11/26/2024, Petra Maříková, Ušetřeno.cz
Jak fungují digitální peníze centrálních bank (CBDC)?
Zaznamenali jste už pojem digitální peníze centrálních bank? Není to jen další „bitcoin“. Sice se nás tyto digitální zatím netýkají, ale v budoucnosti jimi možná budeme běžně platit. Podívejme se, jak fungují, jaké jsou jejich výhody a nevýhody, jak se liší od bitcoinu a k čemu nám vlastně budou.
Co jsou digitální peníze centrálních bank (CBDC)?
CBDC jsou digitální peníze vydávané národní centrální bankou, které mají funkci zákonného platidla v dané zemi stejně jako hotovost. Zkratka pochází z anglického názvu Central Bank Digital Currencies. Jedná se tedy o oficiální digitální měnu daného státu.
Jak fungují digitální peníze centrálních bank?
Představa je, že je budeme využívat úplně stejně jako běžné bankovky a mince. CBDC se budou rovnat dosavadní oficiální měně, v ČR by tak šlo o českou korunu. Sloužit bude jak k placení, tak ke spoření.
V praxi bychom je měli uložené na digitálních účtech, které by existovaly vedle běžných účtů a spořicích účtů. Na rozdíl od současnosti, kdy máme účty otevřené v komerčních bankách, bychom v případě digitálních peněz měli účet přímo u centrální banky (v Česku by to byla ČNB).
To by zrychlilo peněžní transakce, protože při každé platbě by se pracovalo přímo s rezervami centrální banky, zatímco dnes se při platbě musí vyměnit rezervy centrální banky mezi dvěma komerčními bankami, které platbu provádějí.
Tím, že se bude jednat o zákonné platidlo, bude pro ně platit tzv. nucený oběh, to znamená, že je každý bude povinen přijímat. Zároveň by měly být směnitelné s bankovkami v poměru 1 : 1.
Vyberte si běžný účet online
Proč zavádět digitální peníze centrálních bank?
Jedná se o přirozený krok ve vývoji. Používání hotovosti v posledních letech značně upadá, v některých zemích je dokonce využívaná tak málo, že se přestává vyplácet ji vůbec vydávat.
Zcela běžně již místo placení hotovostí používáme elektronické platby kartou nebo bezhotovostní převody v bance. Využíváme internetové bankovnictví, virtuální karty, platby mobilem, platby chytrými hodinkami a digitální platební služby, jako je například PayPal.
CBDC se inspirovaly existencí a fungováním kryptoměn a cílem je poskytnout všem občanům dané země bezpečnou, stabilní, rychlou a všem přístupnou digitální verzi peněz. Digitální peníze by na účtech byly dokonce pojištěné stejně jako dosud.
Jaký je rozdíl mezi bitcoinem a CBDC?
Bitcoin (a podobné kryptoměny) patří k soukromým měnám, vytvořil ho neznámý tvůrce, jeho hodnota není stabilní, ale závisí na poptávce a nabídce. Emise (vydávání) bitcoinu je řízená matematickým algoritmem. Bitcoin je považovaný za investici.
CBDC je oficiální měnou státu, vydává ji jen centrální banka a bude mít stanovenou stabilní hodnotu. Využívaná má být pro běžné platby.
Vyberte si běžný účet online
Výhody digitálních peněz centrálních bank
Nabízí se otázka, k čemu by nám digitální peníze vlastně měly být. Mělo by jejich zavedení nějaké výhody? Odpověď závisí do značné míry na tom, o kterém státě mluvíme. Některé výhody by zavedení CBDC přineslo všem, jiné řeší problematické otázky jen v některých státech, zatímco jinde daná oblast funguje bez problémů.
Pozitiva zavedení digitálních peněz:
- zabezpečená a neriziková forma digitální měny pro všechny,
- rozšířený přístup k bezhotovostním penězům centrálních bank pro občany (zatím k nim mají přístup jen obchodní banky),
- urychlení platebních transakcí,
- snížení transakčních nákladů při platbách,
- oficiální alternativní záložní způsob placení,
- zlepšení infrastruktury platebních systémů,
- možnost poskytovat okamžité platby všem poskytovatelům peněžních služeb (například nebankovním společnostem),
- zlepšení přístupu k elektronickým platbám,
- zlepšení přeshraničních plateb,
- přínos v oblasti měnové politiky centrálních bank (rychlejší reakce na inflační výkyvy),
- vytvoření platformy podporující inovace a digitalizaci,
- udržení měnové suverenity v konkurenci soukromých digitálních peněz
- zvýšení konkurenceschopnosti dané země.
Nevýhody a rizika digitálních peněz centrálních bank
Vývoj každé novinky přináší pochopitelně nejen výhody, ale i řadu potíží a nevýhod, se kterými by bylo potřeba se vyrovnat. Digitální měna centrálních bank vyvolává taky velmi bouřlivé diskuse o její vhodnosti a o rizicích, jež v ní mnozí spatřují.
