Hypoteční zástavní listy: Co to je a kdo s nimi pracuje?

Petra Maříková
Aktualizováno:

Přemýšlíte nad tím, že začnete investovat, a zajímáte se, jaké jsou možnosti a kam můžete svoje finance vložit? Jednou z variant bezpečné investice je i nákup hypotečních zástavních listů. Podívejte se, co se pod pojmem skrývá, a seznamte se s tímto ne příliš známým způsobem investování.

Hypoteční zástavní listy

Co je hypoteční zástavní list?

Hypoteční zástavní list (HZL) je jednou z forem dluhopisů. Tento cenný papír slouží hypotečním bankám k získání prostředků, pomocí kterých následně financují hypotéky. Jedná se o běžný typ krytého střednědobého dluhopisu.

Co je dluhopis?

Dluhopis je jednoduše řečeno cenný papír, který potvrzuje, že jejich majitel půjčil věřiteli určitý finanční obnos a že se věřitel (označuje se emitent) zavazuje ho do určité doby splatnosti vrátit spolu s domluveným úrokem. 

Nákup dluhopisů je oblíbeným a bezpečným způsobem, jak investovat svoje volné finanční prostředky.

Podle doby splatnosti se pak rozlišují dluhopisy:

  • krátkodobé – splatné do 1 roku,
  • střednědobé – splatné do 10 let,
  • dlouhodobé – s dobou splatnosti delší než 10 let.

Úrok může být buď dohodnut jako fixní, tedy pevně daný po celou dobu splatnosti, nebo flexibilní, který se přizpůsobuje inflaci a vývoji úrokových sazeb.

Krytý dluhopis je něčím zajištěný, takže poskytuje majiteli jistotu, že o své peníze nepřijde.

Porovnejte si nabídku hypoték

Jak fungují hypoteční zástavní listy?

Možná vás někdy napadlo, kde vlastně banky berou tolik peněz k poskytování hypoték. Jedná se přece o závratné sumy a peníze se sami jen tak netisknou.

Banky mají několik možností, jak získat peníze, které mohou následně poskytovat žadatelům o hypotéku. Kromě vlastních finančních zdrojů využívají půjčky na finančních trzích (půjčují si mezi sebou nebo od České národní banky) a právě hypoteční zástavní listy. Pokud si HZL koupíte, stává se banka vaším dlužníkem. Ze získaných peněz následně může poskytovat hypoteční úvěry.

Hypoteční zástavní listy banky vydávají obvykle s dobou splatnosti 5 let a v hodnotě 10 000 Kč. HZL je možné pořídit s úrokem (označovaným jako kupon):

  • fixním – vyplácí se jednou ročně,
  • flexibilním – vyplácí se jednou za půl roku.

Výše úroků u HZL má také vliv na výši úrokových sazeb u hypoték. Úroky z hypoték mimo jiné pokrývají bance náklady, které má při vydávání hypotečních zástavních listů.

Zajímá vás, co vše ovlivňuje úrok u hypotéky? Aktuální výši úrokových sazeb u hypoték můžete zjistit snadno v online hypoteční kalkulačce.

Čím jsou hypoteční zástavní listy kryté?

Hypoteční zástavní listy patří k velmi bezpečným typům dluhopisů. Jednak je mohou poskytovat jen licencované banky, které představují na finančním trhu jistotu, jednak jsou plně zajištěné.

HZL jsou kryté pohledávkami z poskytnutých hypoték, které jsou zajištěné zástavním právem. Zároveň je zákonem dáno, že pomocí HZL může banka financovat maximálně 70 % ceny zastavené nemovitosti. 

Tím je bezpečnost HZL zvýšená na maximum. Banka v případě potíží se splácením hypoték může zastavené nemovitosti prodat. A protože z prodeje HZL nemůže financovat více než 70 % ceny nemovitostí, máte jistotu, že potřebné peníze získá, i kdyby nemovitosti prodala za nižší cenu. 

