Rozrůstá se vaše rodina a stávající bydlení vám už nestačí? Jestli uvažujete o pořízení většího bytu nebo domu, nejspíš budete potřebovat hypotéku. Je ale možné vzít si hypotéku na rodičovské? A můžete uvažovat o hypotéce s manželkou na mateřské? Ukážeme vám, jaké jsou vaše možnosti a jak zvýšit svou šanci na úspěšné získání hypotéky.
Mateřská a rodičovská není pro banky totéž
Ačkoliv máme často tendenci pojmy mateřská dovolená a rodičovská dovolená spojovat a uvažovat o celém období péče o malé děti společně, jedná se z hlediska finančního zabezpečení o dvě zcela rozdílné situace. A banky je taky tak rozlišují, proto si nejprve ujasněme, jaký je mezi nimi rozdíl.
Mateřská dovolená
Na mateřskou dovolenou může žena nastoupit kdykoliv v rozmezí 8 až 6 týdnů před porodem a na vyplácení mateřské má nárok po dobu 28 týdnů (u dvojčat 37 týdnů), po šestinedělí na ni může nastoupit i otec dítěte. Mateřská patří k dávkám nemocenského pojištění, takže nárok na ni má jen ten, kdo si platil nemocenské pojištění po stanovenou dobu.
Jestli jste byla zaměstnaná, platil vám pojištění zaměstnavatel, problém ale mohou mít OSVČ. Podnikatelky musí myslet na dobrovolné placení nemocenského pojištění, jinak mateřskou nedostanou.
Rodičovská dovolená
Na rodičovskou dovolenou může nastoupit po uplynutí mateřské matka nebo otec dítěte a na rodičovský příspěvek je nárok vždy až do 3 let věku dítěte, rodičovská tedy nezávisí na placení pojištění. Vyčerpat můžete maximálně 350 000 Kč celkem za celou dobu (platí pro děti narozené od 1. 1. 2024) a záleží na vás, jak rychle chcete částku vyčerpat.
A jak tyto dvě etapy hodnotí banka při žádosti o hypotéku?