6/14/2024, Jana Skálová, Ušetřeno.cz
Identita občana: Co vše o ní potřebujete vědět?
Mnoho úřadů a institucí funguje už i online, takže do nich nemusíte vážit cestu a hodinu čekat ve frontě. Ledacos můžete vyřídit přes internet, z pohodlí domova a kdykoliv. Stačí vám k tomu jediné – vaše Identita občana. Co to je, jak si ji založit a jak ji používat?
Co je to Identita občana?
Nejde o vaše virtuální JÁ ani náhradu osobních dokladů. Jako Identita občana se označuje způsob, jakým můžete komunikovat s úřady a zároveň jim tak prokazovat svou totožnost.
Identita občana jednou provždy ověří vaše osobní údaje a pak už můžete snadno psát úředníkům, přihlašovat se do své datové schránky nebo třeba žádat o různé výpisy.
Identita občana je také název webového portálu, na němž si svou online identitu založíte a odkud ji můžete také spravovat.
Díky tomu se pak už nemusíte prokazovat kopií občanského průkazu, zdlouhavým vypisováním kontaktní adresy atd. Přes Identitu občana se posléze kamkoliv přihlásíte s pomocí vybrané přihlašovací brány.
Registrace Identity občana přitom není povinná – je to jen vaše možnost. Pokud ji začnete využívat, můžete mít rázem výrazně jednodušší život – využít se dá třeba k přihlášení do klientských zón některých pojišťoven a snadněji si díky tomu sjednáte například cestovní pojištění, povinné ručení nebo havarijní pojištění – tato pojištění si můžete případně srovnat i sjednat pomocí našich kalkulaček.
Srovnejte si autopojištění online
Jak se přihlásit přes Identitu občana?
Zvláštností je, že Identita občana nezahrnuje pouze jednu jedinou možnost přihlášení. Máte na výběr několik variant, jak se přihlašovat. Ty můžete podle vlastní volby střídat nebo třeba vždy používat jen jednu. Všechny jsou stejně bezpečné a přihlášení přes ně je vždy snadné a intuitivní.
Jedná se o:
- Mobilní klíč eGovernmentu
- Moderní a rychlý způsob, jak se přihlásit bez zdlouhavého vypisování uživatelského jména a hesla. Stačí vám mít po ruce mobil nebo jiné zařízení se čtečkou QR kódů, načíst daný kód a jste přihlášeni.
- NIA ID
- Využít můžete také klasické přihlašování s pomocí jedinečného uživatelského jména a hesla.
- Jakmile si ho jednou založíte, někam si ho pro jistotu napište a pečlivě uschovejte, abyste ho do příštího přihlášení nezapomněli.
- Aby se předešlo zneužití, do systému se dostanete až na základě kódu, který vám po přihlášení přijde formou SMS na vámi uvedené telefonní číslo.
- Bankovní identitu
- Pokud používáte internetové bankovnictví nebo smartbanking, pak máte svou bankovní identitu. Řada lidí si ji plete právě s Identitou občana, ale není to totéž – přes bankovní identitu (tedy své přihlašovací údaje k osobnímu účtu ve vaší bance) se přihlásíte právě do Identity občana.
- Nemusíte se přitom bát zneužití – k vašim financím se nikdo ze státní správy touto cestou nedostane.
- MojeID
- Svůj přihlašovací účet si musíte nejprve založit na webové stránce MojeID. Je potřeba vyplnit tam osobní údaje, telefonní číslo a e-mailovou adresu.
- Účet je možné zabezpečit digitálním klíčem.
- Posledním krokem je ověření totožnosti – pokud nemáte oprávnění udělat to online, musíte osobně vyrazit na Czech POINT. Teprve pak se s pomocí MojeID můžete začít přihlašovat přes Identitu občana.
- eObčanka
- Jedná se o váš běžný občanský průkaz, v němž musí být zabudovaný čip. Abyste se jím mohli přihlašovat, musí mít daný počítač speciální čtečku. Pak už je to velmi snadné.
- IIG
- Elektronická brána International ID Gateway slouží hlavně pro cizince, protože umožňuje přihlášení přes doklady vydávané v jiných zemích. Občan ČR může IIG využít v jiné zemi, kdy se přihlásí například svou eObčankou.
- První certifikační autoritu
- Poslední možnost přihlášení k Identitě občana je skrze službu nazvanou První certifikační autorita. Postupovat musíte přes webové stránky dané služby, kde požádáte o speciální doklad, jehož prostřednictvím se pak budete přihlašovat k Identitě občana. Je to tedy nejprve trochu komplikované, ale pak už je přihlášení otázkou chviličky.
Na webu každé instituce probíhá přihlašování s pomocí Identity občana podobně. Pokud si například chcete v pojišťovně využívající ID občana sjednat pojištění domácnosti nebo cestovní pojištění, ušetříte si vypisování mnoha osobních údajů a vše bude rychlejší.
Předtím se ale ještě vyplatí srovnat si pojištění na Ušetřeno.cz a vybrat si to nejvýhodnější.
Identita občana – registrace
Pokud jste ještě s žádným úřadem nezkoušeli komunikovat přes internet a nepřihlašovali se žádnou z výše popsaných metod, pak možná ještě Identitu občana nemáte.