Nemovitosti v zástavě navíc musí mít sjednáno pojištění nemovitosti, čímž se opět zvyšuje bezpečnost HZL (riziko znehodnocení zastavené nemovitosti je tedy pojištěné).

Spočítejte si pojištění nemovitosti

Kdo může vydávat hypoteční zástavní listy?

Hypoteční zástavní listy si nemůže vystavit jakákoliv instituce. Oprávnění vydávat hypoteční zástavní listy uděluje Česká národní banka, a to pouze hypotečním bankám se sídlem v ČR. Vydávání hypotečních zástavních listů se řídí zákonem o dluhopisech č. 190/2004 Sb.

Kde koupíte hypoteční zástavní listy?

HZL je možné koupit přímo od banky, která je vydává, nebo na burzách s cennými papíry. Pro individuální investory je určen RM-SYSTÉM, obchodníci s cennými papíry mohou využít i Burzu cenných papírů Praha.

Jaké jsou výhody hypotečních zástavních listů?

Jde o způsob investování vhodný pro konzervativní, spíše opatrnější investory. Pokud nehledáte astronomicky vysoké výdělky, ale jde vám spíše o minimalizaci rizik a hledáte bezpečnou formu investice, pak jsou HZL to pravé. HZL je také možné si přidat do dlouhodobého investičního produktu (DIP).

Hlavní výhody HZL

  • Bezpečnost – V míře bezpečnosti jsou srovnatelné se státními dluhopisy, riziko, že o investované peníze přijdete, je minimální.
  • Předem známý výnos – Pokud si koupíte HZL s fixním kuponem a neprodáte ho před dobou splatnosti, víte přesně, kolik vyděláte. Při splnění podmínek daných zákonem o daních z příjmu je také prodej HZL osvobozen od daně z příjmu, takže se jedná pro vás o čistý výnos.
  • Vysoká likvidita – HZL je možné snadno prodat i před dobou jejich splatnosti. Prodat je můžete buď přímo bance, od které jste je koupili, nebo na burze cenných papírů (RM-SYSTÉM).

Jaké jsou nevýhody hypotečních zástavních listů?

Není jich mnoho, ale přece jen s nějakými musíte (jako u jakékoliv jiné investice) počítat.

  • Nižší úrok – Bezpečnost HZL je vyvážena nižším úrokem. Pro odvážné investory hledající významnější rozmnožení majetku zajímavé nebudou. Bývá ale větší než například u termínovaných vkladů.
  • Flexibilní úrok – Pokud zvolíte flexibilní úrok, nemáte předem jistotu, jaká bude návratnost vaší investice. Pohyblivý úrok je závislý na vnějších okolnostech a může se stát, že budou pro vás zrovna nevýhodné. Naopak můžete pořídit HZL v době nízkých úrokových sazeb a následně vydělat v době jejich zvyšování. Tento postup už ale vyžaduje větší finanční rozvahu a určitou znalost vývoje ekonomiky a finančního trhu.
  • Ztráta výdělku při předčasném prodeji – HZL není problém prodat kdykoliv před skončením doby splatnosti, pokud potřebujete akutně peníze. Musíte ale počítat s tím, že vám pak nepřinesou očekávaný výnos.

Porovnejte si nabídku hypoték

Podobné články

Petra Maříková  18.03.2025

Hypotéka před manželstvím – co byste měli vědět?

Plánujete společné bydlení jako partneři a chcete získat hypotéku před manželstvím? Ukážeme vám, jaké máte možnosti i co dělat, kdybyste se později vzali.

Petra Maříková  06.03.2025

Je lepší hypotéka, nebo nájem?

Přemýšlíte, jestli je pro vás vhodnější nájem, nebo hypotéka? Podívejte se na srovnání obou variant a podle čeho se řídit při výběru.

Tomáš Keramidas  03.03.2025

5 tipů, které vám pomůžou k rychlejšímu umoření hypotéky

Chcete se rychleji zbavit zátěže v podobě splátek hypotéky? Poradíme 5 možností, které vám pomůžou k rychlejšímu umoření hypotéky.