Proč používat solární panely?
K čemu vlastně solární panely slouží a jaké je jejich využití v praxi? Na to existuje jednoduchá odpověď – využití solárních panelů je opravdu široké a v podstatě se dotýká našeho každodenního života, a to i v případě, že sami žádné solární panely na střeše vlastního domu nemáme.
Začněme přece jen domácnostmi, které v současné době využívají solárního boomu a instalují si solární ohřev vody nebo rovnou celou fotovoltaickou elektrárnu. Díky tomu ušetří znatelné množství nákladů při využívání elektrické energie a zvyšují energetickou nezávislost.
Nejčastěji se panely instalují na střechy, ale mohou sloužit i jako stříška nad vchodem nebo stání pro auta. Relativně nedávnou novinkou je i využití solárních tašek, které slouží jako fotovoltaická elektrárna a zároveň střešní krytina.
Další rozsáhlé využití má solární energie v průmyslové výrobě, ale i jiných provozech firem. Pokud firma ve velkém využívá elektřinu, pak je fotovoltaická elektrárna ideálním zdrojem úspor.
Fotovoltaiku využívají také výrobci energií, kteří tak mohou přes dodavatele domácnostem dodávat energii z obnovitelného zdroje.
Ve veřejném prostoru se pak s fotovoltaikou setkáváme u veřejného osvětlení. Díky tomu snižují své roční náklady na využití energie obce jakékoliv velikosti. Úspory tak mohou přesměrovat do jiných, důležitějších projektů pro své občany.
Obce mohou díky fotovoltaice ušetřit také na nákladech při provozu různých institucí, jako jsou úřady, školy, školky a jiné budovy.
4 důvody, proč si pořizovat fotovoltaiku
- Obnovitelný zdroj energie
Solární energie je nevyčerpatelná a dostupná téměř všude na Zemi. Fotovoltaické panely navíc vyrábí elektřinu i v případě, že je zataženo, tedy z nepřímého, rozptýleného světla, i když jí nevyrobí tolik jako u přímého slunečního záření.
Nejefektivněji bude fotovoltaická elektrárna vyrábět elektřinu v oblastech s vyšší intenzitou slunečního záření. V České republice patří k nejlepším územím například jih Moravy (2 000 hodin slunečního svitu), oproti méně slunečným horským oblastem (1 600 hodin slunečního svitu).
Produkce elektřiny pomocí solárních panelů nevytváří emise skleníkových plynů ani jiné znečišťující látky.
Po počáteční investici do solárních panelů mohou majitelé domů a podniků dlouhodobě ušetřit na nákladech za elektřinu.
Vlastní produkce elektřiny může snížit závislost na veřejné distribuční síti. Navíc se brzy dočkáme novely energetického zákona, která umožní sdílení přebytků vyrobené elektřiny i v dalších nemovitostech (tzv. komunitní energetika).
Fotovoltaika pro domácnosti
Díky fotovoltaice mohou domácnosti uspořit někdy i 50 % celkových nákladů na využívání elektřiny. Návratnost investice do fotovoltaiky se navíc pohybuje v rozmezí 5 až 6 let, což je méně než například u tepelného čerpadla.
I když jde i tak o nákladnou investici, domácnostem při instalaci fotovoltaiky nebo solárního ohřevu vody mohou pomoci státní dotace z několika programů: Nová zelená úsporám, Nová zelená úsporám Light a Oprav dům po babičce.
Zda na elektřině náhodou nepřeplácíte, si můžete spočítat díky naší online kalkulačce elektřiny – je to snadné a můžete se případně rovnou porozhlédnout po dodavateli, který vám nabídne stejně nebo ještě víc za výhodnější cenu.