Dechová zkouška a lékařské vyšetření
Od 1. ledna 2010 platí v Česku povinnost provést orientační dechovou zkoušku u každé policejní kontroly. Ta probíhá s pomocí detekčního zařízení (např. alkohol testeru nebo elektronického přístroje). Pro opakované měření, tedy odborné, je třeba použít přístroj Dräger. Pouze výsledek z jeho měření je totiž možné použít jako důkaz v případném následujícím řízení.
Na první dýchnutí tedy policista použije normovaný alkohol tester, a pokud v dechu naměří alkohol, pro druhou dechovou zkoušku (tzv. odborné měření) použije zmíněný elektronický přístroj.
Druhá dechová zkouška probíhá nejdříve po uplynutí pěti minut od prvního měření, aby došlo k vyloučení možné odchylky, chyb přístroje či ovlivnění měření (např. kvůli použití ústní vody s obsahem alkoholu). V případě, že se první a druhé měření liší v naměřených hodnotách o více jak 10 %, je třeba zkoušku opakovat.
Při měření policisté samozřejmě počítají také s odchylkou měřicích přístrojů i fyziologickou odchylkou při měření alkoholu z dechu. Díky tomu je tolerance alkoholu 0,24 promile. Pokud vám tato hodnota bude naměřená, bere se výsledek dechové zkoušky jako negativní. Tedy pouze pokud nepřiznáte požití alkoholu před jízdou nebo v jejím průběhu. V takovém případě je jako pozitivní brán i tento výsledek.
Dechovou zkoušku na alkohol za volantem můžete odmítnout. Počítejte ale s tím, že při odmítnutí celkové dechové zkoušky jste předáni do správního řízení, kde vám hrozí pokuta až 50 000 Kč, zákaz řízení po dobu jednoho až dvou let a také udělení 7 trestných bodů.
Můžete ovšem odmítnout orientační dechovou zkoušku a trvat na lékařském vyšetření. V takovém případě vás policie odveze do nemocnice, kde bude provedeno měření alkoholu z krve. Tuto zkoušku ovšem budete muset zaplatit.