8/26/2024, Martin Sítek, Ušetřeno.cz
Jak funguje solární panel?
Solární panel je zařízení, které přeměňuje sluneční energii na elektřinu. V dnešní době je stále více populární díky rostoucí potřebě snižovat emise skleníkových plynů, ale i výdajů za elektřinu. Přečtěte si, jak solární panely fungují, jejich typy, výhody a nevýhody a využití v praxi.
Princip fungování solárního panelu
Solární panel, známý také jako panel fotovoltaický, pracuje na principu fotovoltaického jevu.
Tento jev byl objeven v roce 1839 francouzským fyzikem Edmondem Becquerelem. Fotovoltaický jev nastává ve chvíli, kdy světelné částice (fotony) dopadnou na polovodičový materiál (obvykle křemík) a vyrazí elektrony z jejich atomů, což vytváří elektrický proud.
Fotovoltaické články jsou základními stavebními bloky solárních panelů. Každý panel se skládá z mnoha těchto článků spojených dohromady. Ty pak vytvářejí proud a napětí pro praktické použití v domácnosti nebo i firemním provozu.
Srovnat ceny elektřiny online
Typy solárních panelů
Existuje několik typů solárních panelů, které se liší především použitým materiálem a účinností:
- Monokrystalické panely
Tyto panely jsou vyrobeny z jednoho krystalu křemíku a jsou známé svou vysokou účinností a dlouhou životností. Bývají však dražší na výrobu.
- Polykrystalické panely
Výroba se skládá z mnoha křemíkových krystalů, což z nich dělá levnější alternativu k monokrystalickým panelům, pouze s o něco nižší účinností.
- Amorfní panely
Panely používají tenké vrstvy křemíku nanesené na různé podklady. Jsou flexibilní a lehké, ale mají nižší účinnost ve srovnání s krystalickými panely.
Z čeho se skládá solární panel?
Solární panel se skládá z několika hlavních komponent. Tím hlavním jsou fotovoltaické články, které jsou tvořeny polovodičovým materiálem, který je zodpovědný za přeměnu světelné energie na elektrickou.
Dále je tu vrstva plastu a skla, která články chrání před povětrnostními vlivy a mechanickým poškozením.
Kovový rám pak poskytuje strukturální podporu. Je vyroben z lehkých materiálů, jako je hliník, který je odolný vůči korozi a má dlouhou životnost. Rám usnadňuje instalaci panelů a zajišťuje jejich stabilitu.
Poslední technologií jsou spojovací vodiče, které propojují jednotlivé fotovoltaické články a umožňují přenos elektrické energie z panelu do sítě.
Najděte si výhodného dodavatele elektřiny
Proč používat solární panely?
K čemu vlastně solární panely slouží a jaké je jejich využití v praxi? Na to existuje jednoduchá odpověď – využití solárních panelů je opravdu široké a v podstatě se dotýká našeho každodenního života, a to i v případě, že sami žádné solární panely na střeše vlastního domu nemáme.
Začněme přece jen domácnostmi, které v současné době využívají solárního boomu a instalují si solární ohřev vody nebo rovnou celou fotovoltaickou elektrárnu. Díky tomu ušetří znatelné množství nákladů při využívání elektrické energie a zvyšují energetickou nezávislost.
Nejčastěji se panely instalují na střechy, ale mohou sloužit i jako stříška nad vchodem nebo stání pro auta. Relativně nedávnou novinkou je i využití solárních tašek, které slouží jako fotovoltaická elektrárna a zároveň střešní krytina.
Další rozsáhlé využití má solární energie v průmyslové výrobě, ale i jiných provozech firem. Pokud firma ve velkém využívá elektřinu, pak je fotovoltaická elektrárna ideálním zdrojem úspor.
Fotovoltaiku využívají také výrobci energií, kteří tak mohou přes dodavatele domácnostem dodávat energii z obnovitelného zdroje.
Ve veřejném prostoru se pak s fotovoltaikou setkáváme u veřejného osvětlení. Díky tomu snižují své roční náklady na využití energie obce jakékoliv velikosti. Úspory tak mohou přesměrovat do jiných, důležitějších projektů pro své občany.
Obce mohou díky fotovoltaice ušetřit také na nákladech při provozu různých institucí, jako jsou úřady, školy, školky a jiné budovy.
4 důvody, proč si pořizovat fotovoltaiku
- Obnovitelný zdroj energie
Solární energie je nevyčerpatelná a dostupná téměř všude na Zemi. Fotovoltaické panely navíc vyrábí elektřinu i v případě, že je zataženo, tedy z nepřímého, rozptýleného světla, i když jí nevyrobí tolik jako u přímého slunečního záření.
Nejefektivněji bude fotovoltaická elektrárna vyrábět elektřinu v oblastech s vyšší intenzitou slunečního záření. V České republice patří k nejlepším územím například jih Moravy (2 000 hodin slunečního svitu), oproti méně slunečným horským oblastem (1 600 hodin slunečního svitu).
- Ekologické řešení
Produkce elektřiny pomocí solárních panelů nevytváří emise skleníkových plynů ani jiné znečišťující látky.
- Snižování nákladů
Po počáteční investici do solárních panelů mohou majitelé domů a podniků dlouhodobě ušetřit na nákladech za elektřinu.
- Energetická nezávislost
Vlastní produkce elektřiny může snížit závislost na veřejné distribuční síti. Navíc se brzy dočkáme novely energetického zákona, která umožní sdílení přebytků vyrobené elektřiny i v dalších nemovitostech (tzv. komunitní energetika).
Fotovoltaika pro domácnosti
Díky fotovoltaice mohou domácnosti uspořit někdy i 50 % celkových nákladů na využívání elektřiny. Návratnost investice do fotovoltaiky se navíc pohybuje v rozmezí 5 až 6 let, což je méně než například u tepelného čerpadla.
I když jde i tak o nákladnou investici, domácnostem při instalaci fotovoltaiky nebo solárního ohřevu vody mohou pomoci státní dotace z několika programů: Nová zelená úsporám, Nová zelená úsporám Light a Oprav dům po babičce.
Zda na elektřině náhodou nepřeplácíte, si můžete spočítat díky naší online kalkulačce elektřiny – je to snadné a můžete se případně rovnou porozhlédnout po dodavateli, který vám nabídne stejně nebo ještě víc za výhodnější cenu.
Najděte si výhodného dodavatele elektřiny