Pro koho je čipování aut?
Čipování auta se provádí v zásadě u aut s turbodmychadlem, u kterých je navýšení výkonu motoru nejvýraznější. Jinak se ale dá provést prakticky u všech vozidel.
Provádí se u řídicí jednotky, která se stará o vstřikování paliva. Software určuje jeho množství a další vlastnosti, a tedy ovlivňuje výkon motoru. Během čipování se nastavení softwaru změní tak, aby byly výkon motoru a krouticí moment vyšší a spotřeba nižší.
Tovární nastavení se obvykle zaměřuje na dostatečný výkon za přiměřené spotřeby paliva a emisí.
Je chiptuning legální?
S chiptuningem se to má jako s nákupem a užíváním léků na předpis. Pokud máte dobrozdání od lékaře, jste před zákonem chráněni.
Medicínským receptem je v tomto případě homologace. Zákon totiž zakazuje jakékoliv úpravy na vozidle oproti jeho původně schválenému stavu. Pokud nejsou homologované, a tedy zapsané v technickém průkazu.
Existují úpravci, kteří vám motor „načipují“ načerno, nebo budeme-li se držet původní paralely, podají vám vytouženou medicínu bez receptu. Ale také můžeme navštívit specializované společnosti, jež úpravu provedou schváleným způsobem, ta se zapíše do technického průkazu a vylepí se homologační štítek, informující o legálnosti této úpravy.
Celá záležitost však stále podléhá přísným pravidlům, navíc úpravci bez licence obvykle – i pod mastnou pokutou – dovedou nabídnout lepší cenu. Podle odborníků je takto nelegálně „přečipovaných“ aut na českých silnicích většina. Zásah do softwaru se totiž odhaluje jen obtížně.
Výhody a nevýhody čipování aut
Výhody chiptuningu jsme popsali výše, tj. jedná se o zvýšení výkonu a krouticího momentu motoru, ideálně za snížené spotřeby.
Nevýhodou bývají často vyšší emise a opotřebení některých částí. Ty jsou totiž konstruované na určitý optimální výkon a jeho navýšení může mít negativní vliv například na převodovku nebo spojku. To samé může platit i například pro brzdy nebo turbodmychadlo.