Dá se vyhnout tříměsíční výpovědní lhůtě na stavebním spoření?

Michaela Šámalová
Aktualizováno:

Dá se vyhnout tříměsíční výpovědní lhůtě u stavebního spoření? Jaké jsou možnosti? Povíme vám, jak na to.

Vývoj hypoték

Odpověď je ano. Jestli ještě neuplynula vázací doba, stačí šest měsíců před 6. výročím uzavření smlouvy zajít na pobočku spořitelny a podat žádost, aby bylo spoření ukončeno a úspory vyplaceny v den výročí.

Karel uzavřel smlouvu o stavebním spoření 1. 8. 2014. Vázací doba u jeho smlouvy tedy skončí 1. 8. 2020. Karel došel do spořitelny ale už 15. 1. 2020 a požádal o ukončení stavebka a vyplacení úspor v den, kdy končí vázací doba. Spořitelna 1. 8. 2020 proto ukončí Karlovo stavebko a vyplatí mu naspořenou částku.

Milan uzavřel stavebko také 1. 8. 2014. Do spořitelny ale plánuje zajít až 1. 8. 2020. Tříměsíční výpovědní lhůta se v takovém případě rozeběhne 1. 9. a Milan dostane své úspory až v prosinci.

Spočítejte si, kam se vám nejvíc vyplatí uložit úspory

Dá se vyhnout výpovědní lhůtě, když už 6 let uplynulo?

Někdy. S většinou spořitelen se dá o výpovědní lhůtě vyjednávat. Často si ale za urychlené vydaní peněz řeknou o malou protislužbu. Buď budete muset zaplatit poplatek, nebo podepsat novou smlouvu. 

Modrá pyramida se s vámi pokusí dohodnout, bude vás to ale stát 1 % z aktuálního zůstatku na účtu stavebního spoření. 

Raiffeisen stavební spořitelna vám v případě, že podepíšete následnou smlouvu, pošle peníze dokonce do 10 dnů.

Wüstenrot se dušuje, že stačí požádat o dřívější vyplacení úspor a spořitelna udělá, co bude v jejích silách.

Českomoravská stavební spořitelna (Liška) má ve svých podmínkách informaci, že je schopná vyplatit spoření dříve. Musíte ale podat žádost, kterou nejdříve spořitelna důkladně zváží.

U Stavební spořitelny České spořitelny (Buřinka) si můžete zažádat o rychlé vyplacení peněz. U smluv uzavřených do 31. března 2019 vás to vyjde na 0,5 % z cílové částky, u pozdějších smluv je služba zdarma. Úspory k vám doputují dokonce už další pracovní den.

Podobné články

Petra Maříková  18.03.2025

Hypotéka před manželstvím – co byste měli vědět?

Plánujete společné bydlení jako partneři a chcete získat hypotéku před manželstvím? Ukážeme vám, jaké máte možnosti i co dělat, kdybyste se později vzali.

Petra Maříková  06.03.2025

Je lepší hypotéka, nebo nájem?

Přemýšlíte, jestli je pro vás vhodnější nájem, nebo hypotéka? Podívejte se na srovnání obou variant a podle čeho se řídit při výběru.

Tomáš Keramidas  03.03.2025

5 tipů, které vám pomůžou k rychlejšímu umoření hypotéky

Chcete se rychleji zbavit zátěže v podobě splátek hypotéky? Poradíme 5 možností, které vám pomůžou k rychlejšímu umoření hypotéky.