Kromě mnoha konspiračních teorií existuje řada důvodů, proč zavedení centrální digitální měny zatím není všude možné, a řada námitek, co by bylo nutné nejprve vyřešit.
Negativa zavedení digitálních peněz:
- nutná změna právní úpravy, aby všechny vyjmenované výhody bylo možné uvést do praxe a nezůstaly jen v teoretické rovině,
- pro zlepšení přeshraničních plateb by byla nutná koordinovaná změna právní úpravy ve více státech,
- výrazná změna ve fungování centrální banky by mohla bez důkladné přípravy ohrozit finanční stabilitu státu,
- ohrožení základní funkce obchodních bank (pokud by se výrazně snížil objem bankovních vkladů, nemohly by banky poskytovat úvěry – spotřebitelské půjčky a hypotéky),
- pokud by banky v konkurenci CBDC neobstály a krachovaly, znamenalo by to v důsledku pro občany zhoršení a možné zdražení služeb,
- v případě krize banky by se zrychlil útěk klientů z banky pomocí převedení jejich vkladů na CBDC a tím se urychlil pád bank a vznik celkové finanční krize,
- otázka bezpečnosti – nutnost zabezpečit CBDC před kybernetickou kriminalitou.
Jaké otázky se v souvislosti s CBDC řeší?
Kritici digitálních měn centrálních bank hodně diskutují o otázce anonymity digitálních měn. Při používání hotovosti jste v naprosté anonymitě, nikdo nemůže kontrolovat kdo a za co peníze utratil.
Šlo by to i u digitální měny? Nebo by centrální banka mohla prostřednictvím jednotlivých transakcí shromažďovat data o uživatelích a byl by to výrazný zásah do našeho soukromí? Tento problém si centrální banky také uvědomují a hledají způsob, jak soukromí klientům zajistit.
Zavedení CBDC vyvolává řadu dalších otázek. Řeší se, jestli by digitální měna měla být úročená. Hotovost úročená není, tak by se nabízelo neúročit ani digitální peníze. Jenomže zatímco hotovost úročit technicky není možné, u digitálních peněz by to šlo.
Pomocí nastavování úrokové sazby by centrální banka mohla regulovat poptávku po digitální měně, a tím zabraňovat krizi komerčních bank (mohla by v případě potřeby zabránit odlivu klientů z ostatních bank). To na druhou stranu přináší obavy z možného zneužití této pravomoci.
Vyberte si běžný účet online
Ve kterých zemích se už digitální měna využívá?
V některých zemích jde zatím jen o zkušební pilotní projekty, jinde už je digitální měna v plném provozu. Evropská unie zatím pracuje na přípravné fázi projektu zavedení digitálního eura.
Země, které používají digitální měnu CBDC
Stát | Název digitální měny |
Švédsko | e-krona |
Čína | digitální juan |
Bahamy | sand dollar |
Jamajka | Jam-Dex |
Nigérie | eNaira |
Státy východního Karibiku | DCash |
Zdroj: webové stránky ČNB; údaje platné k 21. 11. 2024
Plánuje Česká republika zavedení digitální měny?
V ČR se zatím se zavedením digitální měny nepočítá. ČNB se otázkou digitálních měn zabývá od roku 2016. Byla zřízena pracovní skupina k problematice CBDC, která má za úkol sledovat vývoj v oblasti digitálních měn a analyzovat situaci vzhledem k ČR.
Žádné rozhodnutí se ovšem v nejbližší době neočekává. Podle ČNB zatím není vyřešeno, za jakých podmínek a jakým způsobem by oficiální digitální měna měla být zavedená. Také upozorňuje na nutnost veřejné debaty před případným zavedením digitální měny.
Podle pracovní skupiny ČNB je třeba zhodnotit:
- nakolik ČR potřebuje digitální měnu (v řadě zemí ji zavedli proto, aby vyřešili finanční inkluzi, nefungující platební systémy nebo téměř nulovou poptávku po hotovosti – nic z toho ale ČR řešit nemusí),
- jakou přidanou hodnotu by její zavedení mělo,
- jak zabezpečit digitální měnu před kyberútoky,
- jak zajistit jejím uživatelům soukromí,
- jak nastavit její užívání, aby nebyla ohrožená finanční stabilita a nedocházelo ke krachům bank,
- jak zajistit, aby ČNB zůstala nezávislou centrální bankou, do které není zasahováno politicky.
ČNB se zatím přiklání spíše k tomu sledovat, jaké budou praktické zkušenosti se zavedením digitálních měn, a postupně je vyhodnocovat.
O aktuálním vývoji a o otázkách, které zavedení digitální měny přináší, ČNB informuje na svých webových stránkách. O postupu při zavádění digitálního eura informuje na svém webu Evropská centrální banka.
Na každý pád aktuálně zavedení CBDC v ČR ani není možné, protože to neumožňuje náš právní řád a muselo by dojít k podstatné změně legislativy. O digitální měně tak zatím můžeme jen debatovat.
Vyberte si běžný účet online