Jak funguje automatická převodovka?
Hlavním úkolem převodovky je zajistit zachování výkonu motoru. Ten pracuje s určitou hodnotou otáček za minutu. Pokud máme zařazeno v autě na nízký převodový stupeň, motor se otáčí rychleji ve vztahu ke kolům. Při vysokém stupni se motor otáčí pomaleji.
Automatická převodovka funguje stejně jako manuální převodovka. Jediným rozdílem je, že změnu převodových stupňů neprovádí řidič, ale jak už název napovídá, dochází k jejich změně automaticky.
Automatické převodovky jsou typické hlavně v zemích Severní Ameriky. I v Evropě se začínají prosazovat čím dál více a běžně je najdeme u nákladních automobilů, městských autobusů, hasičských aut apod.
Druhy automatických převodovek
Existuje několik hlavních druhů převodovek.
Hydromechanická – jedná se o nejznámější typ, který je používán v nejstarších modelech. U této převodovky nedochází k přímému spojení kol a motoru, ale k přenosu točivého momentu dochází pomocí hydraulické tekutiny.
Variátorová automatická převodovka – někdy taky označována jako bezstupňová převodovka. Je založena na principu postupné plynulé a hladké změny převodového poměru. Typicky se používá u skútrů a dalších vozítek.
Robotizovaná převodovka – konstrukčně nejjednodušší automatická převodovka. Zjednodušeně se dá říct, že se jedná o manuální převodovku, která je doplněna elektromechanickým ovládáním. Nevýhodou u toho typu je to, že nejsou možné rychlé změny převodů, a jízda tak nemusí být někdy plynulá a řazení občas trvá dlouho.
Dvouspojková převodovka – tento typ je nejčastěji znám pod jménem DSG, jak ji nazývá koncern Volkswagen. Můžeme však narazit i na další typ, a to PDK od Porsche. Principem jsou dvě převodovky vedle sebe. Každá z nich disponuje svou vlastní spojkou. Na jedné můžeme najít liché stupně a na druhé sudé. To, který stupeň se zařadí, zajišťuje elektronika vozu.