2/1/2024, Kateřina Petříčková, Ušetřeno.cz
Digitální technický průkaz a další novinky od roku 2024
Rok 2024 přináší pro řidiče mnohé změny. Nejen, že se mění ceny a platnosti dálničních známek, bodový systém a novinku představuje i možnost řídit od 17 let pod dohledem mentora, velkým skokem je ale také zrušení velkých technických průkazů a jejich přesun do mobilních aplikací. Jak digitální technický průkaz vlastně funguje, jak ho získat a co všechno byste měli mít jako řidiči zajištěné?
Co je velký technický průkaz
Dosud platilo, že při koupi vozidla získáte hned dva základní doklady – malý a velký technický průkaz.
Zatímco malý technický průkaz je dokument, který uvádí základní údaje o vozidle a jeho provozovateli, má podobu malé kartičky a musíte ho mít při řízení u sebe, velký techničák je mnohem větší a není nutné ho mít po ruce.
Na přední straně velkého průkazu najdete také údaje o provozovateli a majiteli vozidla, zmínky o provedených převodech nebo odhlášení vozu. Ve spodní částí jsou uvedeny záznamy o technických prohlídkách včetně jejich platnosti. Zadní strana je věnována údajům o vozidle. Obsahuje například VIN kód, údaje o motoru a povolené hmotnosti, barvu vozu a také povolené rozměry ráfků a pneumatik.
Technický průkaz (TP) je v České republice vydáván od roku 1996, a to při každé registraci vozidla.
Srovnejte si povinné ručení online
Technický průkaz v mobilu
Od 1. 1. 2024 se však právě velké techničáky vydávat přestaly a nahradit je mají technické průkazy v mobilu. Nově tak na úřadě obdržíte místo dvou dokladů pouze malý techničák, který ale také dostal novou podobu a nyní je rozšířený o několik položek. Technické údaje o voze budou nyní dostupné v aplikaci Ministerstva dopravy, kterou si můžete stáhnout do svého chytrého telefonu, a samozřejmě zůstanou součástí historie vozu.
Od 1. ledna 2024 také odpadá povinnost STK zapisovat do velkého TP údaje o technické kontrole vozidla nebo výsledky měření emisí. Všechna tato data budou nyní evidována online.
Technický průkaz online
Nemusíte se bát, vaše současné doklady od vozidla zůstávají i nadále v platnosti. Odebrány budou až v situaci, kdy budete vůz přepisovat, odevzdávat SPZ do depozitu atd. V těchto případech budou údaje z velkého techničáku přepsány do online registru. Nový doklad, který nyní při koupi vozu dostanete, je podobný malému technickému průkazu a také údaje na něm jsou téměř totožné.
Nově je na něm však kromě provozovatele vozu uveden i jeho majitel a najdete zde také QR kód, který v sobě obsahuje číslo daného osvědčení o registraci vozidla (ORV). A právě díky tomuto kódu budete mít nyní svůj velký i malý techničák v mobilu a jednoduše údaje z nich zobrazíte kdykoliv, kdy to zrovna bude potřeba – například při sjednání povinného ručení nebo havarijního pojištění pro váš vůz.
Jak na techničák v mobilu?
Stačí si stáhnout aplikaci eTechničák, která je dostupná pro iOS i Android. Po jejím spuštění se objeví úvodní stránka s políčky, do kterých zadáte kritéria pro vyhledání vozidla. Nejjednodušší je naskenovat právě QR kód z vašeho dokladu ORV (osvědčení o registraci vozidla neboli malý techničák). Auto však můžete vyhledat i po zadání čísla ORV nebo zadání VIN kódu vozu.
Změny od roku 2024 se dotýkají také limitů povinného ručení
Nové doklady o vozidlech a elektronický technický průkaz nejsou jedinými změnami, na které si řidiči musí v roce 2024 zvykat. Další oblastí, na kterou by motoristé měli upřít svou pozornost, je povinné ručení. Jedná se povinné pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, které je dané zákonem a které kryje škody způsobené druhé straně při nehodě. Tyto náklady hradí pojišťovna, u níž je ručení viníka nehody sjednáno. Výše škod, které vznikají, přitom stále rostou.
Důvodem jsou zvyšující se ceny oprav a také rostoucí náklady na zdravotní péči po dopravních nehodách. I proto se minimální limity pojistného plnění u povinného ručení od 1. 1. 2024 zvýšily z původních 35 milionů na 50 milionů pro oblast zdraví i pro oblast majetku. Tato změna se týká nových i stávajících smluv, pojišťovna vám limit automaticky navýší.
Máme pro vás článek o podrobnější informace o tom, jak sjednat povinné ručení.
S tím se však může změnit také cena pojistného. Díky naší online kalkulačce si můžete spočítat, kolik na pojistném platíte a zda pro vás na trhu neexistuje výhodnější nabídka.
Spočítejte si havarijní pojištění
Ať škody neplatíte z vlastní kapsy
Limit povinného ručení je nejvyšší možná částka, kterou pojišťovna v případě nehody vyplatí. Pohybuje se v řádech desítek až stovek milionů korun, a i když se limity mohou zdát poměrně nedosažitelné, realita může být jiná. Ceny vozů se razantně zvýšily, jejich oprava také a nelze zapomínat ani na zdravotní rizika, které pojišťovna také kryje. Povinné ručení navíc kromě škod na vozidle a újmy na zdraví/životě pokrývá i další škodní události:
- ztrátu výdělku (ušlý výdělek po dobu pracovní neschopnosti způsobené nehodou),
- věcnou škodu (hmotné věci, které se při nehodě rozbijí – mobil, tablet…),
- případné právní zastoupení.
Je zřejmé, že současné nastavení vašich limitů nemusí být už dostačující a měli byste zvážit jejich navýšení.
Havarijní pojištění zůstává beze změny
Dobrou zprávou je, že podmínky pro sjednání havarijního pojištění zůstávají stejné i v roce 2024. Jeho sjednání je přitom dobrým krokem pro získání absolutní opory, co se škod na vašem voze týče. Havarijko totiž kryje i ty škody, které povinné ručení nehradí – jedná se především o škody na vašem voze a majetku v případě, kdy sami způsobíte nehodu. Bez havarijního pojištění byste si veškeré náklady na opravy museli uhradit sami.
Můžete si navíc zvolit různá připojištění, například pro rizika:
- havárie,
- odcizení vozidla,
- poškození živlem,
- poškození cizí osobou,
- pojištění čelních skel,
- pojištění zavazadel a další.
Stejně jako s povinným ručením, i s havarijním pojištěním vám pomůže naše kalkulačka. Po zadání základních údajů o vás a vašem vozidle uvidíte během pár chvil srovnané nabídky pojišťoven, ze kterých si vyberete tu nejlepší právě pro vás.
Spočítejte si havarijní pojištění