtů a z řešení odvodí unikátní klíč karty, díky kterému určí, s kým mluví a ze které karty tedy platíte. Teprve pak platba proběhne.

Zaútočit na platební kartu s čipem je o dost složitější. Většinou se snaží zloděj najít způsob, jak „odposlechnout“ rozhovor mezi čipem a terminálem. Pokud najde útočník terminál, který posílá předvídatelné šifry, například při testu karty vždy zasílá stejným způsobem zakódovaný aktuální čas, pak si může odvodit ojedinělý klíč vaší karty. Klíč opíše a nahraje na falešnou kartu. V podstatě okopíruje unikátní hlas vaší karty a terminál při dalším „rozhovoru“ uslyší vaši kartu a peníze tudíž strhne z vašeho účtu.
Jaká je budoucnost platebních karet?
Karty s čipem a bezkontaktní technologií
Dnes už je většina karet vybavená čipem s bezkontaktní technologií. Ta umožňuje při platbě jen „mávnout“ kartou před terminálem. Důležité je poznamenat, že kartu s bezkontaktní technologií musíte k terminálu přiblížit velmi blízko, aby k transakci došlo.

Jelikož u plateb do 500 Kč není požadován PIN pro ověření platby, může vám někdo teoreticky naúčtovat 500 Kč bez vašeho vědomí. Musel by ale k vaší kartě s bezkontaktní technologií přiblížit velmi blízko terminál. A to skutečně velmi blízko. Pokud tedy nosíte kartu v peněžence hluboko v tašce, je zneužití velmi nepravděpodobné. Navíc je takový útočník snadno dohledatelný. Stačí bance nahlásit, že vám z karty někdo strhl peníze. Ona si pachatele obratem najde.
„V případě mobilní peněženky Apple Pay se každá provedená platba dokonce ověřuje otiskem prstu nebo skenem obličeje."
– Radim Široký, analytik pro oblast plateb a platebního styku v České spořitelně
Vlastní peníze nebo půjčka
Platíte z vlastních úspor
Debetní kartu má v peněžence snad každý z nás. Obvykle ji dostanete k běžnému účtu. Když pak debetkou platíte, strhávají se peníze z vašich úspor.
Pokud máte sjednaný kontokorent, můžete jít s debetní kartou do minusu. Čerpáte pak ale peníze banky a berete si úvěr.
Předplacená karta funguje stejně jako třeba dárkový poukaz. Nejdříve na ni nabijete peníze a platíte, dokud kartu úplně nevyluxujete. Využívají ji nejčastěji firmy. Kartu například předplatí zaměstnanci, který jede na služební cestu.
Berete si půjčku
Kreditní karta vám dovoluje čerpat peníze banky. Jakmile s ní platíte, berete si vlastně půjčku. Tu pak můžete bance splatit v bezúročném období, nebo ji postupně splácet.
Nákupní úvěrové karty fungovaly podobně, ale byly spojené s konkrétními prodejci. To znamená, že jste sice mohli nakupovat za peníze nějaké úvěrové společnosti, ale jen ve vybraných obchodech. S kartou třeba nešlo platit ani v cizině. I když se nějakou dobu nákupní úvěrové karty těšily velké popularitě, nakonec je převálcovala výhodnější kreditka.
„Mezi nejvyhledávanější benefity kreditních karet patří cashbacky. Například s kreditkou od České spořitelny dostanete až 1 % zpět při platbě online nebo v zahraničí. Za měsíc můžete takto získat až 350 Kč. A to není malá suma."
– Luboš Smejkal, finanční specialista
V rámci úvěrových karet se ještě můžete setkat s takzvanou charge kartou. Funguje podobně jako kreditka, jen musíte po bezúročném období splatit celý dluh se vším všudy. Není tedy možné půjčku splácet postupně. V ČR nejsou charge karty příliš rozšířené.