Ale pokud máte internetové bankovnictví a přihlásíte se přes bankovní identitu, máte problém Identity občana vyřešen – už ji totiž máte.
Založit Identitu občana není složité. Stačí najít si stejnojmenné stránky a pak už registrace probíhá rychle a intuitivně:
- Kliknete na možnost „Založit Identitu občana“.
- Vyberete si jednu z možností, jíž se plánujete přihlašovat – BankID, připojení Mobilního klíče eGovernmentu, registrace NIA ID atd.
- Podle návodu na webu Identita občana se zaregistrujete.
- Pokud je to potřeba, stáhnete si mobilní aplikaci a dojdete si kvůli ověření identity na Czech POINT.
- Jakmile je vaše totožnost ověřena, máte svou Identitu občana.
- Pak už se jejím prostřednictvím můžete přihlašovat na různé portály státní správy a úřadů – a nemusíte to dělat přes web Identita občana (na něm ovšem můžete kromě možnosti „Založit Identitu občana“ zvolit také „Spravovat Identitu občana“ a měnit tam své údaje).
Asi není třeba zmiňovat, že k úspěšnému využívání Identity občana potřebujete internet. Stačí vám ale klidně ten mobilní, který máte ve svém tarifu. A pokud se svým mobilním tarifem nejste spokojeni, můžete si díky naší kalkulačce najít jiný a výhodnější.
Srovnání mobilních tarifů online
Kam se přihlásit s ID občana?
E-Identita občana vám dá přístup k mnoha portálům státní správy, úřadům a institucím. Jejich seznam je poměrně rozsáhlý a neustále do něj přibývají další místa, která s občany komunikují právě prostřednictvím ID občana.
Podívejme se na některé úřady a místa, kde už e-Identitu občana využívají:
- Úřady obcí
- Leckteré obce už Identitu občana využívají a můžete jejím prostřednictvím požádat o různé dokumenty, výpisy nebo informace.
- Zdravotní pojišťovny
- Většina zdravotních pojišťoven akceptuje Identitu občana jako jednu z cest pro komunikaci se svými klienty. Ať už chcete změnit pojišťovnu nebo využít nějaký jí nabízený bonus, ID občana vám ušetří cestu na pobočku.
- Česká pošta
- Dopisy a zásilky sice stále musíte odesílat ručně, ale veškerou administrativu s tím spojenou můžete vyřídit právě přes ID občana.
- Ministerstva
- Všechna tuzemská ministerstva umí komunikovat touto cestou, takže Identitu občana můžete využít, ať už potřebujete cokoliv.
- Úřad práce
- Přes Identitu občana můžete požádat o podporu v nezaměstnanosti nebo různé sociální dávky.
- Česká správa sociálního zabezpečení
- Na online portálu ČSSZ si zjistíte nejen výši svých záloh na důchodové pojištění, ale také informace o nedoplatcích atd.
- Finanční úřad
- Daňová přiznání a další úkony můžete vyřídit online díky Identitě občana.
- Portál občana
- Poměrně univerzální portál, přes který můžete díky ID občana zažádat o nové doklady, zkontrolovat stav svých trestných bodů nebo vyřešit správu živnostenských oprávnění.
- Přes Portál občana můžete získat také například výpis z rejstříku trestů a další výpisy. A díky rychle získaným informacím si pak můžete například rychleji sjednat povinné ručení nebo havarijní pojištění – obojí si navíc můžete srovnat přes Ušetřeno.cz.
- Nová zelená úsporám
- Při žádosti o dotaci online se bez Identity občana neobejdete. Postup odeslání žádosti je nicméně dobře popsán na webu Nové zelené úsporám.
- Tečka/eRecept
- Aplikace Tečka nebo eRecept vám umožní mít u sebe svá potvrzení o očkováních nebo mít po ruce e-recepty včetně přehledu o těch již vybraných.
- Mobilní operátoři
- Někteří mobilní operátoři začali už Identitu občana také využívat a jejím prostřednictvím si snadno online objednáte novou službu nebo změníte tu stávající. Pokud zvažujete změnu tarifu, můžete si mobilní tarify nejprve porovnat na Ušetřeno.cz.
Identita občana pro cizince
Mohlo by se sice zdát, že ID občana je určeno pouze pro občany ČR, ale není to tak. Identita občana pro cizince je výhodná zejména pokud potřebují komunikovat s úřady a institucemi, ale nechtějí do nich chodit osobně.
Cizinci žijící na území ČR mají ovšem jen dvě možnosti, jak na přihlášení do Identity občana:
- Využít mohou pouze přihlášení s pomocí uživatelského jména, hesla a potvrzovacího SMS kódu – NIA ID.
- Nebo mohou využít elektronickou bránu International ID Gateway.
Poslední možností, která je určena pro cizince i pro občany ČR, je přihlášení do Identity občana datovou schránkou. O její zřízení je ale nejprve nutné požádat Ministerstvo vnitra ČR.
Datovou schránku pak můžete využívat ke komunikaci s úřady nebo třeba s bankami či pojišťovnami a vyřízení pojištění nebo jeho změna pro vás budou snazší.