Daň z prodeje nemovitosti
Speciální daň z prodeje nemovitosti neexistuje, ale protože se peníze z prodeje považují za příjem, musíte v některých případech uhradit jednorázovou daň z příjmu fyzických osob ve standardní výši 15 %.
Jedná se o klasické daňové přiznání, které podáváte obvykle do konce března daného roku (s daňovým poradcem do konce června).
Daň se ale platí pouze ze zisku, tedy z rozdílu mezi prodejní cenou a cenou, za kterou jste nemovitost kdysi koupili. Když na prodeji nic nevyděláte, nic také neplatíte.
Běžné daňové přiznání k dani z příjmu tedy můžete opět vyplnit:
- Elektronicky a online ho odeslat na příslušný finanční úřad, pod který spadáte.
- Od roku 2023 má řada lidí povinnost posílat daňové přiznání výhradně prostřednictvím datové schránky.
- Pokud mezi ně nespadáte, můžete ho vyplněné odnést osobně na finanční úřad podle místa svého bydliště.
Pokud nevíte, jak vyplnit daňové přiznání pro daň z příjmu, může vám pomoci účetní vašeho zaměstnavatele, daňový poradce, případně můžete při elektronickém vyplňování využít interaktivního návodu na webu Finanční správy.
Existuje ale několik výjimek, kdy daň z prodeje platit nemusíte:
- splňujete tzv. časový test – nemovitost vlastníte alespoň 5 let (pro nemovitosti koupené před rokem 2021), nebo 10 let (pro nemovitosti koupené od 1. ledna 2021),
- nemovitost jste zdědili po příbuzných v první linii a časový test splnil už původní majitel,
- bydlíte v nemovitosti minimálně 2 roky,
- bydlíte v nemovitosti sice kratší dobu, ale peníze z prodeje do roka využijete na pořízení nového bydlení pro svou potřebu.
Vždy ale máte oznamovací povinnost, tedy musíte finančnímu úřadu svůj příjem oznámit a doložit, z jakého důvodu jste osvobozeni od platby daně.
Daň z nabytí nemovitosti
Daň z nabytí nemovitosti byla zrušena a od roku 2021 se neplatí.
Nebudete ji platit ani v případě, že jste si koupili nemovitost, ani v případě dědictví.
Zejména u dědictví hodně lidí neví, jestli a jaká se platí dědická daň. U dědictví platí, že jde o takzvaný bezúplatný příjem (ten je podrobněji popsán v § 10 odst. 2 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů), nemusíte tedy z nabytí nemovitosti nic platit. Jediné, co zaplatíte, je úplata notáři za vyřízení dědictví.
V následujícím roce se jen do konce ledna přihlásíte k běžné dani z nemovitosti.
A jak je to v případě darování nemovitosti? Většinou se nemovitost daruje v rámci rodiny a v takovém případě opět nebudete platit nic. Od daně jsou totiž osvobozeny dary nemovitosti:
- od příbuzného (v přímé i nepřímé linii),
- od osoby, se kterou jste minimálně rok společně bydleli a vedli domácnost (typicky například u nesezdaných párů).
Jiná situace by ale nastala, kdyby vám nemovitost daroval někdo jiný (ani příbuzný, ani osoba ve společné domácnosti). Pak by se na ni pohlíželo jako na formu příjmu a museli byste zaplatit 15% daň z příjmu fyzických osob (použil by se odhad ceny nemovitosti).
Pojištění majetku
S vlastnictvím nemovitostí se také neodmyslitelně pojí pojištění majetku. To může ušetřit vaši peněženku, pokud dojde k nečekané škodě na nemovitosti nebo v domácnosti. Pojištění nemovitosti a pojištění domácnosti mohou krýt různé typy škod.
Pokud si k nim sjednáte i různá připojištění, můžete být kompletně chráněni. I tady se ale vyplatí pečlivě si vybírat a prostudovat si nabídky pojišťoven. Stačí v kalkulaci pojištění majetku v rámci Top-pojištění.cz vyplnit pár údajů o vás a vaší nemovitosti a naši specialisté se vám co nevidět ozvou s nabídkou pojištění na míru.