Změna adresy (pharming)
Poměrně náročný, tedy i méně obvyklý způsob, jak se dostat k vašim penězům. Pharming spočívá v tom, že se spolu se staženou přílohou, nainstalovanou aplikací nebo spuštěným programem dostane do vašeho zařízení vir. Až si příště otevřete internetové bankovnictví, i když sami vyplníte adresu do řádku v prohlížeči, vir vám rychle otevře falešnou stránku.
Kopie původního webu bankovnictví vypadá většinou věrohodně, chová se ale velmi podezřele. Vyptává se na PIN k vaší kartě, chce heslo pro změnu telefonního čísla atd.
Jak to vypadá?

(Zdroj: Česká spořitelna)
Pokud máte pocit, že se bankovnictví chová zvláštně, okamžitě se odhlaste a obratem zavolejte na infolinku banky.
Jak se bránit?
- Nainstalujte si věrohodný antivir do PC i do mobilního telefonu.
- Nestahujte obsah, o kterém nic nevíte. V telefonu si většinou můžete nastavit, aby se nikdy nenainstalovalo nic, co pochází z neznámého zdroje.
- Všechny nové aplikace si před instalací proklepněte a přečtěte si online recenze.
- Dávejte pozor, k čemu všemu si aplikace žádá souhlas. Obloukem se vyhněte každé, která se chce stát administrátorem zařízení.
- Podezřelou aplikaci okamžitě odinstalujte, vraťte telefon do továrního nastavení a změňte si přístupová hesla do bankovnictví.
Podvody po telefonu aneb pozor na vishing
V tomto případě podvodníci využívají telefonní hovory k získávání citlivých informací, jako jsou hesla, PINy, čísla kreditních karet a další osobní údaje. Útočníci se mohou vydávat za zástupce bank, technické podpory, vládních agentur nebo jiných důvěryhodných organizací.
Někdy vám zavolá automatický systém, jindy skutečný člověk, který se z vás pod psychologickým nátlakem snaží získat informace, které chce.
Jak to vypadá?
- Podvodník volá z podezřele vypadajícího čísla (nízký počet číslic, zvláštní předvolba apod.), ale ti zkušenější zvládnou napodobit jakékoliv telefonní číslo.
- Volající po vás naléhavě chce postoupit určité kroky, jinak dojde k problému či ohrožení, protože:
- Na vašem účtu byl zjištěný podvod.
- Vaším jménem došlo k uzavření půjčky.
- Došlo ke zneužití vaší platební karty.
- Vaše platba je po splatnosti a hrozí penále.
Nejčastěji se tedy jedná o osoby, které se vydávají za zaměstnance banky, makléře atd.
Jak se bránit?
- Dejte si pozor na obdobné nevyžádané hovory. Zvlášť v případě, kdy volající vytváří nátlak a tvrdí, že jste již dávno měli být v kontaktu, snažili se s vámi spojit atd.
- Ukončete hovor (řekněte například, že zavoláte zpátky později). Zavolejte instituci, kterou měl volající zastupovat, na důvěryhodné telefonní číslo a podejte informaci o podvodném telefonátu. Na dané telefonní číslo nikdy nevolejte zpět, předejte ho PČR a raději si ho zablokujte.
Přečtěte si více o vishingu.